Hipnoterapia: jakie zaburzenia leczy?

Hipnoterapia jest uznanym narzędziem terapeutycznym.

Terapeuci posługujący się hipnozą kształcą się na specjalnych kursach – ważne, żeby trafić do nich a nie do hochsztaplerów. Hipnoza w niepowołanych lub niewprawnych rękach może zaszkodzić.

Agata Zaborek – Welikan, psycholog, hipnoterapeuta; Centrum Hipnoterapii, tel: 508343127

Jakie zaburzenia można wyleczyć hipnozą?

Za pomocą hipnoterapii możemy wyleczyć praktycznie większość zaburzeń seksualnych lub wspomóc osobę cierpiącą na dane zaburzenie. Dzięki tej metodzie poprawiamy funkcjonowanie tych osób. W zależności od tego jakie jest podłoże danego zaburzenia, od tego co się dzieje z pacjentem stosujemy różne metody pracy w hipnozie.

Jak pracuje hipnoterapeuta?

Jak wiadomo niektóre zaburzenia mają podłoże psychogenne czyli przyczyny tkwią gdzieś w naszej psychice, mogą wywodzić się z różnych przeszłych sytuacji, z traum –  jak na przykład doświadczenie zgwałcenia lub molestowania seksualnego. W hipnozie możemy z tymi traumami swobodnie pracować, możemy to wydarzenie przywołać, odreagować wszystkie emocje z tym wydarzeniem związane i tak je przedefiniować w podświadomości, żeby osoba nie odbierała już tego wydarzenia tak bardzo negatywnie.

Dyspreunia, bolesne stosunki, uzależnienia 

Hipnoterapię stosujemy również  w przypadku dyspareunii czyli bolesnych stosunków. Tutaj możemy skupić się na pracy z bólem i na nauce panowania nad tym bólem bądź  zmniejszeniu odczuwania tego bólu.

Przy pomocy różnych treningów zastosowanych w relaksie możemy nauczyć osobę panowania nad swoim ciałem, rozpoznawania różnych płynących z ciała sygnałów i kontroli nad nimi.

Jeżeli chodzi o uzależnienie od seksu to tutaj jest podobna procedura pracy w hipnozie jak przy innych uzależnieniach. Z pomocą hipnozy można kontrolować te funkcje organizmu, które w zwykłym stanie świadomości nie podlegają naszej kontroli. Jest to bardzo przydatne przy pracy z impotencją i wytryskiem przedwczesnym. 

Podnoszenie samooceny, likwidacja zahamowań i blokad psychicznych 

Przy pomocy hipnozy możemy tez pracować z różnymi zasobami pacjenta – możemy podnieść jego samoocenę  i poczucie własnej wartości dzięki pozytywnym wizualizacjom. To przydaje się bardzo gdy mamy do czynienia z orientacją egodystoniczną czyli gdy osoba nie jest w stanie zaakceptować swojej orientacji seksualnej. Hipnoza pomaga takiej osobie w akceptacji naturalnej orientacji i osiągnięciu poczucia pełnej wartości.

hipnoterapia
Nasza podświadmość to wielki magazen doświdaczeń, przekonań, traum. W zwykłym stanie świadomości nie mamy do niego dostęĻu, choć te zasoby zasadniczo wpływaja na nasze życie. Doświadczony i wykształcony odpowiednio terapeuta pomoże nam ten magazyn uporządkować tak, by na wierzchu znalazły się rzeczy, które ułatwią nam życie, a koszmary zostały zepchnięte na sam spód.

Hipnoza czyli trans

Hipnoza to specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestię. 

Podatność na hipnozę jest nieodłącznie związana z podatnością na sugestię, którą można mierzyć standfordzkim testem podatności na sugestię. Podatność ta wydaje się być niezmienna w ciągu całego życia i prawdopodobnie jest w jakimś stopniu dziedziczona. Około 25% ludzi charakteryzuje się dużą podatnością, natomiast około 20% jest niepodatna na sugestię, a więc niepodatna także na hipnozę. 

Doświadczenia nad hipnozą pokazują, że nie jest ona związana z żadnym szczególnym stanem, częstotliwość pracy mózgu osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości pracy mózgu osób świadomych, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy hipnotyzer sugeruje osobie hipnotyzowanej, aby się zrelaksowała.

Podczas hipnozy człowiek nie ma też żadnych umiejętności i możliwości, których nie posiadałby w stanie pełnej świadomości, jeśli byłby odpowiednio zmotywowany. Mimo to hipnoza jest wykorzystywana w psychologii klinicznej i hipnoterapii, między innymi jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, zaburzeń lękowych, przy zmniejszaniu bólu oraz w terapii niektórych uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *