Rozstępy – przekleństwo ciężarnych i dorastających

Rozstępy – powstawanie i leczenie.

Rozstępy – przekleństwo ciężarnych i dorastających.

dr Jowita Dejewska – specjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej, DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej,  ul. Jakubowska 22/1, Warszawa

Skąd się biorą rozstępy? Jak się ich pozbyć? Dlaczego niektóre kobiety, pomimo kilku ciąż, nie mają rozstępów? Jak leczyć skutecznie rozstępy? Czy da się je całkowicie zlikwidować? Czy wszystkie rozstępy można wyleczyć? Jak im zapobiegać?

 

 

 

Rozstępy są rodzajem blizny. Innymi słowy jest to taka przebudowa skóry, w której dochodzi do pękania włókien kolagenowych; skóra –  jak elastyczny materiał – rozciąga się. W tym miejscu, gdzie nie rozciągają się włókna, uzyskujemy  taką cienką, zapadającą się skórę.

Rozstępy to zmora ciężarnych. Nie zawsze kremy wystarczają, by im zapobiec.
Medycyna estetyczna stara się walczyć z rozstępami. Uzbroiła się w tym celu w lasery i fale radiowe. Jednak walka ta bywa nierówna, bo rozstępy to jedna z tych dolegliwości, które bardzo trudno usunąć. Można je uczynić mniej widocznymi, ale raczej nie liczmy na całkowite ich zniknięcie.

Przyczyny powstawania rozstępów podczas ciąży

Najczęściej przyczyny są hormonalne. Najczęściej o to oskarżamy estrogeny.

Rzeczywiście: ciąża jest najczęstszym powodem tego, że tworzą się rozstępy. Według niektórych rozstępy tworzą się u  60% kobiet, według innych aż u 90%. To jest bardzo duży odsetek. Prawdopodobnie w czasie ciąży fibroblasty produkują trochę bardziej kruchy kolagen i rzeczywiście ta skłonność w rozciąganiu się skóry, do tworzenia się rozstępów jest większa. Rozstępy lubią pojawiać się nie tylko na brzuchu, ale również na pośladkach, czasem na piersiach. W sytuacji kiedy tyjemy w ciąży więcej niż 10-14 kilogramów, które są zalecane, również szansa na rozstępy jest trochę większa. Czasem przy nadmiarze mleka, np. w nagłym przypływie mleka pojawiają się nagle, już nawet po porodzie, rozstępy na piersiach.

Rozstępy jako skutek szybkiego wzrostu nastolatków 

Inną przyczyną pojawiania się rozstępów może być nagły, szybki wzrost. Pojawia się najczęściej u nastolatków. U chłopców pojawia się częściej, szczególnie w dolnej części pleców. Przy silnym, bardzo szybkim wzroście – chłopcy rosną często skokowo, po wakacjach wracają wyżsi – te rozstępy mogą wiązać się z szybkim wzrostem lub z szybkim nabieraniem masy mięśniowej, wówczas mogą pojawiać się także w okolicach mięśni.  I

Genetyczne przyczyny powstawania rozstępów

Istnieją również również genetyczne  przyczyny powstawania rozstępów. Najczęściej mówimy o niej wtedy, gdy żadna z tych rzeczy, które tutaj wymieniłam nie jest powodem stanu skóry: po prostu takie geny odziedziczyliśmy. W tej sytuacji przy normalnym wzroście i normalnym funkcjonowaniu rozstępy się pojawiają. Oczywiście, mogą być inne przyczyny, np. hormonalne, jak choroby Marfana czy Cushinga, wówczas potrzebna jest współpraca z endokrynologiem.

Leczenie rozstępów

Rozstępy początkowo mają barwę czerwoną – mają dużo naczyń krwionośnych i wtedy są bardziej podatne na nasze leczenie. W momencie gdy tracą tą różową  barwę, stają się białe i  gorzej reagują na metody leczenia. W ich leczeniu mamy kilka metod które staramy się łączyć. Metodami inwazyjnymi są lasery frakcyjne, ablacyjne lub nieablacyjne, które poprawiają gęstość skóry, podnoszą to zagłębienie i zmieniają spoistość skóry do pergaminowej, zagęszczają ją i wyrównują tak, że pod palcem rozstępy są mniej wyczuwalne. Często wystarczą trzy zabiegi w odstępach miesięcznych, więc nie jest to duży wysiłek. Natomiast ja preferuję zabiegi laserem frakcyjnym nieablacyjnym,  ze względu na szybką rekonwalescencję i krótki stan zapalny. Te zabiegi laserowe mogą być robione  na przykład naświetleniami lampami LED, które poprawiają też koloryt skóry. Zaznaczam, że trudno przywrócić skórze jej idealny koloryt.

Mamy do dyspozycji jeszcze kilka metod takich jak mezoterapia z kwasami hialuronowymi które też zwiększają gęstość skóry, poprawiają jej elastyczność i napięcie.  Również peelingi glikolowe są używane do leczenia rozstępów.

Prewencja – łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Namawiamy na działanie prewencyjne – czyli właśnie, np. w ciąży pilnowanie diety, wysiłek fizyczny od wczesnych miesięcy ciąży. Nie czekając aż ten brzuszek się pojawi, warto jest dbać o skórę strategicznych miejsc. Stosować peeling, po peelingu kremy, które mocno nawilżają i zwiększają tą elastyczność skóry. Czasami stosujemy tzw. szczypanki –  łapanie skóry, żeby zwiększyć jej ukrwienie oraz elastyczność – stosuje się je zwłaszcza na brzuchu. Na piersiach natomiast mogłoby być to kłopotliwe. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby wcześniej zacząć.

Jeżeli stosujemy, nawet przed ciążą takie preparaty jak  – witamina A + E (w ciąży nie wolno stosować witaminy A, gdyż źle wpływa na rozwój płodu), czy też krzem, cynk – wtedy też ta skóra jest w lepszym stanie.

 

Summary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *