Wada zgryzu – co powodują, jak je leczyć?

Wada zgryzu – kiedy o niej mówimy? Zgryz – to wzajemny stosunek łuków zębowych szczęki i żuchwy

Układ szczęki i żuchwy jest sprawą indywidualna, ale lekarze nakreślili normę. Wszystko co poza nią należy korygować

Dr Magdalena Rutkowska, certyfikowany lekarz Invisalign®       www.prostezeby.com, +48 730 730 798 kontakt@prostezeby.com

Wada zgryzu – kiedy mówimy o złym zgryzie? Najczęściej jest tak, że pacjent zauważa u siebie nieprawidłowości zębowe przeglądając się w lustrze. Odkrywa, że  jakiś ząb jest krzywy lub wystaje z łuku zębowego. Warto wtedy skonsultować się z ortodontą, bo  może się okazać, że to nie jest to kwestia tylko jednego zęba, który rośnie krzywo, ale nieprawidłowo ustawionych wobec siebie szczęk.

Zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy 

Może to być więc zgryz otwarty, czyli sytuacja, w której szczęki się nie domykają.

Zdrowy zgryz - komfort życia
W zgryzie prawidłowym linia symetrii górnego łuku zębowego pokrywa się z linią symetrii dolnego.  Zgodnie z zasadą triady  każdy ząb styka się z dwoma zębami drugiego łuku  – wyjątek stanowią dolne siekacze i trzecie zęby trzonowe górne. Rodzaje wad zgryzu to: tyłozgryz, przodozgryz, tyłożuchwie, przodożuchwie, zgryz głęboki, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony

Może to być zgryz głęboki, kiedy górna szczęka za bardzo nachodzi na górną szczękę.

Może to być również zgryz krzyżowy, czyli odwrotny – dolna szczęka nachodzi na górną.

Są to nieprawidłowości, które należy wyleczyć, aby pacjent nie miał problemów z narządem żucia czy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Jak wyleczyć wadę zgryzu? 

Kiedy pacjent zgłasza się do nas możemy od razu zanalizować jego wadę zgryzu na nowoczesnym skanerze. Na ekranie za mną widać, że mamy do czynienia ze zgryzem krzyżowym – dolne zęby zachodzą na górne zęby. Pacjentowi najczęściej pokazuje się również to, co jest możliwe do uzyskania w trakcie leczenia. Ideałem jest jeśli równe górne zęby zachodzą na dolne zęby. U tej konkretnej pacjentki występuje również problem ze stłoczeniami zębów, ale jest to także możliwe do wyprostowania. Pokazujemy wtedy osobno dolne zęby, które tutaj stoją krzywo, a potem efekt końcowy, kiedy są już proste. Możemy też zobaczyć jak górne zęby ustawiają się w stosunku do siebie. Tak więc z lewej strony widzimy zgryz krzyżowy, natomiast z prawej efekt jaki uzyskamy po leczeniu, gdzie górne zęby zachodzą na dolne (zob. video)

Kiedy  podjąć leczenie? 

Pacjenci, którzy przychodzą do mnie do gabinetu mają najczęściej 40 lat i  już patologicznie zdarte zęby. Nieleczona wada ortodontyczna, czyli wada zgryzu, która polega na tym, że górne zęby nieprawidłowo zachodzą na dolne zęby powoduje, że pacjent nieprawidłowo ściera zęby. Wtedy najczęściej jest potrzebna odbudowa protetyczna, często kończy się to wyrwaniem zęba, często już u pacjenta trzeba  stosować leczenie protetyczne. A więc w każdym wieku warto zadbać o zgryz, żeby uniknąć problemów w przyszłości.

Zgyz dla urody 

Wiemy wszyscy jak ważna jest dla nas samoocena. Leczenie ortodontyczne pomaga nam zadbać o proste zęby, o prawidłowy zgryz. Człowiek z pięknym uśmiechem czuje się  komfortowo. Uśmiech jest wizytówką każdego z nas i każdy powinien zadbać o zęby. Ważne jest, żeby nie rezygnować z  leczenia ortodontycznego nawet w dorosłym wieku. Pacjenci powyżej 20, 30 czy 40 roku życia absolutnie mają dostęp  do nowoczesnych metod  leczenia. Nie muszą się obawiać tradycyjnych aparatów, zamków i drutów, czyli nieestetycznego wyglądu. Często pacjentom zależy, żeby wyglądać dobrze cały czas. Nie muszą dzisiaj odkładać leczenia ortodontycznego, mogą zdecydować się na leczenie w każdym wieku i skorzystać z niewidocznych nakładek Invisalign®. Aparat jest niewidoczny, można go ściągnąć, kiedy jest taka potrzeba.  Dla pacjentów, którzy akurat umówili się na randkę, chcą się całować  i mieć udane życie seksualne taki aparat jest najlepszym wyborem.

Summary
Wada zgryzu - co powodują , jak je leczyć?
Title
Wada zgryzu - co powodują , jak je leczyć?
Description

Wada zgryzu - co to jest? W zgryzie prawidłowym linia symetrii górnego łuku zębowego pokrywa się z linią symetrii dolnego. O zdrowym zgryzie i wadach zgryzu mówi ortodonta Magdalena Rutkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *