Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych

Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych to takie, które występuje poza spodziewanymi sytuacjami: miesiączką lub u niektórych kobiet, podczas owulacji.

Nieprawidłowe krwawienie z pochwy może być oznaką lekkiego stanu zapalnego lub zmianami nowotworowymi. Nie czekamy az przejdzie – biegniemy do ginekologa! 

 dr Piotr Żołnierczyk – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa

Które krwawienia z pochwy są nieprawidłowe, a które po prostu się kobietom zdarzają?

Krwawienie prawidłowe to jest krwawienie miesiączkowe występujące z mniejszą lub większą regularnością.

Regularne miesiączki 

Są pacjentki, które mają rzadsze krwawienia miesiączkowe, a są takie, które mają je częściej. To się oczywiście w ciągu życia, w okresie rozrodczym  może troszkę pozmieniać. Czasem występują też różne patologie, które powodują, że krwawień w ogóle nie ma, albo są bardzo rzadkie – są to np. zespół drobnotorbielowatych jajników, który może spowodować, że krwawienia miesiączkowe będą raz na dwa, raz na trzy miesiące, a czasami i raz w roku.

Krwawienia z dróg rodnych a estrogen 

Estrogen, czyli podstawowy hormon kobiecy odpowiedzialny za dobre samopoczucie, za pełną kobiecość powoduje rozrost błony śluzowej jamy macicy w pierwszej połowie cyklu.

Krwawienie z dróg rodnych
Każda kobieta zna swój cykl miesięczny na pamięć – umie rozpoznać zbliżającą się menstruację lub zauważyć jej brak. Doskonale więc wie, kiedy coś jest nie tak. Spychanie niepokoju w głąb podświadomości może skonczyć się bardzo źle, może też niepotrzebnie wydłużyć czas ewentualnego leczenia tym bardziej, że pierwotna przyczyna patologii może byc zupełnie prozaiczna.

Poprzez tą stymulację hormonalną błona śluzowa wzrasta, dochodzi do jajeczkowania (owulacji), a potem działanie hormonów gestagennych, progesteronu powoduje pewne przemiany w błonie śluzowej.  I jeżeli  nie dojdzie do zajścia w ciążę, która zupełnie zmieniłaby tę sytuację, to następuje spadek poziomu hormonów regulowany przez oś podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikową  –  błona śluzowa zaczyna się złuszczać i dochodzi do krwawienia miesiączkowego.

Nieprawidłowe krwawienie z pochwy 

Nieprawidłowe krwawienie to krwawienie występujące poza typowym krwawieniem miesiączkowym występującym raz w miesiącu.

Kobiety przeważnie znają swój typ krwawienia. Jeżeli występuje inne krwawienie, gdzie pojawia się inny rodzaj krwi, np. żywa, czerwona  i wystąpi ono poza spodziewanym terminem miesiączki – już może być to krwawienie podejrzane. To może być właśnie nieprawidłowe krwawienie.

Przyczyny nieprawidłowych krwawień

Nieprawidłowe krwawienie może być spowodowane zmianami chorobowymi w błonie śluzowej jamy macicy,  chorobą szyjki macicy, obecnością polipów, ale też zmianami nowotworowymi szyjki macicy, zmianami chorobowymi w pochwie.  Krwawienie może też być spowodowane stanami zapalnymi infekcyjnymi, które też czasami prowadzą do krwawień, a przynajmniej zwiększają wrażliwość tkanek pochwy na mikrourazy. W efekcie może dochodzić do krwawień po stosunkach, co może mocno zaniepokoić pacjentkę w sytuacji fizjologicznej. Kiedy nie ma infekcji pochwowej krwawienia przy współżyciu nie zdarzają się. Ma ona swoją odporność, swoje zwilżanie i cały mechanizm przebiega naturalnie, bez żadnych krwawień.

Krwawienie po stosunku to krwawienie nieprawidłowe.

Krwawienia owulacyjne

Zdarzają się u kobiet krwawienia w połowie cyklu, czyli  krwawienia owulacyjne, które są związane z wystąpieniem tzw. piku, czyli wzrostu poziomu hormonów prowadzącego do owulacji  – w tym momencie może wystąpić kilkugodzinne, krótkie krwawienie. Przeważnie jednak kobiety, którym się to zdarza wiedzą o tym.

Co robić, gdy krwawię

Konieczne są kontrole ginekologiczne, podczas  których lekarz ocenia czy w błonie śluzowej są jakieś zmiany – czy są zmiany w jajnikach, które mogą uzasadniać nieprawidłowe krwawienie, bądź zmiany w obrębie mięśnia macicy czy szyjki macicy.

Jeżeli nie ma żadnej patologii i kobieta zgłasza, że od czasu do czasu w połowie cyklu, dokładnie w okresie owulacyjnym ma malutkie krwawienia przyjmujemy to jako fizjologię. Natomiast każde inne krwawienie jest patologiczne. Mówimy teraz o okresie rozrodczym, ponieważ po zakończeniu miesiączkowania, po menopauzie, po ostatniej miesiączce – przy każdym krwawieniu musi się zapalić czerwona lampka, bo jest to zagrożenie nowotworem. W pierwszej kolejności musimy to wykluczyć.

Nieprawidłowe krwawienia w wieku rozrodczym nie muszą oznaczać nowotworów – są jeszcze stany zapalne, ciąża pozamaciczna, ciąża w ogóle, jej nieprawidłowy czy też prawidłowy rozwój – on również poza spowodować na początku minimalne plamienia czy krwawienia. Zdarza się, że krwawienia występują na początku ciąży w okresach przypadających na miesiączkę; są to krwawienia skąpe i to też zalicza się do fizjologii.

Natomiast po menopauzie wszystkie krwawienia to wykrzyknik i czerwona lampka.

Summary
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
Title
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
Description

Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych to takie, które występuje poza spodziewanymi sytuacjami: miesiączką lub u niektórych kobiet, podczas owulacji. Krwawienie może mieć błahą przyczynę, albo wskazywać na poważne choroby, zawsze jest jednak stanem alarmowym. Dr Piotr Żołnierczyk - ginekolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *