Migrena czy ból głowy?

 Migrena to ból pierwotny głowy. W ten sposób określa się sytuację, w której ból nie jest objawem żadnej choroby.

Migrena to bóle napadowe. Czasem ich pojawieniu się towarzyszy  t.zw. aura czyli stałe symptomy takie jak: zaburzenia widzenia, bóle brzucha, rozwolnienie, huśtawki nastroju etc.

lek. med. Iwona Furman – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, zajmuje się także medycyną podróży, Przychodnia Specjalistyczna Prosen 

Jak rozróżnić zwykły ból głowy od migreny? Czy migreny można uniknąć?

Nie każdy ból głowy jest migreną. Często  jest tak, że ból głowy identyfikujemy jako migrenę. A  bywa i tak, że pacjent odczuwa bóle migrenowe głowy nie uświadamiając sobie wcale, że to jest właśnie migrena.

Jak rozpoznać migrenę?

Migrena - czy można jej uniknąć?
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok.  8% Polek i Polaków. 75% tej grupy stanowią kobiety. Migrena dokucza dzieciom i dorosłym, nie ma związku z wiekiem, choć statystycznie najczęściej pojawia się przed 40-ką.

Migrena to jest bardzo charakterystyczny rodzaj bólu głowy. Zazwyczaj obejmuje połowę albo ćwiartkę głowy. Towarzyszą mu dodatkowe objawy – one często wyprzedzają ten ból głowy i mówimy wtedy o migrenie z tak zwaną aurą. Aura to objawy wyprzedzające wystąpienie samego bólu.  Te objawy mogą być bardzo różne – część pacjentów mówi o  zaburzeniach widzenia, czasem niewielkich, zdarzają się też błyski czy widzenie jak w potłuczonym lustrze. To jest przejściowe, trwa chwilkę – pojawia się znika i nie jest to objaw, który utrzymuje się stale. Inni pacjenci z kolei opisują drętwienie ust lub którejś kończyny – na przykład dłoni.  Migrenie towarzyszy światłowstręt czy nudności, nawet z wymiotami.

Leczenie migreny

Postawienie właściwej diagnozy jest bardzo ważne,  bo leczenie migrenowych bólów głowy wymaga stosowania leków,  których nie stosujemy w innych sytuacjach. Są to leki, które będą wpływały na przepływ naczyniowy w obszarze mózgu  odpowiedzialnym za ból. Mam tu na myśli całą grupę leków z grupy tryptanów. Jest ich w tej chwili kilka, trochę różnią się między sobą i wybór danego leku jest indywidualny. Konkretny lek dla konkretnego pacjenta.

Czy można zapobiec migrenie?

Generalnie w leczeniu migreny są ważne dwa elementy.

Pierwszy to  nie spowodować migreny. Wiemy, że występuje ona często w konkretnych sytuacjach – na przykład po zjedzeniu jakiegoś konkretnego produktu, często jest to czekolada lub czerwone wino. Bywają migreny, które towarzyszą zmianą hormonalnym czyli na przykład wyprzedzają wystąpienie miesiączek.

Czasami migrena towarzyszy bardzo dużemu napięciu czyli stresowi i występuje w momencie kiedy  czynnik stresogenny ustąpi. Innymi słowy:  kiedy się rozluźniamy, pojawia się migrena. A więc  jeżeli tylko można uniknąć tego stresującego czynnika, to należy to zrobić.

Kiedy nadchodzi ból

Jeżeli ten ból już się pojawia i nie możemy go uniknąć, to podejmijmy leczenie.  Najprostsze to zastosowanie adekwatnej dawki paracetamolu.  Adekwatna dawka to  co najmniej 1000 miligramów.   Leczenie należy wdrożyć jak najwcześniej czyli jeszcze na krzywej wzrastania bólu, a nie wtedy kiedy ból  jest już nie do zniesienia. Kiedy ból jest nie do zniesienia, nie tylko w przypadku migreny, trzeba zastosować znacznie silniejsze leki i w znacznie większych dawkach.  Jeżeli bierzemy lek przeciwbólowy w okresie wystąpienia aury migrenowej albo kiedy ten ból się zaczyna to prawdopodobnie ta mała dawka podstawowego leku będzie wystarczająca.

Summary
Migrena czy ból głowy?
Title
Migrena czy ból głowy?
Description

Migrena czyli napadowy ból głowy nie jest objawem towarzyszącym chorobie, za to porządnie wyłącza z życia. Czy można jej uniknąć i co zrobić jeśli nadejdzie mówi specjalista leczenia bólu - Iwona Furman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *