Niepełnosprawność po wypadku czy innym zdarzeniu losowym życia to morderczy cios w poczucie kobiecości i męskości. Każda płeć radzi sobie inaczej z powrotem do seksualności
Utrata cielesności, do której przywykliśmy, którą zaakceptowaliśmy i często lubiliśmy rujnuje samoocenę, przekonstruowuje postrzeganie siebie i rzeczywistości. Kobiety i mężczyźni zupełnie róznie przechodzą przez proces rehabilitacji, także rehabilitacji seksualnej
dr n. hum. Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna, wykladowczyni, terapeutka
Jak odzyskać poczucie kobiecości po wypadku, w wyniku którego usiadam na wózku? Dlaczego mężczyźni mnie nie widzą, choć nie straciłam urody, tylko zdolność chodzenia?
Jest grupa osób, które były sprawne, a niepełnosprawność dotknęła je w pewnym momencie życia.
Niepełnosprawność a stereotypy kobiecości i męskości
Jeśli te osoby wzrastały w pewnych stereotypach kobiecości i męskości to ich sposób przeżywania jest specyficzny. Bo też inne jest stereotypowe znaczenie cielesność dla kobiet i trochę inne dla mężczyzn. Bo ta cielesność jest wpisana w kategorię płci. Są na to liczne badania i wiele uwagi poświęca się sprawności fizycznej w kontekście sprawności seksualnej z perspektywy męskiej.
Poczucie męskości i poczucie kobiecości

Sprawność fizyczna i sprawność seksualna to są te obszary, które u osoby po wypadkach najbardziej uderzają w poczucie męskości i generalnie poczucie własnej wartości. W przypadku kobiet sytuacja jest bardziej złożona, płynna. Niestety, z naszą cielesnością jest bardziej sprzężona kategorie atrakcyjności, nie tylko sprawności fizycznej. Rozmawiam z kobietami o tym, że rehabilitacja fizyczna po wypadku wymaga twardości, a twardość nie dodaje kobiecości. Dzielność i twardość są wpisane w modelem męski.To co jest związane z fizycznością bardzo uderza w poczucie atrakcyjności kobiet i dodatkowo wiążę się z tym, co się brzydko określa jako szanse matrymonialne.
Kobiety i mężczyźni w rehabilitacji
Kobiety rzadziej niż mężczyźni mają konkretne sposoby podwyższanie sprawności fizycznej. Rzadko też koncentrują się w rehabilitacji seksualnej na przywróceniu albo zastępowaniu funkcji seksualnych. W przypadku mężczyzn taka przywrócenie lub zastąpienie funkcji seksualnych bardzo pozytywnie wpływa na samoocenę. Gdy już ona jest uregulowana, a dochodzenie do tego etapu to jest dosyć długi proces, to z reguły mężczyźni wychodzą z inicjatywą i otwierają się na na związki, na eksperymentowanie ze swoim ciałem. Kobietom jest trudniej, częściej się wycofują. Ta droga wymaga większej refleksji, samorefleksji i budowania na nowo relacji z ludźmi w ogóle.
Kobieta ze zmienionym ciałem
Na szczęście coraz więcej kobiet, które takiej reprezentują taki pozytywny model kobiecości ze zmienionym ciałem. Mam namyśli chociażby te kobiety, które uprawiają sport. Mówię też o kobietach po mastektomii, które w miejscu blizny robią tatuaże, chodzą wspaniale, modnie ubrane i dopasowują sobie designerskie protezy, jeżeli są po amputacjach. Myślę też o kobietach, które po wypadku mają zmienione proporcje ciała itd.To jest bardzo ważne że współczesne kobiety nie są takie osamotnione i mogą odnajdywać wzorce wybiegające poza standardy.
Dodaj komentarz