Macica i jej wady – tyłozgięcie

Tyłozgięcie to odchylenie trzonu macicy ku tyłowi

Szacuje się, że macicę w tyłozgięciu ma co czwarta kobieta. Większość z nich nie jest tego świadoma.

dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog

Czy macica w tyłozgięciu powoduje ból podczas stosunku? Czy utrudnia zajście w ciąże lub poród?

U większości kobiet macica występuje w przodozgięciu, u części kobiet – w pozycji pośredniej, ale istnieje również dość nieliczna grupa kobiet z macicą w tyłozgięciu.

Macica tyłozgięta a seks

Dziś wiemy, że  tyłozgięcie nie jest żadnym powodem do paniki. Jedyny możliwy dyskomfort z tym związany to nieprzyjemne odczucia związane z niektórymi pozycjami seksualnymi.  Na przykład podczas penetracji w pozycji seksualnej od tyłu może dochodzić do sytuacji, w której  penis będzie naruszał macicę przez ścianę pochwy przenosząc siłę pchnięcia z pochwy na macicę właśnie. Ta sytuacja  może powodować znaczny dyskomfort u partnerki.

Tyłozgięcie - nieprawidłowe ułożenie macicy
Zgięcie macicy określa kąt między osiami szyjki macicy i  jej  trzonu, a jej pochylenie to pozycja względem ściany pochwy. Macica większości kobiet jest przodozgięta i przodpochylona, dlatego właśnie została uznana za prawidłową fizjologicznie. Przodozgięta macica zachowuje    ku przodowi kąt o wartości około 135 stopni.

Patologia czy fizjologia ?

Powiedzmy wyraźnie, że  sama w sobie macica w tyłozgięciu jest fizjologią, a więc czymś zupełnie normalnym.
W przeszłości funkcjonowały rozmaite teorie dotyczące tyłozgięcia macicy. ,Mówiono więc, że tyłozgięcie powoduje nieprawidłowy transport nasienia. Dziś wiadomo z całą pewnością, że były to mity, a tyłozgięcie  nie ma w praktyce żadnego znaczenia dla płodności.

Czym jest macica? 

Macica to  część układu rozrodczego kobiety, narząd nieparzysty znajdujący się w miednicy mniejszej między pęcherzem a odbytnica. . Ma kształt spłaszczonej gruszki, długiej na ok. 7 cm i szerokości około 4. Rozmiary i waga macicy zmieniają się w ciągu życia, wraz z ciążami i porodami.

Macica składa się głownie z mięśni gładkich   Szersza górna część macicy to trzon, zamknięty u góry dnem macicy. Trzon , który zwęża się ku  dołowi tworząc szyjkę macicy. Wnętrze narządu  to jama macicy – w całości wyściełane jest błona śluzową, której grubość i konsystencja zmienia się wraz z cyklem miesięcznym. Szyjka macicy w dolnej części otwiera się na tylną ścianę pochwy. pochwę do pochwy, w kierunku jej tylnej ściany.
Położenie macicy określa się oceniając kąt między trzonem macicy a ścianą pochwy i kąt między osią trzonu i szyjki macicy.

Macia tyłozgieta
Tyłozgięcie może być wrodzone lub nabyte, mieć charakter trwały lub przejściowy. Tyłozgięcie i tyłopochylenie  nabyte może być wynikiem mięśniaków, zrostów, endometriozy lub nowotworów. Przejściowe tyłopochylenie lub tyłozgięcie zdarza się przy przepełnionym pęcherzu moczowym. Tyłozgięcie rzadko daj objawy w postaci bólu czy dyskomfortu – czasem bolesny jest czas okołomiesiączkowy w związku z utrudnionym odpływem wydzieliny z dróg rodnych i powstawaniem skrzepów krwi. Bóle krzyża w pierwszym trymestrze ciąży  mogą mieć źródło w uciskanieu nerwów przez rosnącą pochylona ku tyłowi macicę Tyłopochylona miednice diagnozuje ginekolog podczas badania przezpochwowego.

 

Summary
Tyłozgięcie macicy - fizjologia czy patologia?
Title
Tyłozgięcie macicy - fizjologia czy patologia?
Description

Większość kobiet ma miednicę przodozgiętą, w związku z tym ten rodzaj uznano za prawidłowy. Dzis wiadomo, że także miednica tyłozgieta jest fizjologiczna i obalono mity związane z jej wpływem na płodność lub bezpieczeństwo ciąży. Czym jest tyłozgięcie miednicy tłumaczy dr Monika Łukasiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *