Pochwica i dyspareunia to dysfunkcje uniemożliwiające lub utrudniające współżycie.
Pochwica to skurcze mięśni pochwy uniemożliwiające penetrację. Jest to schorzenie stosunkowo rzadkie, za to dokuczliwe. Szczęśliwie łatwo się je leczy
Małgorzata Pogorzelska – seksuolog
Lekarz zdiagnozował u mnie pochwicę. Zastanawiam się jakie są jej przyczyny – czy mogę liczyc na pomoc seksuologa?
Pochwica to skurcz mięśni pochwy uniemożliwiający penetrację. Ta dysfunkcja ma podłoże psychogenne i występuje rzadko – w zaledwie 1-2% populacji u kobiet. Dobre wieści są takie, że jej leczenie przebiega bardzo dobrze i szybko zastosowane, czyli wtedy, kiedy problem nie został jeszcze utrwalony, daje bardzo dobre rezultaty.
Pochwica – objawy, przyczyny
Pochwica, czyli zacisk mięśni pochwy uniemożliwiający umieszczenie członka w pochwie może być sytuacyjna albo ogólna tzn. dotyczyć jednego partnera albo dotyczyć w ogóle kontaktu seksualnego. Może być skoncentrowana, związana ze sferą seksualną – skurcz występuje tylko w trakcie kontaktów seksualnych; może też stanowić problem w takich sytuacjach jak badanie ginekologiczne, a nawet umieszczanie globulki lub tamponu w pochwie.
Pochwica powstaje przez odczuwanie lęku, niepokoju związanego ze współżyciem. Najczęściej jest lęk związany z defloracją, czyli lęk przed bolesną utratą błony dziewiczej. To są także lęki związane z wyobrażeniami dotyczącymi rozmiaru członka. Częstym lękiem jest przekonanie, że członek jest zbyt duży, żeby się po prostu zmieścił w pochwie, co jest absolutnie bezpodstawne, ponieważ pochwa ma zdolność akomodacji, jest mięśniem, a więc dostosowuje się do wielkości prącia. Natomiast obawa, że może tak być stanowi bardzo dużą część lęków przed współżyciem, które objawiają się poprzez pochwicę, przez zacisk mięśni.
Dużą grupą lęków są lęki dotyczące ciąży, bądź w ogóle zajścia w ciąże po raz pierwszy bądź po raz kolejny. Pochwica może pojawić się w każdym momencie życia. Nawet po długim okresie satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Pochwica może się rozwinąć np. jako skutek urazowego doświadczenia seksualnego. W około 60% przypadków jest to dysfunkcja, która powstaje po gwałcie. Jednak niekoniecznie musi to być tego rodzaju doświadczenie seksualne. Jeśli mamy w relacji partnerskiej trudne doświadczenie urazowe związane ze sferą seksualną, to wystarczy, aby lęk w postaci takich skurczów pojawił się uniemożliwiając współżycie.
Pochwica – leczenie
Pochwicę leczy się poprzez wizytę i konsultację u lekarza seksuologa, który wykluczy medyczną przyczynę zaburzenia i wtedy kieruje on na terapię partnerską, do terapeuty seksuologa. Terapeuta seksualny ordynuje zestaw ćwiczeń, które pacjentka stosuje sama, następnie z partnerem. Ćwiczenia prowadzą do uzyskania efektu rozluźnienia mięśni pochwy i obniżenia jednocześnie lęku przed wpółżyciem. Najważniejsze jest oczywiście zdiagnozowanie czego obawia się kobieta, jakiego rodzaju lęki posiada pacjentka, u której zdiagnozowano pochwicę.
Pochwica, dyspareunia to dysfunkcja uniemożliwiająca współżycie. Są to skurcze mięśni pochwy uniemożliwiające penetrację. Pochwica to skurcz mięśni pochwy uniemożliwiający penetrację. Ta dysfunkcja ma podłoże psychogenne i występuje rzadko – w zaledwie 1-2% populacji u kobiet. O możliwych przyczynach i sposobach leczenia mówi seksuolog Małgorzata Pogorzelska
Dodaj komentarz