Objawy depresji – jak wcześnie rozpoznać zagrożenie

Objawy depresji można rozpoznać dosyć wcześnie – jednym z nich jest gwałtowny spadek popędu. 

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Według danych WHO zaburzenia psychiczne bezpośrednio dotykają obecnie 450 milionów osób, przy czym większość z nich to mieszkańcy krajów rozwijających się.

dr n. med. Dariusz Wasilewski – psychiatra

Nie mam ochoty na nic, nawet na seks, choć zawsze miałam wysokie libido. Jestem zmęczona i smutna. czy to depresja?

Podejrzewam u siebie depresję. Gdzie mam się zgłosić – do psychologa czy do psychiatry?

Cztery symptomy choroby depresyjnej. 

Typowa depresja to w zasadzie cztery podstawowe objawy tzw. objawy osiowe. Po pierwsze jest to obniżenie nastroju czyli smutek, przygnębienie ,apatia tzw. anhedonia – czyli stan w którym człowieka nic nie cieszy.

Drugi objaw to jest obniżenie napędu czyli naszej aktywności życiowej. To rodzaj braku energii; sytuacja kiedy trudno nam się do czegokolwiek zmobilizować: pójść do pracy, pełnić jakieś role, które powinniśmy w danej chwili spełniać – zawodowe, społeczne, rodzinne. Towarzyszy temu poczucie gorszej lotności, czyli poczucie że inteligencja którą mieliśmy, pamięć którą mieliśmy zaczyna szwankować.

Trzecia grupa objawów dotyczy zaburzenia rytmów okołodobowych. Są to też objawy somatyczne. Zaburzenia rytmów okołodobowych to głównie bezsenność, którą spotyka się najczęściej; ewentualnie nadmierna senność.

Depresja boli

Objawy somatyczne to bardzo często dolegliwości bólowe. Depresja boli. To nie jest tylko takie cierpienie jak ból istnienia, ale też bóle fizyczne, somatyczne: bóle głowy, pleców. To także brak apetytu, zmniejszenie zainteresowania seksem, zmniejszenie libido. Takie objawy sprawiają, że nasze życie jest marniejsze.

Czwarty objaw to lęk. Człowiek z depresją się boi. Boi się życia. Boi się wszystkiego. Z reguły ten lęk nie jest bardzo nasilony – nazywa się go lękiem wolnopłynącym, czyli jest on niezbyt silny ale utrzymujący się stale. Z tym lękiem się budzimy, z tym lękiem zasypiamy, towarzyszy nam on w ciągu dnia. Niektórzy pacjenci lokalizują go w klatce piersiowej czy też na plecach. To jest taki demon, który siedzi w nas i dusi.Jeśli mamy te cztery objawy, to nietrudno zgadnąć że może być szereg objawów dodatkowych, które wynikają z tego że jest nam smutno, że nie mamy energii, że nie mamy ochoty na życie, że się boimy.

Strach przed życiem

W związku z tym wypadamy z ról. Przestajemy się interesować tym, czym się  wcześniej interesowaliśmy: przestajemy się kochać z żoną czy z mężem,  uprawiamy tzw. czarnowidztwo, zaczynamy mieć myśli samobójcze. Właściwie to życie i świat przestają być dla nas interesujące. Często również wypadamy ze swojego zawodu, bo nie jesteśmy w stanie poradzić sobie w pracy; możemy zostać zwolnieni.

Jaki lekarz leczy depresję.
Depresja to nieustający ból i dławiący strach. Nikt nie choruje sam – depresję musi unieść cała rodzina, bliskie otoczenie. Depresja kwalifikowana jest jako zaburzenie psychiczne, a diagnozą i terapia takich zaburzeń zajmuje się psychiatria.

Leczenie depresji

Jeżeli podejrzewamy u siebie depresję, to w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do psychiatry. Psychiatra jest lekarzem.

Psychiatria jest specjalnością medyczną i jako taka zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnych zaburzeń psychicznych, a depresja jest niewątpliwie zaburzeniem psychicznym.

Najpierw trzeba postawić diagnozę i wówczas zadecydować jaką metodę leczenia wybrać.

W leczeniu depresji używamy oczywiście leków antydepresyjnych i to jest ta lwia część kuracji. Ale bywają stany depresyjne sprowokowane przez problemy życiowe. Stany depresyjne, które nie są bardzo nasilone, mają zupełnie łagodny charakter i wówczas warto się zastanowić czy nie podjąć współpracy z psychoterapeutą, nie stosując leków. Oczywiście nie można zadecydować bez poważnej diagnozy.
Psychiatra cały czas wzbudza pewne kontrowersje – to jest taka specjalność, której się boimy, więc niektórzy pacjenci idą do psychologa, bo to łagodniej brzmi. Psycholog nie jest lekarzem, więc nie zapisze nam leków. Jeśli zajmuje się psychoterapią, to będzie z nami rozmawiać na temat naszych problemów, naszych emocji. Doświadczony psycholog również może stwierdzić, że depresja np. wykracza poza możliwości psychoterapeutyczne i zalecić wizytę u psychiatry – jemu będzie łatwiej przekonać pacjenta do tego, żeby do takiego specjalisty się zgłosił.

Ważną kwestią jest to, że obie metody, czy farmakoterapia czy psychoterapia sprawdzają się w leczeniu depresji. Często stosowanie jednej i drugiej jest niezbędne, bo są to metody które się uzupełniają.

Summary
Objawy depresji - jak wcześnie rozpoznać zagrożenie
Title
Objawy depresji - jak wcześnie rozpoznać zagrożenie
Description

Objawy depresji można rozpoznać dosyć wcześnie - jednym z nich jest gwałtowny spadek popędu. Zjawisko t dotyczy zarówno mężczyzn i kobiet. Zaburzenie libido jest jednym z symptomów choroby, jakie sa pozostałe - mówi dr Dariusz Wasilewski, psychiatra

Komentarze

  1. Beatka o 12:42

    też bałam się wszystkiego, mój nastrój wiecznie był wisielczy, w końcu sięgnęlam po cos naturalnego, cos co mialo wspomoc mnie z walka z choroba, rzeczywiscie tak tez sie stalo, kapsulki bee Pearl pomogły mi odzyskac w miare stabilny nastroj, mam nadzieje wrocic do pelni szczecia w najblizszym czasie.. z calego serca polecam ten suplement

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *