Powikłania po porodzie siłami natury: dysfunkcja mięśni krocza

Powikłania po porodzie siłami natury: objawy i skutki zaburzenia pracy mięśni dna miednicy. 

Poród to przeżycia dla matki, dziecka i ciał obojga.Przy tak dużym wysiłku może dojść do powikłań w obrębie dróg rodnych.

mgr Elżbieta Kaden – terapeutka biofeedback, prowadzi Poradnię Wczesnej Rehabilitacji Poporodowej i Uroginekologicznej  Centrum Medycznego  “Żelazna”

Często zdarza się, że podczas ciąży występują incydenty nietrzymania moczu z wysiłku lub częstomocz wynikający z ucisku macicy na pęcherz.

Jakie objawy występujące  i utrzymujące się po porodzie powinny wzbudzić niepokój? 

Jeżeli nietrzymanie moczu lub częstomocz utrzymują się po porodzie należy zwrócić się do ginekologa położnika lub do poradni uroginekologicznych.

Objawem niepokojącym wynikającym z ewentualnego obniżenia ścian pochwy po porodzie jest na przykład:

– uczucie ciążenia w kroczu;

– uczucie ciała obcego w pochwie;

– uczucie tkanki wysuniętej na zewnątrz podczas oddawania moczu;

Uczucie ciążenia w kroczu nasila się po dosyć intensywnym dniu każdej młodej matki – po południu, wieczorem. Uczucie ciała obcego w pochwie występuje zazwyczaj od rana. Czasami, gdy obsunięcie ścian pochwy jest dosyć istotne odczuwalny jest dyskomfort podczas noszenia bielizny i ewidentne otwarcia naskórka

Zaburzenia po porodzie
Poród siłami natury jest niezwykle wyczerpującym przeżyciem, eksploatującym narządy płciowe. Podczas tego procesu może dojść do drobnych uszkodzeń lub poważniejszych powikłań. Nieprzygotowane wcześniejszym treningiem mięśnie dna miednicy wyjdą z porodu mocno osłabione. Do typowych powikłań należy obniżenie ścian pochwy i wysiłkowe nietrzymanie moczu.

 Poród fizjologiczny i jego fazy

Poród fizjologiczny to sytuacja, w której akcja porodowa zaczyna się między 37 a 42 tygodniem ciąży, wywołana jest samoistnymi skurczami macicy, przebiega spontanicznie. Jeżeli podczas porodu zostanie zastosowana oksytocyna, znieczulenie zewnątrzoponowe bądź lekarz użyje kleszczy, wtedy mówimy o porodzie medycznym.

Poród dzielimy na 4 fazy – długość poszczególnych faz zależy od fizjologii, budowy ciała kobiety i ułożenia płodu

Faza pierwsza:od pojawienia się pierwszych regularnych skurczów macicy do pełnego rozwarcia.

Druga faza, najbardziej intensywna: rozwarcie musi mieć około 7 cm, rodząca musi silnie przeć.

Trzecia faza: trwa kilkanaście minut  i polega na wydaleniu łożyska wraz z błonami płodowymi.

Czwarta faza: badanie stanu okolic intymnych.

Obniżenie narządów miednicy

Zaburzenia statyki narządu płciowego kobiet (POP – pelvic organ prolapse) są definiowane jako obniżenia narządów miednicy, które prowadzą do wysuwania się pochwy i/lub szyjki macicy. Końcowym etapem jest całkowite wypadanie macicy. POP może być widoczne w spoczynku. Obniżenie zwykle powiększa się podczas wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego, na przykład podczas zwykłej codziennej aktywności. Zaburzenia statyki narządu płciowego są jedną z najczęstszych przyczyn operacji u kobiet. Częstość wykonywania zabiegów zwiększa się z wiekiem. Najczęściej są one wykonywane u kobiet około 60-70 roku życia.

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wskazania do operacji z powodu POP stawiał ginekolog. Pacjentka zgłaszała się na wizytę, podczas której lekarz stwierdzał obniżenie ścian pochwy i sugerował poddanie się operacji. Obecnie opinie większości specjalistów się zmieniły. Podstawowym wskazaniem do leczenia operacyjnego POP jest występowanie objawów. Wśród nich najczęściej wymienia się: uczucie ciągnięcia, ciężkości i/lub bólu w podbrzuszu, nietrzymanie moczu i/lub stolca, nawrotowe dolegliwości ze strony pęcherza (m.in. parcie na mocz, częstomocz), trudności w oddawaniu moczu i/lub stolca, konieczność wprowadzenia macicy do pochwy w celu oddania moczu, ograniczenia czynności seksualnych. Nie dysponujemy dowodami, że leczenie operacyjne likwiduje wszystkie wymienione objawy. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie dysponujemy idealnymi metodami leczenia zabiegowego zarówno w zakresie skuteczności (zwłaszcza przez dłuższy okres), jak i powikłań. Dlatego kwestię ewentualnej operacji należy dokładnie przedyskutować z pacjentką.

(podajemy za www.przeglad-urologiczny.pl)

 

Komentarze

  1. Gość o 20:19

    Pop bardzo często występuje po źle prowadzonych porodach SN. Chwyt kristella, oxy, masaż szyjki, poród lerzący, słaba tkanka, wiek rądzącej, brak nacięcia. To wszystko robi ze zdrowych kobiet kaleki. Bardzo proszę o zaprzestanie lansowania porodu SN bez nacięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *