Transfer embrionów – embriotransfer. Ostatni etap procedury in vitro

Transfer embrionów czyli zapłodnionych komórek do macicy to ostatni etap procedury zapłodnienia in vitro. Teraz można już tylko czekać.

Embrion powstaje wraz z pierwszym podziałem zygoty. Zygota zaś to diploidalna komórka powstała z połaczenia haploidalnej gamety męskiej z haploidalną gametą męską.  Gameta to komórka służaca organizmom do rozmnażania.   Gametami są jajo i plemnik

Procedurę leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro kończy zabieg, który jest określany jako embriotransfer.

Embriotransfer – co to jest?

Embriotransfer  to transfer czyli przeniesienie zarodka bądź zarodków do wnętrza macicy. Transfer wykonuje się w  drugiej, trzeciej bądź piątej dobie hodowli. Moment transferu zależy od liczby zarodków, którą zespół lekarzy  dysponuje  na początku procedury.

Transfer – kiedy zarodek trafia do macicy?

Embriotransfer - ostatni etap in vitro
Transfer embrionu ma na celu stworzenie komórkom najlepszych warunków do rozwoju, dlatego jego moment wybiera się bardzo dokładnie.Embrion powstaje wraz z pierwszym podziałem zygoty. Przez pierwsze 3 dni, jeszcze w jajowodzie przechodzi stadium moruli, a do macicy trafia już jako blastula.  Morula i blastula to nazwy stadiów rozwoju komórkowego.  Następnie przechodzi w fazę trofoblastu i blastocysty – w tej ostatniej  formie ok.12 dnia od zapłodnienia wnika w miąższ macicy.   W tym momencie zaczyna się już zupełnie inna opowieść! 

Jeżeli zarodków jest mało to standardowo przenosi się je jak najszybciej do właściwego im środowiska, czyli do jamy macicy – wtedy transfer ma miejsce w drugiej lub w trzeciej dobie. Jeżeli zarodków jest więcej i  można sobie pozwolić na dłuższą obserwację w warunkach laboratoryjnych, co z kolei pozwala  wybrać zarodek najlepiej rokując – wówczas komórki  transferuje się  w piątej dobie.

Transfer – jak wygląda zabieg?

Sam transfer jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym, nie wymaga też znieczulenia. Polega na wprowadzeniu zarodka do jamy macicy. Zarodek umieszcza się zwykle około 1,5 – 2 cm. od dna macicy. Zabieg odbywa się  pod kontrolą badania USG wykonywanego sondą przezbrzuszną, a więc dokładnie wiadomo, w którym miejscu umieszczono zarodek. Procedura polega na tym, że embriolog umieszcza wybrany do transferu zarodek w jałowym, miękkim cewniku i przekazuje ten cewnik ginekologowi, który poprzez szyjkę macicy wprowadza cewnik do jamy macicy i pozostawia w niej zarodek. Wszystko jest kontrolowane obrazem z USG. Po wykonaniu transferu embriolog sprawdza czy cewnik jest pusty i czy zarodek rzeczywiście pozostał w macicy.

Ile zarodków się transferuje?

Zazwyczaj w  pierwszych próbach leczenia transferuje się tylko jeden zarodek. Dlaczego? Celem  leczenia jest urodzenie przez pacjentkę zdrowego, donoszonego dziecka. Transfer dwóch zarodków co prawda zwiększa szansę na ciążę, ale zwiększa też ryzyko ciąży mnogiej, najczęściej bliźniaczej. Z punktu widzenia medycyny rozrodu ciąża bliźniacza jest powikłaniem leczenia. Podstawowym powikłaniem jest poród przedwczesny.  Z tego powodu promuje się  politykę pojedynczego transferu.

Po transferze

Po transferze zarodka pacjentka zawsze otrzymuje leki. Przynajmniej przez pierwsze czternaście dni po transferze, dopóki ważą się losy ciąży i  nie jest pewne czy do niej dojdzie czy nie wymagana jest tzw. suplementacja fazy lutealnej – kobieta musi przyjmować progesteron, bo inaczej szanse na ciąże są właściwie znikome.  W przypadku dodatniego testu ciążowego przyjmowanie progesteronu przeciąga się minimum do 5, a czasami nawet do 12 tygodnia ciąży. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący na podstawie  sytuacji klinicznej pacjentki – przyczyny niepłodności, historii medycznej,  czy były wcześniej ciąże, czy były nawykowe poronienia. Na pewno każda pacjentka ma zaleconą suplementację kwasu foliowego.

Zalecenia po transferze

Z medycznego punktu widzenia nie ma znaczenia czy pacjentka przez 14  dni po transferze będzie normalnie funkcjonować, pracować zawodowo, aktywna fizycznie, czy przeciwnie – będzie nieaktywna i będzie odpoczywać.  Ma to natomiast   olbrzymi wpływ na psychikę pacjentki, na postrzeganie całej sytuacji wtedy, kiedy test ciążowy jest ujemny. W związku z tym lekarze zalecają umiarkowany tryb życia. W dniu transferu zaleca się  powrót do domu i odpoczynek do końca dnia. Nie ma wskazań medycznych do tego, żeby pacjentka była na zwolnieniu lekarskim, chyba, że okoliczności – np. bardzo stresująca praca , tego wymagają.  Zdecydowanie odradza się ekstremalną aktywność fizyczną w pierwszym tygodniu po transferze  np. jazdę konną. jazdę na nartach. W drugim tygodniu  po transferze właściwie można normalnie funkcjonować.

Transfer I papierosy

Papierosy zdecydowanie nie, obojętnie czy zabieg zakończy się ciążą czy nie. Dopóki nie ma potwierdzenia, że jest ciąża czyli dodatniego wyniku testu ciążowego o jest dodatni test ciążowy, to lampka wina wieczorem nie zaszkodzi, a być może pozwoli się trochę rozluźnić i znieść czas oczekiwania na wynik testu.

Najtrudniejsze jest czekanie

W całej procedurze najtrudniejszy dla kobiety jest moment, kiedy może tylko czekać. Najpierw ma bardzo intensywny czas stymulacji, obserwacji stymulacji, kontroli, kontaktu z lekarzem, z przychodnią, badania i , a potem jest transfer i po nim jest cisza. Pacjentka jest pozostawiana sama sobie, dopóki się na zgłosi na badanie krwi, na test ciążowy – to jest bardzo trudny czas dla  kobiet. Lekarz powinien więc wskazać różne możliwości, jedną z nich jest kontakt z psychologiem, inną – aktywność zawodowa.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *