Badania urologiczne. Badanie per rectum.

Wizyta u urologa – badania urologiczne. Na czym polega badanie per rectum? 

Najwyraźniej wizyta u urologa jest niemęska, bo Panowie trafiają do tego specjalisty dopiero, gdy problem jest już poważny. Wizytę u urologa należy traktować jak przegląd dentystyczny – wpisać ją w kalendarz raz na rok i dotrzymać terminu.

dr Roman Sosnowski – specjalista urolog onkolog

Jak wygląda wizyta u urologa? Wiem, że powinienem się badać, ale przeraża mnie wizyta u urologa. Czy jest konieczna? Czy żona może asystować przy badaniu urologicznym? Czeka mnie badanie „per rectum” czy jest bolesne?

 Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog przeprowadzi z Tobą wywiad. Dowie się, co słychać w Twojej rodzinie, spojrzy w Twoją metrykę. Następnie przeprowadzi badanie narządów płciowych zewnętrznych – prącia, jąder. Oceni także gruczoł krokowy w badaniu per rectum, polegającym na wprowadzeniu palca do odbytnicy. To nie jest bolesne badanie, może być trochę nieprzyjemne, ale daje dużo informacji lekarzowi.  Poprzez wykonanie ultrasonografii (USG) oceni Twoje narządy wewnętrzne – nerki, pęcherz, gruczoł krokowy. Zleci odpowiednie badania krwi, oceni mocz i stężenie kreatyniny aby zbadać wydolność nerek. Jeżeli w badaniu wykryje  nieprawidłowości, urolog zleci kolejne specjalistyczne badania, ale one dotyczą tylko niewielkiej grupy mężczyzn. Gdy wyniki badań będą prawidłowe, wówczas następne spotkanie z urologiem można odbyć za rok, a nawet za dwa lata, a jeśli wtedy również wszystkie wyniki będą prawidłowe, to wizyty mogą być jeszcze rzadsze.

Jak wygląda badanie urologiczne?

Właściwie mężczyzna po 40 -tce powinien zaprzyjaźnić się z  urologiem. Powinien również obserwować sam siebie. Jeżeli zauważy pewne odstępstwa w swoim, szeroko rozumianym układzie moczowo płciowym, powinno go to zaniepokoić. Czy od razu musi iść do urologa? Nie. Wystarczy, że na początku zgłosi się do lekarza medycyny rodzinnej, który wykona podstawowe badania. Co to znaczy? Lekarz, przede wszystkim, z nim porozmawia – zbierze wywiad, zbada go fizykalnie i zaleci bardzo podstawowe badania. Co to znaczy, że z nim porozmawia? Jedną z najważniejszych rzeczy w chorobach nowotworowych układu moczowo – płciowego jest wywiad rodzinny: czy w rodzinie ktoś chorował: brat, ojciec, wujek – na raka gruczołu krokowego? A może występowały inne problemy urologiczne takie jak infekcje dróg moczowych, kamica dróg moczowych.

Badanie fizykalne

Badanie fizykalne polega na ogólnym zbadaniu mężczyzny. Bardzo ważna jest ocena budowy zewnętrznych narządów płciowych – czyli prącia i jąder. Podczas badania fizykalnego lekarz zbada gruczoł krokowy, czyli wykona tzw. badanie per rectum.  Palcem wprowadzonym do kiszki stolcowej gruczoł krokowy ocenia stan prostaty. To nie jest przyjemne badanie, ale lekarz zawsze dokłada należytej staranności żeby to badanie przeprowadzić sprawnie. To badanie nie jest bolesne, nie należy się go bać. Jest bezinwazyjne, nie mamy żadnych powikłań związanych z tym badaniem, a dzięki niemu lekarz może w prosty sposób ocenić wielkość gruczołu krokowego oraz jego spoistość. Jeżeli gruczoł krokowy jest wyraźnie powiększony ale o prawidłowej spoistości – my mówimy konsystencji – to raczej mamy do czynienia z problemem łagodnym  czyli  łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.  Jeżeli jednak urolog wyczuje tam wyraźne zgrubienie i stwardnienie jest to sygnał, który budzi niepokój onkologiczny – np. raka gruczołu krokowego. Wśród innych badań bardzo ważnym badaniem jest ultrasonografia jamy brzusznej czyli ocena dróg moczowych w czasie badania ultrasonograficznego. Pamiętajmy – zawsze na takie badanie należy się zgłosić z wypełnionym pęcherzem, gdyż w ten sposób możemy dokładnie ocenić co jest w środku pęcherza moczowego, a także poprzez wypełniony pęcherz ocenić gruczoł krokowy.

Per rectum – badanie fizykalne przez odbytnicę

Jednym z ważniejszych badań oceniających drogi moczowo – płciowe a w szczególności prostatę – gruczoł krokowy jest badanie per rectum. Czy mężczyźni powinni się bać tego badania ? Nie. Czy boją się ? Niestety tak. Dlaczego?Dlatego że lekarz dotyka ich intymnych części ciała i panowie odbierają to jako  naruszenie pewnej bariery, czy nawet powiedziałbym – godności i intymności. Czy to jest badanie bolesne ? Nie. Ono jest może trochę nieprzyjemne, ale pamiętaj – lekarz dokłada zawsze tej staranności aby to badanie przeprowadzić w miarę sprawnie i szybko. Uprzedzi cię co będzie robić. Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt – to jest badanie które niewiele kosztuje. Wystarczy doświadczenie lekarza a jakże wiele wnosi informacji o ewentualnych problemach, w tym na przykład raku gruczołu krokowego. Nie bój się tego badania. Wręcz nawet odwrotnie – poproś o nie, aby lekarz nie zapomniał zbadać twój gruczoł krokowy.

Badadnie per rectum
Badanie per rectum jest niezbędne dla zachowania zdrowia. Urolog jest doświadczonym specjalista, który nie czyha na godność pacjentów; na razie nie ma skuteczniejszej metpdy badania gruczołu krokowego.

Problemy urologiczne – objawy:

Krwiomocz – konieczne badania.

Mocz w kolorze czerwonym czyli krwiomocz jest bardzo ważnym objawem bo może – ale co ważne nie musi – oznaczać chorobę nowotworową: raka pęcherza moczowego, raka prostaty. Najczęściej jednak jest objawem infekcji lub kamicy dróg moczowych. W pierwszej kolejności lekarz wyklucza ta najgorszą możliwość – wykona badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej z oceną dróg moczowych, badanie ogólne moczu, posiew moczu.

Zwróć uwagę jak często oddajesz mocz.

Jeżeli częściej  oddajesz mocz w dzień lub w nocy, jeżeli masz problemy z rozpoczęciem oddawania moczu – musisz czekać w toalecie na mikcję i jeżeli siła strumienia Twojego moczu jest wyraźnie słabsza niż kiedyś to zgłoś się do lekarza. Lekarz wykona bardzo podstawowe badania i zaleci właściwą terapię.

Problemy urologiczne: zaburzenia wzwodu.

Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłeś zaburzenia wzwodu – co to może oznaczać z punktu widzenia urologa? Jeżeli Twoja erekcja nie jest wystarczająco dobra, żeby odbyć satysfakcjonujący stosunek to także zgłoś się do lekarza, który zrobi badania i dobierze terapię.  problemy urologiczne - lista   Niektórzy mają wystarczający dla odbycia stosunku wzwód, ale niestety ejakulacja (wytrysk) następuje bardzo szybko – mówimy wówczas o wytrysku przedwczesnym  Z tym problemem zgłoś się do urologa, seksuologa lub androloga. 

Rak gruczołu krokowego (prostaty)

Choroba nowotworowa gruczołu krokowego występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem.  Częstotliwość jej występowania zwiększa się z wiekiem, i tak u mężczyzn po 75 roku życia stwierdza się go w badaniach sekcyjnych w 80–90% przypadków, w większości jednak są to przypadki tak zwanego raka utajonego, który  nie jest przyczyną zgonu. W zdecydowanej większości przypadków jest to rak silnie hormonozależny, jego wzrost pobudzają androgeny.

Czy żona może asystować przy badaniu urologicznym?

Kobiety bardzo często przyprowadzają swoich mężczyzn do urologa z prośbą o sprawdzenie czy ich partner “ma prostatę”. Każdy mężczyzna ma prostatę, jednak nie każdy mężczyzna ma problem z gruczołem krokowym. Bardzo wielu mężczyzn cierpi na chorobę związaną z powiększeniem gruczołu krokowego. Najczęściej objawia się to częstomoczem, wąskim strumieniem moczu, bólem lub pieczeniem przy oddawaniu moczu. Inną, ważną chorobą jest rak gruczołu krokowego. Partnerka może oczywiście być obecna w czasie badania dotyczącego wywiadu, zadawania pytań podczas rozmowy z urologiem. Ale w czasie badania fizykalnego zawsze mężczyzna zostaje sam na sam z lekarzem. Kobieta w takim badaniu uczestniczyć nie powinna.  

Komentarze

  1. Krzysiek o 10:47

    Dzis bylem sie zajerestrowac ze skierowaniem od lekarza rodzinnego i odesłano mnie zkwitkiem bo nie mam wykonanych badan czy przed wizytom musxemiec badania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *