Seks w ciąży jest dopuszczalny.
Babcia mawiała: ciąża to nie choroba. Przyszła matka to ciągle kobieta, a ojciec – mężczyzna – nie ma powodów, żeby powstrzymywać się od seksu. Chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Nie ma przeciwwskazań wobec uprawiania seksu w ciąży, jest natomiast wybitna indywidualizacja.
dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik
Czy w zaawansowanej ciąży można uprawiać seks bez ryzyka dla dziecka?
Bardzo częste pojawia się pytanie o seks podczas ciąży.
Na początku ciąży jest wielka radość, a potem pojawia się coraz więcej pytań: to o seks w ciąży pojawia się bardzo często. Czy seks w ciąży jest wskazany, a przede wszystkim czy nie spowoduje utraty ciąży?
Zapytaj lekarza prowadzącego
Najprostsza rzecz: o seks w ciąży należy zapytać lekarza prowadzącego.
Dlaczego własnie jego? Bo on stwierdzi po pierwsze: czy nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o długość szyjki macicy, o wielkość płodu, o napięcie macicy i wszystkie rzeczy związane z położniczymi aspektami współżycia.Nie ma przeciwwskazań wobec uprawiania seksu w ciąży, jest natomiast wybitna indywidualizacja.
Po 37 tygodniu ciąży współżycie może zakończyć się porodem!
Proszę pamiętać, że niektórzy lekarze niektórym pacjentkom zabronią uprawiania seksu w ciąży. To są pacjentki, które na przykład w przebiegu ciąży mają krótką szyjkę macicy, lekarz prowadzący zalecił im leki, mają leżeć lub powstrzymywać się od wysiłku fizycznego. Wtedy rzeczywiście seks nie jest wskazany.
To samo właściwie dotyczyć będzie pacjentek po 37 tygodniu ciąży. Seks nie jest wtedy przeciwwskazany, natomiast same pacjentki sygnalizują, że współżycie w tym okresie jest mało komfortowe ze względu na całkowitą zmianę topografii anatomicznej – ze względu na wielkość dziecka, wielkość macicy.
Proszę tez pamiętać, że seks po 37 tygodniu ciąży może wywołać czynności skurczowe i po seksie możemy się udać prosto do szpitala.
Z końcem 37 tygodnia ciążę uważa się za donoszoną
Z końcem 37 tygodnia ciąży dziecko jest gotowe do życia pozapłodowego. Mimo to dziecko ciągle dojrzewa, doskonali ruchy oddechowe I odruch ssania, ciągle przybiera na wadze i rośnie. Dziecko w 37 tygodniu powinno ważyć około 3 kilogramów, a obwód jego główki powinien być zbliżony do obwodu brzucha.
Kobieta odczuwa skurcze niebolesne przepowiadające, a w obrębie szyjki macicy zachodzą pierwsze zmiany. W kolejnych ciążach szyjka macicy skraca się szybciej niż w pierwszej. Im bliżej porodu, tym wydzielina z szyjki macicy staje się gęstsza, a po współżyciu można zaobserwować w nim krwawe pasma.
Szyjka macicy
Szyjka macicy to wąska, dolna część macicy o kształcie rurki, która rozszerza się w pochwę. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, kanał szyjki macicy jest lekko rozwarty, by umożliwić dotarcie plemników do macicy i/lub odpływ krwi menstruacyjnej. Podczas ciąży powstaje czop śluzowy i zamyka ten otwór. W prawidłowym przebiegu ciąży szyjka macicy pozostaje twarda, długa i zamknięta do ok 37 tygodnia, kiedy mięknie, skraca się i rozszerza przygotowując się do porodu.
Czasem szyjka macicy zaczyna się skracać i rozszerzać zbyt wcześnie. Może do tego dojść w drugim trymestrze lub na początku trzeciego trymestru, gdy szyjka macicy mięknie i słabnie pod naporem dziecka. Zwykle nie pojawiają się dodatkowe symptomy, na przykład skurcze. Przedwczesne skracanie szyjki macicy może spowodować poronienie w drugim trymestrze ciąży, przedwczesne pęknięcie błon (następuje wówczas odejście wód przed terminem) lub poród przedwczesny(poród przed 37. tygodniem ciąży). Rozszerzenie i skrócenie szyjki macicy zwiększa w znacznym stopniu ryzyko porodu jeszcze przed 32. tygodniem ciąży. Jest to niekorzystny dla dziecka stan, jednak dzięki odpowiednio wczesnej diagnozie istnieje szansa na zapobiegnięcie przedwczesnemu porodowi.
Dodaj komentarz