Ból jądra nie musi oznaczać choroby.
Istnieje wiele różnych przyczyn odpowiedzialnych za ból jądra, ale jedna jest bardzo ważna – nowotwór jądra. Jeżeli pojawia się ból jądra to należy zwrócić uwagę, czy utrzymuje się on stale, czy też ustępuje; czy związany jest np. z problemami z oddawaniem moczu, czy może z wysiłkiem.
dr Roman Sosnowski – specjalista urolog onkolog
Czasem boli mnie jądro – czy mam się bać?
Problemy z jądrem najczęściej dotyczą młodych mężczyzn, a często w tym wieku mężczyzna wstydzi się rozmawiać z bliskimi, czy z lekarzem.
Bólu jądra nie można ignorować! Nie warto też panikować!
Jeżeli pojawia się ból jądra to należy zwrócić uwagę, czy utrzymuje się stale, czy też ustępuje; czy związany jest np. z problemami z oddawaniem moczu, czy związany jest z wysiłkiem. Istnieje wiele różnych przyczyn odpowiedzialnych za ból jądra, ale jedna jest jakże bardzo ważna – jest to guz, jest to nowotwór jądra. Jeżeli wyczujesz, że Twoje jądro jest nieprawidłowej konsystencji, szczególnie, że różni się od drugiego jądra, jeżeli jest wyraźnie większe, twardsze to zgłoś się do lekarza, nie zwlekaj. W dzisiejszych czasach bardzo skutecznie potrafimy leczyć chorobę nowotoworową jądra, ale jeżeli przyjdziesz za późno to leczenie niekoniecznie może Ciebie uratować. Ból jądra nie musi być związany tylko z chorobą nowotoworową, ale musisz zgłosić się do lekarza, żeby wykluczyć chorobę nowotoworową i ustalić czy jest to przyczyna inna, np. uraz mechaniczny lub infekcja.
Po co mężczyźnie jądra? “Faceci z jajami” dbają o siebie!
Jądra męskie narządy rozrodcze, odpowiednik rozwojowy jajników. Mężczyźni maja dwa jądra umieszczone w worku mosznowym, wychodzącym ze ściany brzucha. Spermatogeneza zachodzi wydajniej w temperaturach niższych niż ok. 37 stopni Celsjusza, dlatego natura umieściła worek mosznowy poza jamą ciała. Zwykle lewe jądro wisi niżej od prawego – przyczyna jest różnica w budowie naczyń po prawej i lewej stronie. Podobnie jak jajniki u kobiet, u mężczyzn jądra wspóltworzą układ rozrodczy (jako gonady) oraz endokrynny. (jako gruczoły dokrewne).
Funkcje jąder
Jądra produkują plemniki oraz męskie hormony płciowe. Jądra zawierają bardzo delikatne kanaliki nasienne wyłożone warstwą komórek, które od okresu dojrzewania do późnego wieku produkują plemniki. Kanaliki nasienne kręte przechodzą w kanaliki proste, tworzące sieć jądra (rete testis), z których następnie wychodzą przewody wyprowadzające, prowadzące do najądrza, następnie do nasieniowodu i dalej do przewodu wytryskowego, który łączy się z ostatnim odcinkiem – cewką moczową. Pod wpływem pobudzenia seksualnego, plemniki zaczynają przemieszczać się przez przewód wytryskowy do części sterczowej cewki moczowej, skąd w czasie orgazmu są wypychane przez prostatę na zewnątrz prącia.Pomiędzy kanalikami nasiennymi znajdują się komórki śródmiąższowe Leydiga, które wytwarzają testosteron i inne androgeny. U zdrowych, dorosłych Europejczyków objętość jąder waha się od około 12 cm³ do 30 cm³, a średnia objętość wynosi 18 cm³. Jądra są w pewnym stopniu elastyczne. Krótkotrwałe, bezpośrednie działanie czynnika uszkadzającego lub poddanie ich niekorzystnym warunkom, na przykład wyższej temperatury niż do której są przystosowane, może spowodować ich obkurczenie. Taki sam efekt wywołuje przyjmowanie sterydów/
Witam mój narzeczony ma problem
Gdyz w czasie stosunku przerywania go boli prawe jądro I nieraz mu promoeniuje bul. Na brzuch
Dzis ma obrzek na jadrze I bul