Nadpotliwość – wstydliwy problem kobiet, mężczyzn i młodzieży jest możliwy do usunięcia

Artykuł sponsorowany

Nadpotliwość to bardzo krępująca przypadłość

Nie tylko powoduje dyskomfort, ale do pewnego stopnia eliminuje z kontaktów społecznych. Ludzie dotknięci tą przypadłością wstydzą się bliższego kontaktu, zdając sobie sprawę jak mogą być odebrani.

dr Monika Bujanowska, internista, lekarz medycyny estetycznej Klinika medycyny estetycznej i ośrodek SPA SkinClinic,  tel. 22 424 46 46 ,  22 635 43 53,  tel. com. 663 40 10 10

Bardzo obficie się pocę – nie zawsze tak było, ale odkąd weszłam w okres przekwitania nie mogę opanować pocenia. Jest to dla mnie powodem ogromnego skrępowania – wiem przecież, co myślą ludzie gdy widza mnie mokrą. W dodatku obawiam się, że nieładnie pachnę. Chyba przestanę wychodzić z domu, jeśli mi czegoś nie doradzicie.

Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły potowe poza ogólnie przyjętą normą. Problem ten dotyczy około 2% populacji i dotyczy zarówno, kobiet jak i mężczyzn. Może to być problem stały, czyli towarzyszący człowiekowi przez całe życie lub taki, który pojawia się w określonych sytuacjach życiowych.

Wszystkiemu winne są geny i/lub hormony

Najczęstszą przyczyną nadpotliwości są uwarunkowania genetyczne, co oznacza, że zdarzają się całe rodziny, gdzie problem ten dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Inną

Wstydliwy problem jest łatwy do usunięcia
Ile powinniśmy się prawidłowo pocić? Ustalono, że norma dla człowieka w naszym klimacie i o umiarkowanej aktywności wynosi ok 1 litr wydzielanej z potem wody. O nadpotliwości mówimy wtedy, gdy pachy, skóra głowy, stopy, dłonie, a nawet twarz są stale wilgotne. Okres pokwitania i przekwitania, czyli zmiany hormonalne bardzo często powodują okresową nadpotliwość

przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, tak u kobiet jak i u mężczyzn. Problem ten pojawia się często u nastolatków w okresie burzy hormonalnej oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Przyczynami mogą być również zaburzenia neurologiczne, hormonalne, choroby tarczycy. Nadpotliwość może być także skutkiem stresu albo innych nie poznanych do końca przyczyn.

Jak się pozbyć nadpotliwości? 

Leczenie tej choroby jest obecnie możliwe i w naszej klinice wykonujemy ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc, które szczególnie się pocą. Są to przede wszystkim pachy, stopy, dłonie oraz twarz. Twarz jest najpierw znieczulona kremem działającym około 30 minut, a następnie delikatnie wstrzykuje się pod skórę toksynę botulinową w cały obszar, który nadmiernie się poci. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowe w gruczołach potowych i sprawia, że przestają one działać na okres 6-9 miesięcy. Przestają produkować pot, a pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Czucie w dłoniach i stopach się nie zmienia i mogą poruszać nimi bez przeszkód. Po okresie 6-9 miesięcy mogą powtórzyć zabieg.

Młodzi mężczyźni pocą się obficie

Do naszej kliniki często zgłaszają się nastoletnie osoby, które w okresie wzrostu i burzy hormonalnej nadmiernie się pocą. Jest to sytuacja normalna, więc warto wtedy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, czasami skierować go na badania hormonalne w celu wykluczenia chorób tarczycy czy cukrzycy. Jeżeli okaże się, że istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu, to należy go wykonać, także u osób nastoletnich. Przeciwwskazaniem do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej jest okres ciąży, karmienia piersią, choroby nowotworowe oraz ostre infekcje.

Summary
Nadpotliwość - wstydliwy problem kobiet, mężczyzn i młodzieży
Title
Nadpotliwość - wstydliwy problem kobiet, mężczyzn i młodzieży
Description

Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły potowe poza ogólnie przyjętą normą. Problem ten dotyczy około 2% populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może to być problem stały, czyli towarzyszący człowiekowi przez całe życie lub taki, który pojawia się w określonych sytuacjach życiowych. Jak się pozbyć tego nieprzyjemnego problemu w prosty sposób, mówi lekarz medycyny estetycznej, dr Monika Bujanowska ze SkinClinic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *