Przed porodem – przygotowanie mięśni krocza do porodu.

Przed porodem warto odpowiednio wytrenować mięśnie dna miednicy

mgr Elżbieta Kaden – terapeutka biofeedback, prowadzi Poradnię Wczesnej Rehabilitacji Poporodowej i Uroginekologicznej  Centrum Medycznego  “Żelazna”

Na czym polega przygotowanie mięśni dna miednicy do porodu? Czy istnieją uniwersalne plany treningowe? Jak przygotować mięśnie dna miednicy do porodu? Do jakiego specjalisty należy zwrócić się z pytaniem o mięśnie Kegla, problemy i rehabilitację tych rejonów?

Mięśnie Kegla znajdują się w dnie miednicy, czyli wyściełają dno miednicy w taki sposób, że “zamykają” nasz tułów od dołu. Przebiegają od przodu do tyłu i od lewej do prawej strony miednicy.

Nie wiem dlaczego mięśnie dna miednicy to w Polsce temat tabu. Te mięśnie odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia, więc kobiety w ciąży powinny zadbać o nie jeszcze na etapie planowania ciąży. Ta dbałość i rehabilitacja okołoporodowa powinna mieć miejsce w ciąży i we wczesnym połogu.

Na czym polega rehabilitacja przedporodowa i przygotowanie mięśni krocza do porodu? 

Główna zasada to bardzo szczegółowo dobrany trening indywidualny, przygotowany w oparciu o diagnostykę. Taką diagnostykę można przeprowadzić po 12 tygodniu ciąży i najbardziej odpowiednim badaniem jest powierzchniowa  elektromiografia mięśni dna miednicy wykonana przy użyciu sondy dopochwowej (badanie SEMG). Wykazuje ono jaką wydolność mają te mięśnie i jakie ćwiczenia można ułożyć, żeby  optymalnie je wzmocnić. Należy też nauczyć się sprawnego i szybkiego rozluźniania (relaksacji) mięśni. Relaksacja w okresie ciąży jest niezwykle ważna.

Dlaczego? Dlatego właśnie, że drugi okres porodu polega na relaksacji tych mięśni, a w momencie gdy mamy do czynienia z bólem, nierzadko wielkim trudno jest to zrobić. Te osoby, które nie korzystają ze znieczulenia zewnątrzoponowego  bardzo dobrze czują rozwieranie się kanału rodnego i trudno im pokonać ból. Układając trening dla ciężarnej należy relaksacje stopniowo wydłużać. W żadnym wypadku osoby, które ćwiczą nie mogą skracać czasu relaksu. Niestety, jest to trudne , bo relaksacja między skurczami wydłuża w sposób irytujący czas ćwiczenia. Założenie jest jednak takie, że w stosunku do każdego skurczu relaks powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy, to  zależy od kondycji mięśni, którą można ocenić właśnie badaniem SEMG. Jeśli one się szybko męczą to relaks powinien być odpowiednio wydłużony, czyli 2-5 razy dłuższy niż sam skurcz. Nie wykonujemy skurczów za długich.

Chcę poprosić, żeby nie korzystać z gotowych  wzorów zamieszczanych np. w internecie; każda z nas ma inną kondycję mięśni- to co jest odpowiednie dla kogoś, nie musi być dobre dla nas, a wręcz może nam zaszkodzić.

Jak najlepiej przygotować mięśnie dna miednicy do porodu?

Po badaniu po 12 tygodniu ciąży, kiedy dobierany jest trening indywidualny należy pamiętać o rzeczy, która jest bezwzględnie dogmatem: o długiej relaksacji między skurczami.

Zasadniczo wykonując trening mięśni dna miednicy potocznie zwany treningiem Kegla podczas ciąży relaksacja musi być wydłużona, a kobieta ćwicząca musi mieć absolutną pewność, że prawidłowo skurczyła mięśnie. O ile relaks można dowolnie wydłużyć dopóki się tego nie odczuje, o tyle skurczu nigdy wydłużać nie należy . I to jest właśnie prawidłowe przygotowanie, ponieważ elastyczne mięśnie są podatne na rozciąganie. Nie chodzi tylko o siłę ich skurczu; wytrzymałość mięśniowa to podatność mięśni na rozciąganie i kurczenie się mięśni, kiedy jest taka konieczność.

Do jakiego specjalisty? 

Specjalistów rehabilitacji mięśni dna miednicy jest jeszcze w Polsce bardzo niewielu. My staramy się w naszej przychodni wdrażać protokoły europejskie – w Centrum Medycznym Żelazna jest Poradnia Wczesnej Rehabilitacji  Poporodowej i Uroginekologicznej, która zajmuje się właśnie rehabilitacją mięśni krocza. Możemy się poszczycić tym, że mamy pewną ciągłość w opiece nad pacjentką – pacjentki są pod nasza opieką przez cały okres ciąży, w porodzie oraz w połogu wczesnym i późnym oraz w rehabilitacji odległej jeżeli takiej potrzebują.

mięśnie dna miednicy
Niewytrenowane mięśnie dna miednicy mogą dostarczyć rodzącym wielu kłopotów. po tym jak przebrniemy przez poród może się okazać, że dopadło nas WNM albo inne nieestetyczne dolegliwości. Warto więc za swoja przyjąć stara dewizę: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co to znaczy połóg?

Połóg to  okres po ciąży i porodzie, w którym cofają się  zmiany ciążowe: anatomiczne i morfologiczne.  W tym czasie obniża się stężenie hormonów ciążowych oraz progesteronu, estronu i estradiolu. U kobiet karmiących piersią znacznie wzrasta poziom prolaktyny.  Po 6 – 8 tygodniach wraca do normy cykl menstruacyjny. W tym samym czasie macica powinna skurczyć się do poprzedniego rozmiaru; temu procesowi mogą towarzyszyć odczuwalne skurcze. Pochwa wraca do stanu przedporodowego około trzeciego tygodnia połogu. Wejście do pochwy pozostaje zazwyczaj swobodniejsze niż przed ciążą.

Na ogól połóg trwa sześć tygodni, które można podzielić na następujące okresy: bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie;  wczesny połóg – pierwszy tydzień po porodzie; późny połóg – trwający do 6 tygodnia po porodzie. Uwaga!  Kobieta może zajść w ciąże już po kilku tygodniach od porodu!

Czym zajmuje się uroginekologia? 

Uroginekologia zajmuje się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżeniem narządów miednicy mniejszej i związanymi z tym dolegliwościami. Leczenie odbywa się w sposób interdyscyplinarny, ponieważ często są to problemy kompleksowe. Oznacza to, że pacjentkami zajmują się lekarze specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy mają wspólny cel: ulżyć pacjentce w jej obciążającym i intymnym problemie. W procesie leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia może uczestniczyć ginekolog, urolog, chirurg, neurolog, internista oraz inni specjaliści. Często, kluczową rolę odgrywa także fizjoterapeuta.
Uroginekologia zajmuje się leczeniem następujących jednostek chorobowych:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowana utrata moczu w czasie kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha.
Parcia naglące to powtarzające się skurcze pęcherza moczowego, które powodują, że Pacjentki niekiedy nawet kilkakrotnie w ciągu godziny zmuszone są do odwiedzania toalety. Jeżeli droga do toalety okazuje się zbyt długa, wówczas dochodzi do niekontrolowanej utraty moczu.
Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do nawracających infekcji dróg moczowych, konieczności częstego oddawania moczu, a także może być przyczyną parć naglących.
Obniżeniu narządów miednicy mniejszej może, lecz nie musi, towarzyszyć gubienie moczu. Zdarza się, że dochodzi do obniżenia tylko pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy, tylko tylnej ściany pochwy i odbytnicy lub tylko obniżenia macicy, która może wysuwać się z przedsionka pochwy, często powstają defekty mieszane. W zaawansowanych przypadkach może dochodzić do całkowitego wypadania macicy. Często towarzyszą temu problemy w sferze seksualnej, bóle w podbrzuszu, zaparcia, dolegliwości podczas oddawania moczu i stolca oraz stany zapalne. Do obniżenia narządów miednicy mniejszej dochodzi najczęściej u osób, które rodziły duże dzieci lub rodziły wielokrotnie drogami natury, które pracują ciężko fizycznie lub wyczynowo trenują sport oraz u cierpiących z powodu nadwagi. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *