Pierwsze oznaki ciąży

Pierwsze oznaki ciąży – prawdopodobne i pewne

Czego możesz się spodziewać po odczytaniu dwóch kresek na teście ciążowym? Jakie są pewne objawy ciąży w pierwszych tygodniach?

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Po jakim czasie można się upewnić, że to ciąża?

Testy ciążowe
Testy ciążowe dostępne w aptekach są bardzo wiarygodne, ich dokładność jest bliska stu procentom, a dodatkowo zwiększa się w tym momencie cyklu, w którym spodziewana jest miesiączka. Teoretycznie od siódmego dnia po zapłodnieniu ich wskazania są bardzo dokładne.

Objawy ciąży dzielimy na prawdopodobne i pewne.

Brak miesiączki

Prawdopodobne to, po pierwsze brak miesiączki. Dlaczego prawdopodobne? Bo brak miesiączki niekoniecznie musi wiązać się z ciążą. Może być to wynik zaburzeń hormonalnych, jeśli chodzi o strefę jajnikową, przysadkową, nadnerczową, tarczycową. Stres i trauma również mogą powodować brak miesiączki.

Prawdopodobne objawy ciąży

Pojawienie się zwiększonego apetytu, obrzęków, bolesności piersi, przybrania na wadze. Dlaczego są to prawdopodobne objawy ciąży? Bo one również mogą się pojawić w przypadku zaburzeń hormonalnych, a więc nie wskazują na pewno na ciążę.

Pierwszy krok do pewności

Pierwszy krok, to krok do apteki i kupienie testu ciążowego.  Jeśli test płytkowy, czy test strumieniowy wychodzi w sposób niejednoznaczny, to proponuję nie robić tego testu w nieskończoność, tylko udać się do laboratorium i wykonać test ciążowy z krwiPierwsze objawy ciąży warto potwierdzić badaniem.

Test ciążowy z krwi

Określa on ciążę ilościowo a nie jakościowo, czyli wiemy jaki jest poziom beta HCG, czyli hormonu który w ciąży powstaje. U kobiety nieciężarnej poziom tego hormonu wynosi od 0 do 5 jednostek, czyli jest praktycznie śladowy. W przypadku zajścia w ciążę ten poziom to może być kilkadziesiąt, kilkaset, kilkanaście tysięcy, kilkaset tysięcy jednostek – i to jest odpowiedź na pytanie czy jest ciąża. Nie jest to odpowiedź na to, czy ciąża jest prawidłowa i będzie rozwijać się prawidłowo.

Wizyta u lekarza i USG

Część pacjentek udaje się do lekarza, który po badaniu stwierdza powiększoną macicę, możliwe jest też powiększenie rogu macicy, gdzie jest jajo płodowe, gdzie jest zarodek. Poprzez badanie USG możemy stwierdzić, że w jamie macicy jest pęcherzyk ciążowy. Jeżeli ciąża jest bardziej zaawansowana (7-8 tygodni) stwierdzamy obecność zarodka i płodu. Z jednoczesnym monitorowaniem tętna zarodka czy płodu.

Stuprocentowa pewność

Jeżeli występują te objawy: pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, obecność zarodka lub płodu (w zależności od tygodnia wykonania badania), stwierdzone FH R czyli tętno płodu świadczą 100% o obecności ciąży w jamie macicy.

Pierwsze objawy ciąży możemy w 100% potwierdzić za pomocą badania USG.
Zdjęcie USG. Ciąża w 5 tygodniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *