Poród: odeszły wody płodowe a nie ma akcji skurczowej

Poród dla wielu kobiet zaczyna się od odejścia lub sączenia wód płodowych

Czasem wody odchodzą, a  akcja skurczowa nie rozpoczyna się – co robić?

Mariusz Grzybowski – Centrum Usług Edukacyjno – Położniczych Dom Narodzin, tens@domnarodzin.pl

Czy oksytocyna jest jedynym środkiem, który może wspomóc akcję porodową?

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy po odejściu wód płodowych ciągle nie ma akcji skurczowej.

Nie ma skurczów – co robić? 

Jeżeli w tym przypadku chcemy uniknąć podania oksytocyny, to możemy zadziałać w inny sposób. Należy przekleić elektrody TENS z kręgosłupa na nogi. Stymulacja odpowiedniego punktu znajdującego się kilka centymetrów powyżej kostki może przynieść podobny efekt do tego związanego z wydzielaniem oksytocyny.

Odejście wód płodowych
Przez całą ciążę płód otoczony jest  workiem owodniowym wypełnionym wodami płodowymi. Wody składają się z białek, enzymów, hormonów, witamin i tłuszczy niezbędnych w przemianie materii płodu. Dodatkowa rolą płynu owodniowego jest amortyzacja wstrząsów, ochrona przed hałasem i bakteriami. Ilość wód płodowych zmienia się w czasie ciąży, by przed porodem osiągnąć objętość ca. 1,5 litra. U części kobiet tuż przed porodem worek pęka samoistnie, a wody wylewają się. Czasem pomimo pęknięcia worka wody się tylko sączą powstrzymywane przez czop śluzowy.  Czasem worek owodniowy nie pęka , a zostaje przebity w trakcie porodu – wtedy dziecko rodzi się “w czepku” czyli z przyklejonymi do główki błonami pęcherza.

 

Jest to punkt pochodzący z akupresury, jednak jest naukowo udowodnione, że jego stymulacja powoduje wydzielanie oksytocyny. Z doświadczeń lekarzy wynika, że pobudzanie tego miejsca, kiedy organizm wysłał sygnał o rozpoczęciu porodu jakim jest odejście wód, a po pewnym czasie nie nastąpiły skurcze, to możemy przed podaniem syntetycznej oksytocyny spróbować metody TENS. Okazuje się, że jest ona w 100% skuteczna, a pół godziny stymulacji w odpowiednich punktach na nodze elektrodami powoduje, że poziom oksytocyny u rodzącej kobiety podnosi się na tyle, iż jest w stanie uruchomić skurcze. Jeżeli staną się one regularne to możemy ponownie przekleić elektrody na plecy i działać dalej.

Kiedy pojawiają się skurcze? 

 

Czynność skurczowa może pojawić się ok. 20 tygodnia ciąży i jest to zjawisko całkowicie normalne, fizjologiczne. Te skurcze to swoisty trening macicy, która intensywnie ćwiczy przed maratonem, jakim będzie dla niej poród.  Te skurcze mogą być niewyczuwalne, a  są ich dwa rodzaje:  nieskoordynowane skurcze Alvareza o amplitudzie 2-3 mm Hg i Braxtona-Hicxka 15-30 mm Hg, występujące  1 lub 2 na godzinę.

Skurcze przepowiadające 

Pojawiają się zazwyczaj około 38 tygodnia ciąży i występują z częstotliwością 1/10 min. Na pewno je rozpoznasz, bo przypominają silne bóle menstruacyjne.  Te skurcze Braxtona – Hicksa stają się coraz częstsze z upływem czasu. Choć nie są przyjemne dla matki, to pomagają dziecku ułożyć się w odpowiedniej pozycji. Mimo to nie prowadzą jeszcze do skracania się szyjki macicy. Ważne, że skurczom nie towarzysza krwawienia, plamienia, ani bóle krzyża. Jeśli masz takie dolegliwości zgłoś się do lekarza. Możesz sobie pomóc gorącą kąpielą, wziąć tabletkę leku rozkurczowego

Skurcze porodowe  

Skurcze porodowe, t. zw. rozwierające  to pierwsza faza porodu. Ich zadaniem jest skrócenie szyjki macicy. Przychodzą falami, wraz z postępem porodu są coraz częstsze. Najpierw występują co 10 minut i trwają do 30 sekund, a potem nadchodzą co 3 – 4 minuty i trwają ok. 1 minuty. Lekarze zalecają, by zgłosić się na oddziale położniczym gdy skurcze będą powtarzać się co 5 minut.  Zanim do tego dojdzie może upłynąć nawet 12 – 16 godzin.

Skurcze parte

Skurcze parte to zasadnicza faza porodu. Pojawiają się przy odpowiednim rozwarciu macicy i wypychają dziecko na świat. Skurcze trwają od 60 do 90 sekund i występują co 5 – 2 minuty. Prawidłowe, regularne oddychanie zmniejsza ból i pomaga przygotować ciało na kolejny skurcz. Ta faza porodu trwa 1 do  2 godzin.

Oksytocyna – sprawca cudu 

Oksytocyna to hormon odpowiedzialny za wywoływanie i nasilanie skurczów porodowych. Jeżeli akcja porodowa nie postępuje, lub nie ma jej wcale pomimo, że wyznaczony termin porodu minął 10 dni wcześniej – lekarze decydują o podaniu ciężarnej oksytocyny syntetycznej. W takiej sytuacji zaleca się znieczulenie pacjentki, bo często nieprzygotowany organizm zostaje zaatakowany skurczami drugiej fazy porodu.

 

Summary
Poród: odeszły wody płodowe a nie ma akcji skurczowej
Title
Poród: odeszły wody płodowe a nie ma akcji skurczowej
Description

Poród u części kobiet rozpoczyna się odejściem wód płodowych. Czasem pomimo odejścia wód nie ma akcji skurczowej - co robić? Alternatywą dla syntetycznej oksytocyny jest metoda TENS czyli elektrody przewodzące łagodny prąd. Przyklejone w odpowiednich miejscach wspomagaja akcje porodowa i łagodzą ból - mówi Mariusz Grzybowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *