Niedoczynność tarczycy a niepłodność

Niedoczynność tarczycy jako przyczyna niepłodności kobiet.

Poziom TSH. Niedoczynność tarczycy może (ale nie musi) być przeszkoda w staraniach o dziecko. Tarczyca odpowiada za gospodarkę hormonalną, więc jej stan jest ważnym wskazaniem dla ginekologa. Jeśli zaburzenie jest poważne lekarz może zaproponować przesunięcie planów macierzyńskich na czas leczenia tarczycy.

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, rogiewicz.pl

 Czy niedoczynność tarczycy jest utrudnieniem przy próbie zajścia w ciążę?

 

niedoczynność tarczycy
Tarczyca (łac. glandula thyroidea) – nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego występujący u kręgowców. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Tarczyca jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią (węziną). Czasami występuje także trzeci płat – piramidowy.

Planowanie rodzinny w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może ( ale nie musi) być przeszkodą w staraniach o dziecko. Tarczycya odpowiada za gospodarkę hormonalną, więc jej stan jest ważnym wskazaniem dla ginekologa. Jeśli zaburzenie jest powazne lekarz może zaproponować przesunięcie planów macierzyńskich na czas leczenia tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może byc jedną z przyczyn utrudnienia przy próbie zajścia w ciążę. Oczywiście, nie jest to jedyna przyczyna problemów, ale ważna, dlatego każdy lekarz   zajmujący się niepłodnością zleca badania tarczycy. Dość łatwo jest zdiagnozować I leczyć niedoczynnośc tarczycy. Ważne jest tutaj pobranie hormonów TSH,  FT3  I FT4 oraz diagnoza autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, które nazywamy chorobą Hashimoto. Diagnoza polega na stwierdzeniu obecności przeciwciał przeciwtarczowych.

Hormony tarczycy 

TSH (tyreotropina) – hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej i bierze udział w regulacji wydzielania trójjodotryniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4). Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium – wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultuj koniecznie z lekarzem.  Duży nadmiar tych  hormonów jest czynnikiem ryzyka nagłej śmierci sercowej albo powolnej, z powodu powikłań osteoporozy.

FT3  jest jednym z dwóch głównych hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Poziom FT3 informuje czy tarczyca działa prawidłowo i jest stosowany głównie jako badanie pomocnicze w diagnostyce nadczynności tarczycy. Wysokie wyniki oznaczeń całkowitej T3 lub wolnej (fT3) mogą wskazywać na nadmierną aktywność tarczycy (nadczynność). Niskie wyniki oznaczeń mogą wskazywać na niedoczynność narządu.

FT4 tyroksyna wolna – hormon wydzielany przez tarczycę.  Stężenie FT4 zmniejsza się w niedoczynności tarczycy, natomiast zwiększa się w nadczynności tarczycy.

U pacjentów bez wskazania  zaburzenia czynności tarczycy prawidłowy wynik samego badania TSH potwierdza, że czynność tarczycy jest w normie. 

Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach wynik samego TSH nie jest miarodajny. Wśród przykładów można wymienić następujące sytuacje: ciąża, zaburzenia czynności tarczycy wtórne do patologii przysadki, wpływ leków na wynik TSH. Do leków obniżajacych stężenie TSH należą m.in. : somatostatyna, bromokryptyna, glikokortkoidy. Szczególnie istotna jest ta ostatnia grupa ponieważ glikokortykoidy przyjmuje m.in wiele osób chorujących na astmę.

Komentarze

  1. Babcia o 21:21

    Jestem mama, jestem babcia i temat mnie nie dotyczy. Przeczytalam z ciekawosci i, no coz, trudno ten opis uznac za dobra odpowiedz na postawione pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *