Nowotwór jajnika – leczenie i wyleczenie

Nowotwór jajnika daje o o sobie znać późno, pierwszym działaniem medycznym jest operacja.

Rak jajnika cieszy się ponurą sławą – jako późno wykrywalny zbiera obfite żniwo. Postęp w onkologii daje dziś szansę na wyleczenie.

prof. Mariusz Bidzinski – ginekolog położnik 

Jakie są pierwsze niepokojące objawy nowotworu jajnika, jak przebiega leczenie leczenie i jakie są szanse na powrót do zdrowia?

organizacja kwiat Kobiecości

Szansę na trwałe wyleczenie ma dziś aż 50% kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym jajnika.

Rak jajnika jest wyleczalny!

Nowotwór jajnika jest poważna chorobą, aczkolwiek postępy w onkologii dały szansę, by spora część chorych była wyleczona, nie tylko czasowo, ale i trwale. W dobrze funkcjonujących systemach ochrony zdrowia, gdzie pacjenci  trafiają do zespołów mających duże doświadczenie  w leczeniu nowotworów, a szczególnie takich jak rak jajnika, to wtedy te współczynnki przeżyć 5 letnich są około 50%.

Pięcioletnie przeżycie 

Dlaczego mówię o 5-letnich przeżyciach ? Bo taka jest definicja.Jeżeli osoba chorująca na nowotwór przeżyje 5 lat, to w większości przypadków, a szczególnie w nowotworach innych narządów, to uważamy ją za wyleczoną.  A zatem dzisiaj na pewno możemy powiedzieć, że skuteczność leczenia raka jajnika jest już wyraźna.

nowotwór jajnika
Masz przewlekłe, nieuzasadnione stylem życia zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu? Do tego nic Ci się nie chce, jesteś osłabiona, nie masz apetytu? Biegnij do ginekologa i zażądaj nie tylko przezpochwowego USG, ale ultrasonograficznego badania całej jamy brzusznej.

Na możliwość skutecznego leczenia wpływa wiele rzeczy. 

Przede wszystkim stopień zaawansowania choroby. Ponieważ nie mamy dobrych testów profilaktycznych szansa na przypadkowe wykrycie choroby jest niewielka. Około 80% chorych trafia do leczenia w bardziej zaawansowanym stadium choroby, to znaczy: kiedy choroba wyszła już poza teren jajnika i podbrzusza. Nie znaczy to, że nie możemy wtedy skutecznie leczyć.

W walce z rakiem potrzebny jest doświadczony lekarz 

Głównym elementem działania jest w takich sytuacjach chirurgia wykonywana w doświadczonych zespołach. Głównie w zespołach, które mają doświadczenie w zakresie działań na terenie jamy brzusznej – czyli oprócz leczenia ginekologicznego umieją usuwać także inne fragmenty tkanek: części jelit, pęcherza moczowego; musi to być zaawansowana chirurgia.  Takich w Polsce zespołów  jest dużo, więc  jeśli i możemy mówić o “sukcesie” w leczeniu raka jajnika to wynika on z dostępności do dobrych i bardzo wyszkolonych zespołów medycznych. 

Nowotwory jajnika są wrażliwe na chemię!

Mamy dziś do dyspozycji cała paletę leków do stosowania po leczeniu operacyjnym. Z pewnością układ chemioterapii, łącznie z cząsteczkami, które działają na systemy naczyniowe guza dają większą szanse na skuteczność leczenia.

Niestety, nie wszystkie pacjentki mogą liczyć na trwałe wyleczenie. 

Są chore, które po pewnym czasie wracają z nawrotami choroby  nie jest to rzadkie. Powiedziałem, że 50% pacjentek możemy trwale wyleczyć, oznacza to, że drugie 50% jest skazane na niepowodzenie pierwotnego leczenia.

Z kolei w kolejnych etapach leczenia umiemy być absolutnie skuteczni, chociaż definicja jest wtedy już zupełnie inna. Wiemy, że nie możemy trwale wyleczyć chorego, ale na pewno możemy dać mu szansę na co najmniej  kilka lat życia  i to życia, które pozwoli mu realizować plany i cieszyć się względnym zdrowiem.

A więc walka z rakiem, szczególnie rakiem jajnika, mimo, że niekiedy nie przynosi nam wielkiej chwały, bo rzeczywiście choroba często z nami wygrywa, ale pozwala na przedłużenie życia, które może mieć jeszcze wie miłych momentów. Nie należy więc poddawać się nastrojom, że rak, a zwłaszcza rak jajnika jest nieuleczalny. Rak jest uleczalny pod warunkiem, że jest własciwie leczony, a chory znajduje się w dobrych rękach. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *