Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo zakaźny, podstępny i nieestetyczny. Przenoszony głównie drogą płciową, niezauważony i zaniedbany daje efekt w postaci wyprysków w okolicach intymnych, a w skrajnych przypadkach prowadzi do raka szyjki macicy.
dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik
Czym jest wirus HPV?
Wirus HPV przenoszony jest najczęściej drogą kontaktów seksualnych – to ponad 90% zarażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Inne drogi transmisji mają drugorzędne znaczenie. Proszę pamiętać, że wirus przenosi się tak aktywnie, że ponad 50% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn jest tym wirusem zainfekowana.
Konsekwencją infekcji po 3 – 6 miesiącach jest pojawienie się na skórze i błonach śluzowych zewnętrznych narządów płciowych męskich i żeńskich brodawek zwanych kłykcinami kończystymi.
Brodawki płciowe po pierwsze utrudniają życie: są bolesne i nieprzyjemne. Po ich zaobserwowaniu natychmiast udajemy się do lekarza. Najczęściej w pierwszej kolejności do lekarzy trafiają kobiety – podrażnienie okolic intymnych kieruje je do ginekologa. gorzej jest z panami, którzy nie bardzo wiedzą do kogo się udać z tymi dolegliwościami: do urologa, internisty, dermatologa a może ginekologa żony? Bywa, że nie decydują się na żadnego z tych lekarzy i zostawiają infekcję samej sobie. Infekcja przechodzi w stan utajony. Nieleczona utajona infekcja wirusem HPV przenoszona jest nieświadomie na kolejne partnerki.
Jak postępować z wirusem HPV?
Po pierwsze przy pojawieniu się jakichkolwiek nieprawidłowych wykwitów w obrębie zewnętrznych narządów płciowych: warg sromowych, przedsionka pochwy, prącia – należy udać się do lekarza: panie do ginekologa, panowie do dermatologa wenerologa.
Po drugie sprawdzamy czy nabawiliśmy się konkretnie infekcji HPV (głównie typ 6 i 11). W tym celu przeprowadzamy testy. Najprostszy jest test z rozcieńczonym kwasem octowym; jeżeli wypadnie on dodatnio to zyskujemy pewność, że jesteśmy nosicielami wirusa HPV. Bardziej zaawansowane testy polegają na oznaczeniu DNA wirusa – są droższe, ale bardzo skuteczne.
Po rozpoznaniu, według najnowszych europejskich wytycznych z 2012 roku dotyczących leczenia kłykcin kończystych, wdrażamy leczenie ambulatoryjne : kremy, maści do długotrwałego stosowania o działaniu immunostabilizacyjnym, ale nie przeciwwirusowym. Wirus HPV różni się morfologicznie od wirusa HSV lub wirusa opryszczki. Wszystkie te maści przepisuje lekarz, nie ma ich w wolnym obrocie. Jeżeli po kilku miesiącach leczenie nie przynosi efektu, to następnym krokiem jest laseroterapia. Laser dwutlenkowo węglowy może usunąć te kłykciny. Inne metody to wyłyżeczkowanie brodawek, kriochirurgia.
Zabieg laserowy jest krótki, na ogół bezbolesny (przed zabiegiem znieczula się błony śluzowe), okres gojenia bardzo krótki. Jeśli po kilku dniach gojenia obserwujemy jeszce wykwity na sromie lub prąciu koagulujemy je powtórnie. Jeśli nie obserwujemy nawrotu infekcji, jeśli obserwacja kliniczna zakończy się pomyślnie możemy zaproponować pacjentce szczepionkę czterowalentną, żeby zwiększyć jej odporność na infekcje wirusem HPV.
Kłykciny kończyste leczone goją się bardzo dobrze, nierozpoznane i nieleczone mogą przejśc w chorobę nowotworową ginekologiczną.
Dodaj komentarz