Piersi, cycki, cycuszki, biust – co sie stanie gdy je stracisz?

Piersi, cycki, balony, baniaki, bufory – ludzka  inwencja w dziedzinie nazywania tej części kobiecego ciała jest niewyczeprpana.

Dlaczego więc skoro są tak popularne, tak rzadko je badamy? Samobadanie piersi uratowało niejedno życie. A moż epołaczyć przyjemne z pożytecznym i poprosić o pomoc partnera?

dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog

Na czym polega rehabilitacja po usunięciu piersi? Z czym boryka się kobieta po mastektomii?

Nowotwory piersi stały się tematem tabu pomimo, że mogą dotyczyć co 8 kobiety na świecie.

Jeden z najpowszechniejszych nowotworów 

Mammografia - badanie piersi
Samo słowo “mammografia” budzi strach, a jest to jedno z najskuteczniejszych badań diagnostycznych. Nie jest przyjemne, ale ratuje życie. Jest badanie tkanek miękkich piersi z użyciem promieni RTG.  Rózne tkanki róznie pochłaniaja promienie RTG – gęstsze  absorbują więcej promieni. Tkanka tłuszczowa  prawie nie zatrzymuje promieniowania, guzy  silnie je absorbują i na zdjęciu maja  bardzo jasny kolor.   Zaleca się, by po 35 roku życia badać piersi co dwa lata, a po 50 – co rok. Kobiety z grupy ryzyka, czyli np. obciązone dziedzicznie powinny się regularnie badać już od 40. 

Nowotwór piersi  to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Teoretycznie rozpoznawalność tej choroby wzrasta, ze względu na fakt,  że coraz więcej kobiet będąc świadome zagrożenia regularnie wykonuje USG piersi oraz mammografię.  Jednak nadal są kobiety, które nie poddają się żadnym badaniom nawet przez kilka lat z rzędu.

Piersi – symbol kobiecości, organ erotyczny  

Piersi są elementem ciała, który od zawsze kojarzy się z seksualnością. Część kobiet potrafi nawet doświadczyć orgazmu poprzez stymulację piersi. Jest to więc organ niezwykle seksualny i erotyczny. Piersi są też symbolem kobiecości, sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjna i pożądana. Wysyłają one sygnał do otoczenia, że ich właścicielka jest kobieca i pełna seksu oraz zachęcają do zwrócenia na nią uwagi.

Amazonki – na wskroś kobiece 

W sytuacji kiedy kobieta traci piersi, nie ma jeszcze protezy, a często po leczeniu jest również pozbawiona włosów, jej seksualność bardzo gwałtownie się obniża. Musi wykonać dużo pracy, aby zaakceptować siebie taką jaką  jest. Powinna również otrzymać narzędzia pozwalające na walkę z tym co można zmienić. Powinna być świadoma, że dostępne są peruki i protezy piersi, jednak przede wszystkim powinna otrzymać odpowiednie przygotowanie psychologiczne. Kobieta powinna czuć się sexy także w swojej nowej odsłonie.

Rehabilitacja seksualności 

Oczywiście,  może to nastąpić dopiero, kiedy przeminie strach przed utratą życia. Seksualność jest  kolejnym etapem rehabilitacji po przebytej chorobie. Natomiast pierwszym krokiem na tej drodze jest pogodzenie się z nowotworem oraz zaakceptowanie jego obecności i podjęcie walki z nim. Dopiero po tym może nastąpić czas na zastanowienie się nad swoją seksualnością. Jest to jednak bardzo ważny element powrotu do normalności. Bardzo często spotykam się ze zjawiskiem, że lekarze nie chcą mówić o seksualności, gdyż uważają zagrożenie życia jest w tym momencie pierwszorzędną kwestią. Jednak obecnie przeżywalność w przypadku nowotworów jest bardzo duża i po przebyciu choroby trzeba umieć na nowo prowadzić normalne życie. Ma ono być udane i radosne, a seks jest jego nieodłączną częścią.

Summary
Piersi, cycki, cycuszki, biust - co sie stanie gdy je stracisz?
Title
Piersi, cycki, cycuszki, biust - co sie stanie gdy je stracisz?
Description

Piersi, cycki , baniaki, zderzaki - czule, romantycznie, wugarnie. Nie zmienia to faktu, ż epiersi sa symbolem kobiecości. Ich utrata to cios w kobiecośc - czy po tym ciiosie mońa się podnieść, czy można wrócić do pełni życia, także seksualnego? O rehabilitacji po mastektomii mówi ginekolog Monika Łukasiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *