Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych to takie, które występuje poza spodziewanymi sytuacjami: miesiączką lub u niektórych kobiet, podczas owulacji.
Nieprawidłowe krwawienie z pochwy może być oznaką lekkiego stanu zapalnego lub zmianami nowotworowymi. Nie czekamy az przejdzie – biegniemy do ginekologa!
dr Piotr Żołnierczyk – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa
Które krwawienia z pochwy są nieprawidłowe, a które po prostu się kobietom zdarzają?
Krwawienie prawidłowe to jest krwawienie miesiączkowe występujące z mniejszą lub większą regularnością.
Regularne miesiączki
Są pacjentki, które mają rzadsze krwawienia miesiączkowe, a są takie, które mają je częściej. To się oczywiście w ciągu życia, w okresie rozrodczym może troszkę pozmieniać. Czasem występują też różne patologie, które powodują, że krwawień w ogóle nie ma, albo są bardzo rzadkie – są to np. zespół drobnotorbielowatych jajników, który może spowodować, że krwawienia miesiączkowe będą raz na dwa, raz na trzy miesiące, a czasami i raz w roku.
Krwawienia z dróg rodnych a estrogen
Estrogen, czyli podstawowy hormon kobiecy odpowiedzialny za dobre samopoczucie, za pełną kobiecość powoduje rozrost błony śluzowej jamy macicy w pierwszej połowie cyklu.

Poprzez tą stymulację hormonalną błona śluzowa wzrasta, dochodzi do jajeczkowania (owulacji), a potem działanie hormonów gestagennych, progesteronu powoduje pewne przemiany w błonie śluzowej. I jeżeli nie dojdzie do zajścia w ciążę, która zupełnie zmieniłaby tę sytuację, to następuje spadek poziomu hormonów regulowany przez oś podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikową – błona śluzowa zaczyna się złuszczać i dochodzi do krwawienia miesiączkowego.
Nieprawidłowe krwawienie z pochwy
Nieprawidłowe krwawienie to krwawienie występujące poza typowym krwawieniem miesiączkowym występującym raz w miesiącu.
Kobiety przeważnie znają swój typ krwawienia. Jeżeli występuje inne krwawienie, gdzie pojawia się inny rodzaj krwi, np. żywa, czerwona i wystąpi ono poza spodziewanym terminem miesiączki – już może być to krwawienie podejrzane. To może być właśnie nieprawidłowe krwawienie.
Przyczyny nieprawidłowych krwawień
Nieprawidłowe krwawienie może być spowodowane zmianami chorobowymi w błonie śluzowej jamy macicy, chorobą szyjki macicy, obecnością polipów, ale też zmianami nowotworowymi szyjki macicy, zmianami chorobowymi w pochwie. Krwawienie może też być spowodowane stanami zapalnymi infekcyjnymi, które też czasami prowadzą do krwawień, a przynajmniej zwiększają wrażliwość tkanek pochwy na mikrourazy. W efekcie może dochodzić do krwawień po stosunkach, co może mocno zaniepokoić pacjentkę w sytuacji fizjologicznej. Kiedy nie ma infekcji pochwowej krwawienia przy współżyciu nie zdarzają się. Ma ona swoją odporność, swoje zwilżanie i cały mechanizm przebiega naturalnie, bez żadnych krwawień.
Krwawienie po stosunku to krwawienie nieprawidłowe.
Krwawienia owulacyjne
Zdarzają się u kobiet krwawienia w połowie cyklu, czyli krwawienia owulacyjne, które są związane z wystąpieniem tzw. piku, czyli wzrostu poziomu hormonów prowadzącego do owulacji – w tym momencie może wystąpić kilkugodzinne, krótkie krwawienie. Przeważnie jednak kobiety, którym się to zdarza wiedzą o tym.
Co robić, gdy krwawię
Konieczne są kontrole ginekologiczne, podczas których lekarz ocenia czy w błonie śluzowej są jakieś zmiany – czy są zmiany w jajnikach, które mogą uzasadniać nieprawidłowe krwawienie, bądź zmiany w obrębie mięśnia macicy czy szyjki macicy.
Jeżeli nie ma żadnej patologii i kobieta zgłasza, że od czasu do czasu w połowie cyklu, dokładnie w okresie owulacyjnym ma malutkie krwawienia przyjmujemy to jako fizjologię. Natomiast każde inne krwawienie jest patologiczne. Mówimy teraz o okresie rozrodczym, ponieważ po zakończeniu miesiączkowania, po menopauzie, po ostatniej miesiączce – przy każdym krwawieniu musi się zapalić czerwona lampka, bo jest to zagrożenie nowotworem. W pierwszej kolejności musimy to wykluczyć.
Nieprawidłowe krwawienia w wieku rozrodczym nie muszą oznaczać nowotworów – są jeszcze stany zapalne, ciąża pozamaciczna, ciąża w ogóle, jej nieprawidłowy czy też prawidłowy rozwój – on również poza spowodować na początku minimalne plamienia czy krwawienia. Zdarza się, że krwawienia występują na początku ciąży w okresach przypadających na miesiączkę; są to krwawienia skąpe i to też zalicza się do fizjologii.
Natomiast po menopauzie wszystkie krwawienia to wykrzyknik i czerwona lampka.
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych to takie, które występuje poza spodziewanymi sytuacjami: miesiączką lub u niektórych kobiet, podczas owulacji. Krwawienie może mieć błahą przyczynę, albo wskazywać na poważne choroby, zawsze jest jednak stanem alarmowym. Dr Piotr Żołnierczyk - ginekolog
Dodaj komentarz