Angiolog – specjalista od naczyń krwionośnych

Angiolog – lekarz naczyn krwionośnych.

Angiologia – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym oraz ich chorobach. Jest podspecjalnością interny oraz chirurgii. Angiologia zajmuje się powstawaniem, epidemiologią i diagnozą, konserwatywną i interwencyjną terapią, rehabilitacją i zapobieganiem chorobom tętnic, żył i naczyń limfatycznych. Kim jest angiolog? I co robi w portalu o zdrowiu seksualnym?

dr Zbigniew Klimczak – angiolog, Centrum Medyczne Ameds  

Mój urolog skierował mnie do angiologa. Nie mam pewności czym zajmuje się ten specjalista  jaki może być jego związek z zaburzeniami mojej erekcji

Angiolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami naczyń określanymi jako tzw. naczynia obwodowe a więc położne obwodowo w stosunku do serca, jak  również w stosunku do naczyń ośrodkowego układu nerwowego.

Angiolog a zaburzenia erekcji 

Udział lekarza angiologia w leczeniu zaburzeń erekcji jest bardzo istotny bowiem około 50 % pacjentów z zaburzeniem erekcji powyżej 40 roku życia  może mieć przyczynę naczyniową tych zaburzeń. Lekarz angiolog kwalifikuje takiego pacjenta do leczenia zabiegowego głównie przy użyciu technik wewnątrznaczyniowych w sytuacji kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami napływu w zakresie dużych tętnic, jak również kwalifikuje do leczenia pacjentów przy użyciu innych metod wpływających między innymi na poprawę mikrokrążenia. Mam tu na myśli użycie fal dźwiękowych, które wpływają na proces angiogenezy.

Angiolog
Naczynia krwionośne służą one do transportowania krwi przez organizm. Trzy główne rodzaje to: tętnice, które transportują krew z serca, naczynia włosowate, za pośrednictwem których następuje wymiana substancji między krwią a tkankami i żyły, które transportują krew z powrotem do serca. Erekcja natomiast to proces oparty na właściwym dopływie krwi do najprzeróżniejszych naczyń.

Naczynia krwionośne 

Naczynia krwionośne dzielą się na tętnice, żyły i naczynia włosowate.  Tętnice rozdzielają się na tętniczki, i dalej na naczynia włosowate, które z kolei łączą się w żyłki i dalej w żyły.

Naczynia krwionośne mają ogromne znaczenie w niemal każdym schorzeniu, a ich zwężenie wywołujące niedokrwienną chorobę serca jest najpowszechniejszą przyczyną śmierci na świecie. Naczynia są rodzajem przewodów dla krwi, ale odpowiadają także za ciśnienie krwi i temperaturę ciała.
Tętnice dzielimy na duże, średnie i małe. Największe to aorta wraz z odgałęzieniami.  Średnie tętnice to  tętnice wieńcowe serca czy tętnice krezkowe układu pokarmowego. Małe tętnice nazywane są tętniczkami i przechodzą bezpośrednio w naczynia włosowate.

Sieć mikroskopijnych naczyń włosowatych (kapilarów) tworzy 99% masy całego układu naczyniowego. Kapilary są zbudowane z warstwy śródbłonka, błony postawnej i warstwy komórek tkanki łącznej. Taka budowa umożliwia sprawną wymianę składników odżywczych, tlenu i dwutlenku węgla oraz metabolitów pomiędzy komórkami danego narządu, a krwią płynącą w kapilarach.
Żyły to wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca. Najczęściej jest to krew odtlenowana.

Transport krwi w naczyniach utrzymywany jest dzięki regularnej pracy serca. Największymi tętnicami są aorta, prowadząca krew na obwód i tętnica płucna, dostarczająca krew do płuc. Aorta następnie oddaje gałęzie zaopatrujące ważne narządy i tkanki poprzez jeszcze mniejsze tętniczki. W naczyniach włosowatych krew praktycznie staje w miejscu i dzięki śródbłonkowi zachodzi wymiana substancji z tkankami. Następnie naczynia włosowate przechodzą w żyłki i żyły. Żyły uchodzą do dwóch dużych naczyń – żyły głównej górnej i dolnej. One natomiast uchodzą do prawego przedsionka.

Naczynia krwionośne podczas erekcji

Najważniejsze do uzyskania prawidłowej erekcji  erekcji, są zdrowe ciała jamiste umieszczone w prąciu.  Ciała jamiste to skomplikowany układ zatok naczyniowych, budujących część penisa, do których może napływać krew tętnicza. W fazie pobudzenia płciowego impulsy nerwowe pobudzają rozszerzenie naczyń tętniczych w prąciu. Następuje to poprzez wydzielenie przekaźnika, którym jest tlenek azotu i który pobudza odpowiednie receptory powodując rozszerzanie się naczyń. Zatoki w ciałach jamistych wypełniają się krwią. Powoduje to ucisk naczyń żylnych odprowadzających krew z prącia, utrudniając tym samym odpływ krwi z ciał jamistych. Większa ilość krwi dostaje się do prącia niż zostaje odprowadzona, powoduje to jego stwardnienie. Prącie zbudowane jest z 3 ciał jamistych: z dwóch ciał jamistych prącia i jednego, nieparzystego ciała jamistego cewki moczowej (nazywanego ciałem gąbczastym).

 

Summary
Angiolog - specjalista naczyń krwionośnych
Title
Angiolog - specjalista naczyń krwionośnych
Description

Angiologia – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym oraz ich chorobach. Jest podspecjalnością interny oraz chirurgii. Angiologia zajmuje się powstawaniem, epidemiologią i diagnozą, konserwatywną i interwencyjną terapią, rehabilitacją i zapobieganiem chorobom tętnic, żył i naczyń limfatycznych. Jaki jest związek angiologia z życiem intymnym tłumaczy dr Zbigniew Klimczak

Komentarze

  1. Ewa o 12:13

    ooo leczyłam się u niego! wprawdzie nie mam zaburzeń erekcji 😛 ale mi pomógł bardzo przy żylakach na nogach. bardzo miły lekarz!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *