Zrosty pooperacyjne – powstawanie, konsekwencje, zapobieganie

Zrosty pooperacyjne to jedno z najczęstszych powikłań po cesarskim cięciu i  operacjach ginekologicznych.

Zrosty pooperacyjne dotyczą około 90% operowanych pacjentów, przy czym ponad 60% to kobiety. Powstają w wyniku nieprawidłowego, choć naturalnego procesu łączenia się przeciętych w czasie operacji tkanek , tworzenia nieprawidłowych włóknistych połączeń bliznowatych pomiędzy nimi. Powodują zaburzenia pracy jelit i często zaburzenia płodności. Pierwsze zrosty pojawiają się już 3 godziny po zakończeniu operacji. I tworzą się najczęściej przez pierwsze 5 dni od zabiegu.

dr Beata Sterlińska – specjalista ginekolog położnik

Koleżanka miała cesarskie cięcie, w drugiej ciąży również miała wskazanie do zabiegu. Okazało się, że po poprzedniej cesarce ma mnóstwo zrostów i podobno to niedobrze. Co to są te zrosty, jakie są ich konsekwencje, jak im zapobiegać . No i jak ta koleżanka może się ich pozbyć?

Co to są zrosty pooperacyjne?

 Zrosty dotyczą około 90% operowanych pacjentów, przy czym ponad 60% to kobiety.

Zrosty pooperacyjne powstają w wyniku nieprawidłowego, aczkolwiek naturalnego procesu łączenia się przeciętych w czasie operacji tkanek , tworzenia nieprawidłowych połączeń bliznowatych, włóknistych pomiędzy nimi. Powodują zaburzenia pracy jelit i często zaburzenia płodności.

Zrosty pooperacyjne - powstawanie, usuwanie
Zrosty pooperacyjne zaburzają płodność. Ważne, by upewnić się, czy podczas zabiegu lekarz zastosował żel hialuronowy, który zapobiegnie chorobie. Równie ważne jest szybkie uruchomienie się po zabiegu.

Pacjentki skarżą się najczęściej na bóle w śródbrzuszu I nadbrzuszu, na uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, na uczucie pełności, rozpierania, bolesne wzdęcia. Czasami nie mają żadnych dolegliwości, mimo, że choroba zrostowa się u nich rozwija.

Czasami objawy pojawiają się dopiero po 5 – 10 latach po operacji. Nawet jeżeli nie ma wyraźnych objawów, musimy liczyć się z tym, że mamy zrosty pooperacyjne.

Pierwsze zrosty pojawiają się już 3 godziny po zakończeniu operacji. I tworzą się najczęściej przez pierwsze 5 dni od zabiegu.

Konsekwencje choroby zrostowej.

Wśród poważnych następstw zrostów pooperacyjnych wymienia się problemy z płodnością. Dotyczy to głównie kobiet operowanych z powodu torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, po plastyce jajowodów, po operacji mięśniaków macicy lub endometriozy. U tych pacjentek, jeśli dochodzi do zrostów następuje także upośledzenie płodności. Bliznowate połączenia tkanek w znacznym stopniu ograniczają funkcje jajowodów; wychwytywanie komórki jajowej, jej transport przez jajowód .

Zrosty spotykamy również po cięciach cesarskich, choć nieco rzadziej niż po zwykłych laparotomiach. Jednak u pacjentek po cesarskim cięciu płodność jest ograniczona w 15 – 20 %. Zrosty spotyka się także po klasycznych operacjach z otwarciem brzucha jak i po laparoskopiach., przy czym w tym ostatnim wypadku występują rzadziej. Wiąże się to z większa precyzją operacji i z tym, że tkanki są mniej uszkadzane w czasie zabiegu.

Zrosty pooperacyjne tworzą się kilka godzin po operacji. Jak ich uniknąć?

W profilaktyce choroby zrostowej ważne jest użycie odpowiedniej techniki operacji I staranność operatora w czasie zabiegu, na co pacjent nie ma przecież wpływu. Równie ważne jest szybkie uruchomienie pacjenta po zabiegu , bo zrosty tworzą się do piątej doby, więc pacjent nie może leżeć przez kilka dni nieruchomo. Istotne jest użycie środków, czy też substancji barierowych, które uniemożliwiają powstawanie zrostów.

Najczęściej używana substancja jest kwas hialuronowy, który podaje się precyzyjnie w miejsce operowane. Kwas hialuronowy to naturalna, fizjologiczna substancja, która jest całkowicie bezpieczna Aplikuje się ją w postaci sterylnego, gęstego żelu, który pokrywa operowane miejsce warstwą grubości jednego milimetra i utrzymuje się tam przez 7 dni . Nie wpływa niekorzystnie na proces gojenia rany, natomiast zapobiega powstawaniu nowych zrostów i rozszerzaniu się zrostów, które już wcześniej istniały. Kwas hialuronowy ulega całkowitej biodegradacji po czterech tygodniach. Jest to więc preparat bardzo bezpieczny i właściwie powinien być zalecany wszystkim pacjentom, którzy są operowani, którzy mają otwartą jamę brzuszną, a szczególnie powinno zalecać się go kobietom w okresie rozrodczym, które planują macierzyństwo.

 

 

Summary
Zrosty pooperacyjne- powstawanie, konsekwencje, zapobieganie
Title
Zrosty pooperacyjne- powstawanie, konsekwencje, zapobieganie
Description

Zrosty dotyczą około 90% operowanych pacjentów, przy czym ponad 60% to kobiety. Zrosty pooperacyjne powstają w wyniku nieprawidłowego, aczkolwiek naturalnego procesu łączenia się przeciętych w czasie operacji tkanek , tworzenia nieprawidłowych połączeń bliznowatych, włóknistych pomiędzy nimi. Powodują zaburzenia pracy jelit i często zaburzenia płodności. O najnowszych metodach zapobiegania i leczenia zrostów mówi ginekolog dr Beata Strelińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *