Operacje plastyczne narządów intymnych

Operacje plastyczne narządów intymnych są w ofercie większości gabinetów medycyny estetycznej

Coraz więcej kobiet decyduje się na operację plastyczną pochwy. Kobiety są na takie operacje kierowane przez ginekologów – najczęściej po kolejnym porodzie, ciężkich albo kolejnych urodzinach. Są panie, które decydują się na operację ze względów estetycznych, a także te, którym zależy na przywróceniu lub podniesieniu satysfakcji z seksu.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Na czym polegają ginekologiczne operacje plastyczne?  Kto i gdzie je przeprowadza?

Czy chirurgia plastyczna ma zastosowanie w ginekologii?

Oczywiście, że tak. Zacznijmy od najprostszej plastyki – bardzo często zdarza się, że pacjentka oczekuje pomocy lekarza chirurga plastyka czy lekarza plastyka ginekologa, ze względu np. na duże wargi sromowe, które jej przeszkadzały choćby w uprawianiu sportu. I te pacjentki zgłaszają się do klinik chirurgii plastycznej gdzie rzeczywiście taką operację się wykonuje. Bardzo często po porodach dochodzi do tego, że ściany pochwy są wiotkie i dochodzi do obniżenia narządu rodnego, więc w związku z tym plastyka ścian pochwy jest mile widziana. Również nietrzymanie moczu jest wskazaniem do plastyki związanej z podwieszeniem tzw. szyi pęcherza, odpowiedniej części pęcherza moczowego. A więc chirurgia plastyczna może ma mniejsze zastosowanie w ginekologii, natomiast rzeczywiście w niektórych przypadkach my takie metody stosujemy z bardzo dobrym skutkiem. Głównie to dotyczy nie tylko wizualizacji, ale przede wszystkim poprawy komfortu życia i zmniejszenia objawów towarzyszących np. obniżeniu ścian pochwy, wiotkości ścian pochwy czy chociażby obniżeniu narządu rodnego.

Kto kieruje na zabieg?

Zgłaszamy się oczywiście do swojego lekarza ginekologa położnika. Bardzo proszę aby otwarcie, prostym językiem powiedzieć o swoich problemach. A potem jeśli okaże się, że pani obiekcje się potwierdzą, że to rzeczywiście jest taka i taka dolegliwość, zapytać lekarza o możliwość terapii i potem ewentualnie ten lekarz, jeżeli sam to robi, to kieruje do swojej kliniki czy kieruje do innej placówki, która zajmuje się ginekologią plastyczną.

Odmładzanie okolic intymnych.
Narządy intymne coraz częsciej staja się obiektem zanteresowania medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Są ewidentne wskazania medyczne (znaczne obniżenie narządów rodnych), coraz częstszą motywacją są względy estetyczne lub erotyczne: nawilżenie miejsc intymnych kwasem hialuronowym poprawia doznania seksualne.

Wskazania medyczne i rodzaje ginekologicznych operacji plastycznych

Waginoplastyka  czyli operacja  plastyczna  pochwy i krocza przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia narządów rodnych. Według aktualnych danych tego typu zaburzenia poporodowe dotyczą około 90% kobiet po porodach fizjologicznych. Waginoplastyka to również jeden z zabiegów ratujących zdrowie i życie po gwałtach i napaściach seksualnych.  Zabieg  polega na chirurgicznym wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek pochwy i ponownym jej zszyciu. W efekcie ten narząd intymny odzyskuje dawny kształt i funkcjonalność. Plastyka krocza jest zabiegiem mającym na celu wycięcie starych blizn i pełną rekonstrukcję stref intymnych. .

Perineoplastyka to odbudowa, odmłodzenie i odnowienie struktury krocza, która często ulega uszkodzeniu na skutek przebytych porodów, urazów fizycznych lub  starzenia się. Starzenie się okolicy intymnej może stanowić u kobiet duży dyskomfort w kontaktach seksualnych.

Rewitalizacja pochwy to redukcja nadmiernego rozciągnięcia i rozluźnienia ścian pochwy, pojawiające się w różnych etapach życia i nie koniecznie mające związek z porodami. Pacjentki kwalifikowane do tego zabiegu skarżą się często na nadmierną ilość wydzieliny z pochwy oraz na niewystarczającą satysfakcję ze współżycia.

Labioplastyka to korekta warg sromowych . Wielkość  warg sromowych czasem jest dla kobiety problemem estetycznym, zdarza się jednak, że faktycznie zaburza np. higienę oddawania moczu, możliwość uprawianie sportów,  normalną aktywność seksualną.

Pesary – ratunek w poważnym obniżaniu się narządów rodnych.  Są to wkładki do pochwy noszone tylko w dzień lub przez całą dobę. U niektórych chorych pozwalają one uniknąć operacji. W sytuacjach wątpliwych pozwalają ocenić przed zabiegiem, które dolegliwości prawdopodobnie ustąpią po operacji  Wadą pesarów jest ryzyko powstania odleżyn oraz zakażenia w pochwie, które zwłaszcza u kobiet po menopauzie trudno jest leczyć.

Rozwój medycyny, a zwłaszcza laseroterapii umożliwia wykonywanie większości zabiegów metoda laserową. Ta metoda jest zdecydowanie mniej inwazyjna, pozwala na szybszy powrót do zwykłej aktywności i nie zostawia widocznych blizn pooperacyjnych. 

 

Komentarze

 1. Pingback: Pozytywna Seksualność - Nieregularna Przeglądarka Seksualna (01.06.2015)
 2. SMUTNA o 21:05

  PO OPERACJI GINEKOLOGICZNEJ , CO ZROBIĆ KIEDY POCHWA JEST ZWIOTCZAŁA, SUCHA ITP

  1. admin o 18:20

   Polecamy nasze materiały dotyczące suchości pochwy. proszę wbić w wyszukiwarkę właśnie takie hasło.

 3. Marta o 19:49

  Sądzę, że takie zabiegi z roku na rok będą zyskiwaly coraz wieksza popularnosc. W koncu pora, by kobiety glosno mowily o swoich kobiecych problemach. Pamietam jak siostra sie ze mnie podśmiewala, ze poszlam na plastyke pochwy w szpitalu Medicover. A ja sie nie przejmuje opinia ludzi- najwazniejsze, zebym to ja czula sie dobrze sama ze sobą. A po zabiegu- czuje sie wysmienicie. Nie mam juz problemu luznej pochwy, a z mężem- nigdy nie ukladalo nam sie tak dobrze w lozku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *