Zaburzenia menstruacji – nieregularne miesiączki

Zaburzenia menstruacji – sygnał alarmowy organizmu.

Nie każda zmiana w zachowaniu organizmu oznacza chorobę, ale warto się nad nią zastanowić. Cykl menstruacyjny jest bardzo czułym mechanizmem, często pierwszy wychwytuje niepokojące zmiany, a czasem po prostu daje nam sygnał, żebyśmy o siebie zadbały.

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, rogiewicz.pl

Ostatnia miesiączka wystąpiła tydzień po poprzedniej – dlaczego tak się mogło zdarzyć? Do tej pory miesiączkowałam bardzo regularnie.

 

pierwsza miesiaczka
Regularny cykl menstruacyjny jest oznaką prawidłowo działającego układu hormonalnego i zdrwego układu rozrodczego. Trzeba jednak pamiętać, że ten cykl jest bardzo wrażliwy – mogą go zaburzyć zmiany klimatu i stref czasowych, długie i częste podróże, przebyte infekcje.

Plamienia międzymiesiączkowe

W przypadku miesiączki, która się zdarza nie w terminie mówimy o plamieniach czy krwawieniach międzymiesiączkowych. Ich przyczyn może być mnóstwo:od nadżerki , która podkrwawia po stosunku, po polipa, mięśniaki macicy, nowotwór.

Zaburzenia hormonalne

Tworzące się na przykład torbiele, czy nie przetrwałe pęcherzyki owulacyjne, które nie pękają w czasie owulacji i powodują niestandardowe krwawienia, które  zdarzają się u większości kobiet. Jeżeli to było po raz pierwszy, wiadomo że jest niepokojące; warto skonsultować się z ginekologiem, żeby zrobił USG sprawdził czy nie ma tam innej przyczyny. Pamiętajmy, że plamienia zdarzają się również w przypadku braku środków antykoncepcyjnych czy hormonalnych. W przypadku gdzie tabletki wchłoną się gorzej, bo bierzemy chociażby antybiotyk albo zapomnieliśmy wziąć tabletkę, albo z uwagi na biegunkę – szybki pasaż. To są częste mało groźne sprawy, ale warto w przypadku niepokoju skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem.

Trzyfazowy cykl menstruacyjny

 Cykl menstruacyjny ma trzy fazy. W trakcie trwania cyklu miesiączkowego, w układzie płciowym zachodzą zmiany, umożliwiające dojrzewanie komórki jajowej, jajeczkowanie i przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia dochodzi do zmian zanikowych śluzówki macicy i jej złuszczania się, co objawia się krwawieniem.

Występowanie cyklu menstruacyjnego kontrolowany jest przez układ hormonalny, jest oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego kobiety i jest niezbędny do rozmnażania. Cykl zwykle dzieli się na trzy etapy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną.  Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed następną miesiączką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *