Nadciśnienie tętnicze to choroba prawie miliarda ludzi! Nic dziwnego, że często o nie pytacie.
Coraz częściej diagnozuje się je również u dzieci. Zaniedbane nadciśnienie może skończyć się zawałem serca, wcześniej powoduje zaburzenia funkcji życiowych, także seksualnych. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest niewłaściwa dieta i związana z nią otyłość.
Czy nadciśnienie tętnicze może dotyczyć osób, które są szczupłe i aktywne fizycznie? Przecież mówi się o tym, że nadciśnienie to choroba grubasów.
W grupie ryzyka osób, u których może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze są osoby, które mają wysokie prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Są to także osoby, u których występują inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, tak jak np. przebyty zawał, udar mózgu. W grupie ryzyka są i ci, u których zdiagnozowano cukrzycę lub przewlekłą chorobe nerek oraz osoby, u których w rodzinie występuje nadciśnienie tętnicze.

Obciążenie dziedziczne
Osoby, które w rodzinie miały przypadki nadciśnienia tętniczego powinny pamiętać o następującej zasadzie: im młodsi byli rodzice gdy zdiagnozowano u nich nadciśnienie, tym większe jest prawdopodobieństwo wysokich wartości ciśnienia nadtętniczego u kolejnego pokolenia w tym samym okresie życia.
Pracownicy korporacji, lekarze nauczyciele
W swojej praktyce obserwuje, że grupę ryzyka stanowią ludzie młodzi, pracujący intensywnie w różnych korporacjach, lekarze i nauczyciele. Są to osoby, które prowadzą, jak w przypadku lekarzy, pielęgniarek, kierowców – niehigieniczny tryb życia. Pracują zmianowo, co powoduje zaburzenia profilu wydzielania różnych hormonów i niestety profil dobowy ciśnienia też jest u nich nieprawidłowy nieprawidłowy.
Prewencja pierwotna nadciśnienia tętniczego
Osoby, które wymieniłam powinny być objęte tak zwaną prewencją pierwotną nadciśnienia tętniczego. Konsekwencją zaniedbania jest rozwój choroby, a w dłuższej perspektywie konieczność przyjmowanie leków, obniżających wartości ciśnienia.
Osoby, które mają wysokie prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie wymagają włączenia leków hipotensyjnych, jeśli chodzi o samą protekcję nadciśnienia. Wymagają tylko i wyłącznie modyfikacji stylu życia, czyli zmniejszenia ilości przyjmowanej soli, ograniczenia picia alkoholu, zakazu palenia i zwiększenia aktywności fizycznej.
Osoby otyłe poza tym, że są narażone na typowe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, jak choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, udar, to są także częściej narażone są na zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa. Dodatkowo u tych osób częściej może rozwinąć się cukrzyca, mogą wystąpić problemy z płodnością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U mężczyzn w tkance tłuszczowej wydzielane są estrogeny, zaburzona jest proporcja między estrogenem a testosteronem. Mężczyźni w czasie diagnostyki bezpłodności mają takie zalecenia, by schudnąć.


Dodaj komentarz