Trzecia płeć

Trzecia płeć

Trzecia płeć – istnieją powody, dla których ludzie nie identyfikują się jako kobiety, albo jako mężczyźni.

dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy, katarzynabajszczak@gmail.com

We Francji zarejestrowano ostatnio “trzecią płeć” . Na czym to polega i co to za osoby?

Trzecia płeć czyli “coś” pomiędzy mężczyzną a kobietą.

Starożytni wyznawali zasadę, która zwerbalizowana została w renesansie "nic co ludzkie nie jest nam obce". Antyk znał zjawisko "trzeciej płci" i akceptował ja traktując jako zjawisko naturalne. Grecy stworzyli nawet wokól tego zjawiska mit: otóz Hermafrodyta Hermafrodyta w mitologii greckiej to syn Hermesa i Afrodyty, na prośby wzgardzonej przez niego nimfy Salmakis złączony z nią w jedno ciało, z czego powstała istota podwójna, pół mężczyzna, pół kobieta.
Starożytni wyznawali zasadę, która zwerbalizowana została dopiero w renesansie “nic co ludzkie nie jest nam obce”. Antyk znał zjawisko “trzeciej płci” i akceptował ja traktując jako zjawisko naturalne. Grecy stworzyli nawet wokól tego zjawiska mit: otóż Hermafrodyta  w mitologii greckiej to syn Hermesa i Afrodyty, na prośby wzgardzonej przez niego nimfy Salmakis złączony z nią w jedno ciało, z czego powstała istota podwójna, pół mężczyzna, pół kobieta.

Są już kraje na świecie, w których prawnie można już zarejestrować trzecią płeć – od pewnego czasu w Niemczech, ostatnio “trzecią płeć” czyli płeć nijaka zarejestrowano we Francji po decyzji sądu. Warto zwrócić uwagę, że nie mówimy tu o osobach transseksualnych , to nie dotyczy osób z zaburzeniem identyfikacji płci, to dotyczy osób z zaburzeniem rozwoju płci czyli z wrodzonymi wadami narządów płciowych. 

Wrodzona wada narządów płciowych.

Osoby, które przychodzą na świat z obojnaczymi narządami, często wielokrotnie potem korygowanymi operacyjnie, farmakologicznie – bywa, że nigdy nie czują się do końca ani mężczyzną ani kobietą. Z kontaktów z osobami z zaburzeniami  rozwoju płci wiem, że  na ogół nie są zadowoleni ani z tego, że są kobietą, ani z tego, że są mężczyzną – on czuja się kimś “pomiędzy” i tak to definiują.

W Polsce nie ma możliwości prawnej by taka płeć formalnie czy urzędowo zaistniała, ale kto wie co będzie w przyszłości. Na zachodzie są silne stowarzyszenia osób z zaburzeniami rozwoju płci, które skutecznie lobbują na rzecz “trzeciej płci” argumentując, że ich zaburzenie jest na tyle wyjątkowe, że należy stworzyć prawne możliwości ustanowienia “trzeciej płci“.

Transseksualizm a “trzecia płeć”

Co więcej: mówiąc o “trzeciej płci” za każdym razem należy podkreślacć że nie chodzi o osoby transseksualne. Bardzo często w społeczeństwie osoby transseksualne, z zaburzona identyfikacja płciową kojarzone są jako osoby “trzeciej płci“.  W przypadku transseksualizmu mamy do czynienia z osoba np. płci męskiej, która chce być kobietą, albo z kobieta, która chce być mężczyzną. W przypadku “trzeciej płci” mamy do czynienia z osobą, która nie czuje się ani mężczyzną, ani kobietą i ze względów biologicznych ma do tego podstawy. Jeżeli przychodzi na świat, a je narządy płciowe są niejednoznaczne, jej gospodarka hormonalna też nie jest prawidłowa bo ani w 100% żeńska, ani męska, to wydaje się właściwe by uznać pragnienie tych osób o życiu jako płeć niezidentyfikowana.

Jak fukcjonują osoby z zaburzeniem rozwoju płci.

Osoby  z zaburzeniami rozwoju płci funkcjonują dziś jako kobiety albo jako mężczyźni. To nie jest tak, że te osoby mają zaburzenie identyfikacji płci, najczęściej identyfikują się z płcią, w której żyją. To jest kwestia tego, że oni są świadomi, że wyglądają inaczej: budowa ciała jest inna, narządy płciowe wyglądają inaczej. Mogą to być narządy płciowe żeńskie, które częściowo przypominają męskie: to jest zwykle przerośnięta łechtaczka , większa niż u przeciętnej kobiety i oczywiście może się zdarzyć, że dziewczynka lub kobieta odczuwa z tego powodu dyskomfort. Szczególnie ważne to jest w okresie dojrzewania. Takie dziewczynki np. niechętnie chodzą na w-f, na basen – wiedza, że w stroju kąpielowym ich budowa jest widoczna. Czasem tak jest, że te dziewczynki później nawiązują relacje rówieśnicze. Kobiety później niż inne nawiązują relacje seksualne, bo nie jest łatwo znaleźć partnera, który zaakceptuje odmienne narządy płciowe. Decyzja o “ujawnieniu się” jest w ogóle bardzo trudna. 

Operacyjna korekcja narządów płciowych

Oczywiście takie narządy płciowe są chirurgiczne korygowane i zdarza się, że te przerośnięte łechtaczki są zmniejszane. jednak ostatnie tendencje są takie, żeby zrezygnować z takiej korekcji o le nie jest konieczna, bo jednak w pewnym sensie ogranicza to doznania seksualne, upośledza odczuwanie.

Podobnie jest z chłopcami, którzy mają nieprawidłowe narządy płciowe – są one niedostatecznie zmaskulinizowane, najczęściej małe prącie o długości 6 – 7 cm. Tego rodzaju narządy płciowe nie zachęcają, by je eksponować lub nawiązywać kontakty seksualne.

 

 

Więcej o rozwoju i zaburzeniach rozwoju płci :

PORTAL_ZDROWIA_DZIECKA_facebook_cover_1-01

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *