Rak jajnika – bezwzględny zabójca tysięcy kobiet długo się nie ujawnia. Wykrywany jest najczęsciej w zaawansowanym stadium, gdy niewiele można już zrobić
Dzięki badaniom zespołu prof. Jana Lubińskiego raka można przewidzieć i mu zapobiec.
prof. Jan Lubiński – patomorfolog, genetyk. Kierownik Katedry Onkologi i Zakładu Genetyki i Patomorfologii na Wydziale Lekarsko-Biotechnologicznym i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.
Czy istnieje jakakolwiek profilaktyka nowotworów kobiecych? Czy regularne badania wystarczą, aby ich uniknąć lub wcześnie wyłapać? Podobno nie ma badań, które wykryją nowotwór jajnika?
Wyniki badań, które opublikowaliśmy w tym roku w International Journal Of Cancer wskazują na to, że profilaktyka raka jajnika najprawdopodobniej stanie się niezwykle wręcz skuteczna. Ma być ona oparta o kontrolę parametrów związanych z żywieniem, a dokładniej utrzymanie na właściwym poziomie parametrów związanych z arsenem.
Rak jajnika – przełomowe badania zdrowych kobiet

Badania, które przeprowadziliśmy na dużej próbie kobiet przebiegało następująco: 2300 kobiet, w tym 600 nosicielek mutacji BRC1 miało pobraną krew w momencie, kiedy były zdrowe. Były to nasze pacjentki z poradni onkologicznej. Następnie te kobiety były śledzone przez 5 lat, prospektywnie. W tej próbie rozwinęło się około 150 raków.
Rak jajnika a poziom arsenu we krwi
U kogo się te raki rozwinęły? U tych kobiet, które miały podwyższony arsenu. 25% kobiet z tych 2300 łącznie z nosicielkami BRCA1 miało poziom arsenu niski. Te kobiety właściwie nie chorowały, odnotowaliśmy kilka pojedynczych przypadków. Potem było 50% kobiet z poziomem arsenu od 1/2 do 1 mg/ litr krwi. W tych wypadkach ryzyko raka było zwiększone ponad dziesięciokrotnie. I wreszcie było 25 % ciężko zatrutych arsenem kobiet czyli o poziomie tego pierwiastka powyżej 1 mg/ l krwi. W tych wypadkach zachorowań na raka kobiecego było najwięcej. Ryzyko zachorowań na raka jajnika w tej. grupie rosło dwudziestokrotnie.
Czy warto wierzyć badaniom?
Sytuacja jest bardzo poruszająca, bo rewolucyjna. Sa to pierwsze tego typu badania na świecie. Oczywiście będziemy je teraz walidować. W ciągu trwającej już ponad 40 lat kariery naukowej i lekarskiej nie spotkałem się jednak z przypadkiem, żeby takie badania okazały się totalnie nieprawdziwe. Możemy się co najwyżej zastanawiać co do proporcji zwiększenia ryzyka zachorowania na raka wobec poziomu arsenu we krwi, ale to wysokie ryzyko na pewno będzie. Szansa na to, że ryzyko zachorowania ujawni się przy niskim arsenie jest bardzo niewielka.
Początek końca raka jajnika?
Wszystko przemawia za tym, że możemy niezwykle skutecznie, choć na razie tylko u Polek zapobiegać ryzyku rozwoju raka poprzez kontrolowanie parametrów żywienia czyli właściwą dietę. Niewłaściwa dieta może prowadzić do zwiększenia poziomu arsenu we krwi. Jeśli poziom arsenu będzie odpowiednio niski to wyeliminujemy niektóre rodzaje raka, a w tej liczbie rak jajnika.
W kolejnych artykułach szczególowo omawiamy związek arsenu z rozwojem raka.
Wazne, że grupa badanych przez nas kobiet nie zawierała znacznej liczby palących osób. Co za tym idzie – nie mamy żadnych pewnych danych co do rozwoju choroby u palaczek. Biorąc jednak pod uwage, że coraz mniej ludzi pali papierosy to wynuki naszych badań dla większości kobiet oznaczaja początek konca raka
Dodaj komentarz