Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM)

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU NTM

Wstydliwy problem kobiet po porodach.

Objaw polegający na niekontrolowanym, mimowolnym wycieku moczu, pojawiającym się w momencie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu, kichania, uprawiania sportu. Pojawia się od momentu popuszczania pojedynczych kropli moczu np. podczas uprawiania sportu czy wysiłku fizycznego-podnoszenia przedmiotów. W nasilonym stadium wyciek moczu pojawia się w trakcie chodzenia a nawet przy zmianie pozycji ciała, czy w spoczynku. Główną przyczyną NTM jest znacznego stopnia osłabienie mięśni oraz więzadeł dna miednicy. W pojedynczych przypadkach patologia dotyczy osłabienia mięśni zwieraczy cewki moczowej.

Wiodącymi przyczynami wystepowania NTM są: otyłość, liczne ciąże, przebyte porody, powikłania w trakcie porodu, zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, wyczynowe uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna, nikotynizm, niski status socjoekonomiczny .

NTM częściej współistnieje z:

OTYŁOŚĆ-BMI jest istotnym czynnkiem rozwoju NTM ( otyłość zwieksza zachorowalność o 1.6% w ciągu 5 lat )

CIĄŻA, PORÓD, POŁÓG-to głównie osłabienie mieśni dna miednicy

ZABURZENIA CZYNNOŚCI PRZEWODU POKARMOWEGO-przewlekłe zaparcia.

ZAKAŻENIA DRÓG MOCZOWYCH-przebyte lub nawracające zakażenia dolnego odcinka dróg moczowych, kamica pęcherza moczowego.

CHOROBY PŁUC-POCHP, bezdech senny, nikotynizm,

CUKRZYCA, NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY, CIĄŻA

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA-niski poziom antywności fizycznej

NTM stanowi problem socjalny, higieniczny, dotyczy również sfery seksulanej. Dotyczy 17-60% każdego społeczeństwa ( w zależności od grupy wiekowej, populacyjnie dotyczy 17-46% ). U kobiet 20-29rż dotyczy 4.4%, po 30 roku życia dotyczy 14-41% , w populacji powyżej 65 roku życia dotyczy aż 40-50% kobiet. 36% kobiet z NTM jest w wieku rozrodczym. Dwa razy częsciej wystepuje u kobiet ( zwłaszcza starszych i niesamodzielnych), niż u mężczyzn. Makroanaliza wykazała częstość występowania NTM w populacji kobiet 27.6%, mężczyzn 10.5%. NTM jest tkaktowane jako choroba społeczna ponieważ dotyczy > 5% populacji, niezależnie od różnic etnicznych i kulturowych. Maksymalna częstość występowania 33% w piątej dekadzie życia, do 34% w 8 dekadzie życia. Według statystyk w Polsce objawy NTM wymagające terapii występują u 4 milionów osób.

Około 75% kobiet z NTM nigdy nie konsultowało się z lekarzem, te które zdecydowały się na wizytę zwlekały około 3 lat od pojawienia się pierwszych objawów NTM.

 Jak sprawdzić czy pojawiły się już objawy NTM

Prawidłowe wartości cystometryczne:

-uczucie pierwszej potrzeby oddania moczu        50-150 ml

-uczucie pełności pęcherza                                                300-500ml

-maksymalna objętość cystometryczna                 300-1000ml

Pojawienie się jednorazowego popuszczania moczu nie wymaga diagnostyki. Raz w roku może dotyczyć 5-69% kobiet, 1-39% mężczyzn. W przypadku nasilenia się dolegliwości konieczna staje się diagnostyka i leczenie.

Jak diagnozować WNM

Dokładnie zebrany wywiad: ilość i objętość spożywanych płynów, liczbę mikcji w ciągu dnia i w nocy, epizody nietrzymania moczu-ilość, ilość zużytych wkładek/podpasek / pieluch-określenie nasilenie nietrzymania moczu, pojawienie się ( ilość) i nasilenie objawów parcia naglącego.

Dodatkowe pytania powinny dotyczyć: ewentualnych trudności w oddawaniu moczu, stolca, krwiomoczu, nawracających zakażeń układu moczowego, epizodów bólu, przebytych zabiegach operacyjnych, przyjmowanych leków.

Badania laboratoryjne: badanie ogólne moczu, posiew moczu, cytologia moczu, badanie ginekologiczno/cytologiczne. Diagnostyka USG układu moczowego z oceną pęcherza moczowego i zalegania moczu po mikcji.

Nietrzymanie moczu a seks

Dlaczego NTM ogranicza współżycie. Według badań ankietowych spowodowane jest znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej. Obawa odkrycia przez partnera nietrzymania moczu powoduje że kobiety świadomie rezygnują z seksu. Co w konsekwencji prowadzi do rozluźnieniem więzi psychicznej oraz obcości emocjonalnej.

W trakcie rozmów z ginekologami/ seksuologami kobiety z nietrzymaniem moczu obawiają się, że podczas stosunku może dojść do bezwiednego wycieku moczu, partner zwróci uwagę na nieprzyjemnych zapach ( moczu), lub poplamioną bieliznę czy zmiany skórne spowodowane kontaktem moczu z błonami śluzowymi zewnętrznych narządów płciowych. NTM kobiety uważają za objaw starości i upośledzenie intymnej strefy ciała. W efekcie – czują się starsze niż na to wskazuje ich metryka i niepełnowartościowe jako kobiety.

Leczenie NTM

Leczenie NTM uzależnione jest od jego rodzaju.

Zawsze należy rozważyć leczenie:

-zachowawcze

-farmakologiczne

-zabiegowe o minimalnej inwazyjności

-zabiegowe operacyjne.

NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE PRZED DECYZJĄ DOTYCZĄCĄ ZASTOSOWANIA MEDTOD OPERACYJNYCH ZAWSZE NALEŻY ROZWAŻYĆ LECZENIE ZACHOWAWCZE W TYM LASEROTERAPIĘ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *