Oziębłość seksualna po ciąży

Oziębłość seksualna po ciąży 

Oziębłość poporodowa jest problemem, z którymi wiele par sobie nie radzi – jest to jedna z przyczyn rozpadu związków z małym dzieckiem. Karo radzi jak rozwiązać ten problem.

Karo Akabal – trenerka seksualna

Mam 32 lata i po pierwszej ciąży straciłam kompletnie ochotę na seks. Gdy raz się przełamałam natychmiast zaszłam w drugą ciążę. Dziś jeszcze karmię piersią, a na samą myśl o seksie robi mi się niedobrze. Boję się, że rozpadnie mi się małżeństwo, bo mąż dłużej tego nie zniesie.

Macierzyństwo i rodzicielstwo to spełnienie marzeń i zima w sypialni

Macierzyństwo i rodzicielstwo często mają druzgocący wpływ na nasze życie seksualne.

Bardzo często nie jesteśmy świadomi, że cokolwiek się zmieni w naszym życiu kiedy pojawi się dziecko. Fakty są jednak takie,  że ma to ogromne znaczenie dla jakości naszego życia, także życia seksualnego.

I powodów dla których nasza namiętność słabnie po urodzeniu dzieci oraz że następują zmiany także w relacji intymnej między partnerami może być bardzo wiele. To co się jako pierwsze rzuca w oczy po tym pytaniu, to to, że autorka być może boi się kolejnej ciąży.

Organizm potrzebuje odpoczynku – daj mu szansę. 

Rodzicielstwo i macierzyństwo jest ogromnym wysiłkiem dla całego organizmu więc taki spadek pożądania może być naturalną reakcją naszego ciała i organizmu na prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę. Nasze ciało jest bardzo mądre i często nie jesteśmy w stanie odebrać wszystkich sygnałów, które ono do nas wysyła i ich właściwie zinterpretować będąc pod stałą  presją społeczeństwa, norm i przekonań jakie mamy na temat tego jak powinno wyglądać nasze życie.

Oziębłośc po ciązy
Oziębłość seksualna ptrzytrafia się kobietom po ciązy: winę za taki stan rzeczy ponosza hormony, ale i zew zmęczonego ciała, które błaga o chwilę wytchnienia. Do tego dochodzi głębokie poczucie macierzyńskiego obowiązku. W tej sytuacji partnerowi pozostaje tylko wyrozumiałe oczekiwanie na właciwy moment

Pojawienie się dziecka zaburza dotychczasowy układ w relacji. 

Tak więc lęk przed ciążą może być jednym z powodów dlaczego tak się dzieje. Tych powodów może być dużo więcej. Powodem tego, że zanikło pożądanie mogą być zmiany w intymnej relacji między partnerami. Dla relacji partnerskiej pojawienie się nowego członka rodziny także jest ogromną zmianą. Często są także ogromnym szokiem i stresem. Oboje partnerzy muszą dostosować się do tej nowej sytuacji. A co za tym idzie również intymna relacja przechodzi transformację. To też jest bardzo trudne. Nie jest to temat o którym często rozmawiamy, z którym potrafimy sobie radzić, takę dlatego, że  nie mamy odpowiednich wzorców, nie mamy miejsc do których możemy się udać po poradę. Tak naprawdę wszyscy błądzimy troszeczkę po omacku: jak ułożyć sobie intymną relację po tym jak zostaliśmy rodzicami. To może być kolejny powód – czyli twój poziom komfortu, intymnego komfortu z twoim partnerem po ciąży.

Matki Polki są zmęczone! 

Może być też tak, że możesz być przemęczona nawałem obowiązków i tym trybem życia który prowadzisz. Te tryb życia, rozkład dnia wygląda zupełnie inaczej teraz niż wcześniej. Mogły także dojść do głosu jakieś przekonania na własny temat: jakieś kompleksy, jakieś myśli na temat życia, na temat roli kobiety, seksu i seksualności – które nie do końca sobie uświadamiasz.

Możesz nosić w sobie jakiś bagaż o którym nie wiesz.

Jeżeli chciałabyś coś zmienić w swoim życiu i zadbać o jego jakość – tak ogólnie, a także o jakość życia seksualnego, to zachęcam do szukania pomocy i wsparcia w różnych miejscach i u różnych specjalistów, którzy zajmują się jakością naszego życia intymnego i seksualnego. Obecnie, mimo tego że seks jest wciąż tematem tabu – taki świadomy seks, ponieważ nasza kultura jest przepełniona różnymi obrazami i seksualnością, która wprowadza jeszcze więcej zamieszania. Na szczęście pojawia się też coraz więcej przestrzeni do świadomiej pracy nad naszą seksualnością. Jest sporo specjalistów: seksuologów, sexcoachów – to jest taki nowy zawód, który ja też reprezentuje na naszym portalu.  Jest też coraz więcej warsztatów na temat seksualności. Ja również takie warsztaty prowadzę i serdecznie zapraszam. Jest coraz więcej grup wsparcia, grup coachingowych, w których otwarcie i szczerze mówi się o naszej seksualności. Tam można znaleźć pomoc. Być może dla Ciebie, dla Twojego partnera, dla Twojej rodziny – jest czas żeby zwrócić się po taką pomoc.

Chce mi się
Karo Akabal pisze o tym jak zbudować harmonjne życie intymne, jak odnaleźć i docenić w sobie kobiecość, jak pokochać własne ciało i dostarczać mu nieustających przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *