Nadciśnienie tętnicze: grupy ryzyka i konsekwencje

Nadciśnienie tętnicze to choroba prawie miliarda ludzi! Nic dziwnego, że często o nie pytacie.

Coraz częściej diagnozuje się  je również u dzieci. Zaniedbane nadciśnienie może skończyć się zawałem serca, wcześniej powoduje zaburzenia funkcji życiowych, także seksualnych. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest niewłaściwa dieta  i związana z nią otyłość.

Czy nadciśnienie tętnicze może dotyczyć osób, które są szczupłe i aktywne fizycznie? Przecież mówi się o tym, że nadciśnienie to choroba grubasów.

W grupie ryzyka osób, u których może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze są osoby, które mają wysokie prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Są to także osoby, u których występują inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, tak jak np. przebyty zawał, udar mózgu.  W grupie ryzyka są i ci, u których zdiagnozowano cukrzycę lub przewlekłą chorobe nerek oraz osoby, u których w rodzinie występuje nadciśnienie tętnicze.

Nadcisnienie jest chorobą dietozależną
Dopuszczalna dawka alkoholu dla mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym to mniej niż 20–30 g etanolu/d, a dla kobiet: 10–20 g/d. Zmniejszenie spożycia sodu nie tylko obniża ciśnienie u chorych, ale także  zapobiega  jego rozwojowi. Dlatego kardiolodzy zalecają dietę z przewagą warzyw i owoców, bo zawiera mało sodu, a za to dużo potasu, który również obniża cisnienie.

Obciążenie dziedziczne 

Osoby, które  w rodzinie miały przypadki nadciśnienia tętniczego powinny pamiętać o następującej zasadzie: im młodsi byli rodzice gdy zdiagnozowano u nich nadciśnienie, tym większe jest prawdopodobieństwo wysokich wartości ciśnienia nadtętniczego  u kolejnego pokolenia w tym samym okresie życia.

Pracownicy korporacji, lekarze nauczyciele 

W swojej praktyce obserwuje,  że grupę ryzyka stanowią ludzie młodzi, pracujący intensywnie w różnych korporacjach, lekarze i nauczyciele. Są to osoby, które prowadzą, jak w przypadku lekarzy, pielęgniarek, kierowców – niehigieniczny tryb życia. Pracują zmianowo, co powoduje zaburzenia profilu wydzielania różnych hormonów i niestety profil dobowy ciśnienia też jest u nich nieprawidłowy nieprawidłowy.

Prewencja pierwotna nadciśnienia tętniczego 

Osoby, które wymieniłam powinny być objęte tak zwaną prewencją pierwotną nadciśnienia tętniczego. Konsekwencją zaniedbania  jest rozwój choroby, a w dłuższej perspektywie  konieczność przyjmowanie leków, obniżających wartości ciśnienia.

Osoby, które mają wysokie prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie wymagają włączenia leków hipotensyjnych, jeśli chodzi o samą protekcję nadciśnienia. Wymagają tylko i wyłącznie modyfikacji stylu życia, czyli zmniejszenia ilości przyjmowanej soli, ograniczenia picia alkoholu, zakazu palenia i zwiększenia aktywności fizycznej.

Osoby otyłe poza tym, że są narażone na typowe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, jak choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, udar, to są także częściej narażone są na zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa. Dodatkowo u tych osób częściej może rozwinąć się cukrzyca, mogą wystąpić problemy z płodnością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U mężczyzn w tkance tłuszczowej wydzielane są estrogeny, zaburzona jest proporcja między estrogenem a testosteronem. Mężczyźni w czasie diagnostyki bezpłodności mają takie zalecenia, by schudnąć.

 

 

Summary
Nadciśnienie tętnicze: grupy ryzyka i konsekwencje
Article Name
Nadciśnienie tętnicze: grupy ryzyka i konsekwencje
Description
Nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, pracownicy korporacji są w grupie ryzyka nadciśnienia tetniczego. Podobnie osoby, które nie mają dostatecznej ilości ruchu, są otyłe, maja cukrzycę lub kłopoty z nerkami. Jak widać większość z nas narażona jest na nadciśnienie tętnicze - na świecie choruje już prawie miliard ludzi. Co robić, by zapobiec rozwojowi choroby i co się dzieje, gdy ją zaniedbamy?
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Seksualnego
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *