Poród domowy

Poród domowy jest całkowicie bezpieczny, o ile spełnione są  konkretne warunki.

Kiedyś kobiety rodziły tylko w domu, potem tylko w szpitalu, dzisiaj mamy luksus wyboru. 

Katarzyna Grzybowska – położna, Centrum Usług Edukacyjno Położniczych Dom Narodzin

Czy poród w domu jest bezpieczny dla matki i dziecka?

Z porodami w domu nie mamy co dyskutować, dlatego, że  funkcjonuje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które mówi o tym, że w Polsce jest wyznaczony dokładnie standard opieki okołoporodowej. Najważniejszą rzeczą opisaną w tym rozporządzeniu jest to, że kobieta ma wybór i może wybrać sobie miejsce porodu. Może wybrać szpital, dom narodzin i dom.

NFZ i refundacja porodów domowych 

Jak wygląda realizacja tego zapisu w rozporządzeniu? To druga strona medalu, ponieważ NFZ, który jest monopolistą nie refunduje, nie wiadomo z jakich powodów, porodów w domu.

Ja myślę, że poród w domu jest wyborem kobiety i należy to uszanować, więc położne, które decydują się na poród w domu, a jest takich położnych w Polsce wiele (skupione są przy Stowarzyszeniu Dobrze Urodzeni) muszą działać według pewnego modelu. W Dobrze Urodzonych jest stworzony model opieki okołoporodowej przy porodzie pozaszpitalnym.

Bardzo ważną rzeczą jest screening w ciąży, musimy wiedzieć na pewno, że ciąża była zdrowa, fizjologiczna i tylko kobiety w zdrowej, fizjologicznej  mogą rodzić w domu. Są to porody niezmedykalizowane, czyli bezpieczne.

Poród domowy
Porody w warunkach domowych są legalnym wyborem kobiety. Ich zwolennicy podkreślają większą intymność, swobodniejszą atmosferę, kojący wpływ znajomego otoczenia na rodzącą. Część kobiet jako traumę odbiera sam pobyt w w szpitalu, jego “rytuały” i procedury. Z kolei przeciwnicy mówią o ryzyku, jakie niesie za sobą taki poród, o braku gwarancji, którą daje szybkość interwencji w szpitalu. Zgodnie z przepisami poród poza szpitalem może się odbyć pod konkretnymi warunkami i pod odpowiednia opieką. Zainteresowanych zachęcamy do lektury: http://www.rodzicpoludzku.pl/Porod-w-domu/Dlaczego-w-domu.html

Czy poród domowy jest bezpieczny dla matki i dziecka?

Ja nie widzę żadnego zagrożenia bezpieczeństwa dla kobiety i dla dziecka w porodzie domowym jeśli rodzi z fachową opieką, przy odpowiednim sprzęcie i przy odpowiednim screeningu w ciąży.

Jak wybrać położną?

Na pewno muszą to być położne, które specjalizują się w porodach domowych. Są to położne doświadczone, które od wielu lat przyjmują poród w domu i działają wg pewnego rodzaju schematu, czyli modelu opieki pozaszpitalnej.

Przeciwwskazania do porodu w domu

Przeciwwskazaniem do porodu w domuprzeciwwskazania medyczne: nadciśnienie, problemy kardiologiczne, cukrzyca, wszystko to, co jest związane z chorą ciążą. Fizjologiczne kobiety w fizjologicznej ciąży bez problemu mogą rodzić w domu.

Wszystkie przeciwwskazania do porodu w domu możecie sobie Państwo zobaczyć. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mówią o tym, który poród jest fizjologiczny, a który poród jest patologiczny.

Summary
Poród domowy
Title
Poród domowy
Description

Bardzo ważną rzeczą jest screening w ciąży, musimy wiedzieć na pewno, że ciąża była zdrowa, fizjologiczna i tylko kobiety w zdrowej, fizjologicznej mogą rodzić w domu. Są to porody niezmedykalizowane, czyli bezpieczne - mówi położna Katarzyna Grzybowska. Do porodów domowych są także przeciwwskazania - dowiedz się jakie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *