Wyrzut hormonów to efekt sprzężenia między jajnikami a przysadką mózgową
Okres okołomenopauzalny trwa nawet 10 lat – w tym czasie organizm kobiety przygotowuje się powoli do przekwitania.Jak sama menopauza ten czas każda kobieta znosi inaczej, inaczej tez reaguje jej ciało. Natura daje nam czas na pogodzenie się z myślą o przemijaniu
dr Katarzyna Lewicka – ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; ginekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed
Mam 43 lata i sposób nieuzasadniony przytyłam około 5 kilogramów, których w żaden sposób nie mogę się pozbyć. Koleżanka pociesza, że ona miała tak samo, ale je przeszło, bo to skutek wyrzutu hormonów. Czy koleżanka ma rację? Na czym polega ten wyrzut hormonów?
Zjawisko określane jako wyrzut hormonów pojawia się u kobiet po 40. roku życia. Objawia się on tym, że kobiety nagle i nieoczekiwanie zaczynają zachowywać się jak podczas menopauzy.

Jajniki produkują mniej hormonów
Jest to związane ze zmianą funkcjonowania jajników, które zaczynają produkować mniej hormonów. Między przysadką mózgową a jajnikami istnieje sprzężenie zwrotne, które sprawia, że jeżeli jajniki zmniejszają produkcję hormonów, to przysadka próbuje je zmusi ” do podniesienia efektywności produkując ogromną ilość swoich hormonów. Pod ich wpływem jajniki pobudzają się do pracy i powstaje wyrzut hormonów.
Co czuje ciało podczas wyrzutu hormonów?
Kobiety mogą wtedy doświadczać uderzeń gorąca, niestabilności emocjonalnej oraz złego samopoczucia. Po pewnym okresie sytuacja się normuje bez ingerencji lekarza, a następnie niestety powraca. Jeżeli kobieta doświadcza częstych wyrzutów hormonów, to może to świadczyć o tym, że wkrótce będzie przechodziła menopauzę ze wszystkimi jej objawami.
Hormony a przemiana materii. Dlaczego kobiety tyją po 40?
Kiedy zwiększa się produkcja hormonów w organizmie samoistnie zmniejsza się metabolizm. Nawet zastępcza terapia hormonalna, która wpływa na naczynia krwionośne, układ kostny i wiele innych części ciała, nie jest w stanie oddziaływać na metabolizm. Oznacza to, że kobieta spożywając takie same posiłki i nie zmieniając swojej aktywności fizycznej tyje. A więc po skończeniu 45. roku życia kobieta powinna znacznie zredukować ilość spożywanego pokarmu, bo po obniżeniu metabolizmu jest ona dwukrotnie za wysoka. Brutalna prawda jest taka, że kobiety muszą zmniejszyć posiłki lub zwiększyć aktywność fizyczną.
Czy HTZ powoduje tycie?
W tym okresie kobiety często zaczynają stosować hormonoterapię zastępczą i jej przypisują przybieranie na wadze, jednak jest to niewłaściwe, bo prawdziwą przyczyną jest obniżony metabolizm. Oczywiście, wiele zależy także od uwarunkowań genetycznych, jednak przeciętnie wygląda to w opisany przeze mnie sposób.
Czy antydeprasanty pomagaja przejśc menopauzę łagodnie?
Rzeczywiście w okresie menopauzy antydepresanty pomagają. Taki sposób wspomagania kobiet w okresie menopauzy wywodzi się ze skandynawskiej szkoły, która zakłada, że leczenie należy zacząć nie od hormonów, ale właśnie antydepresantów. Ma to na celu oddziaływania na psychikę, antydepresanty w tym wypadku wspomagają też libido. Jeżeli kobieta jest w stanie zapanować nad swoimi emocjami i funkcjonować normalnie, to nie stosuje się terapii hormonalnej. Bywa również tak, że łączy się ze sobą te dwie metody leczenia, zależy to jednak od problemu, który dominuje.

Dodaj komentarz