Krew w spermie i krwiomocz

Krew w spermie i krwiomocz. Możliwe przyczyny, pierwsze działania. 

Dlaczego czasem mocz lub nasienie zabarwiają się na czerwono? Do jakiego lekarza się zgłosić z tym problemem? Jeżeli Twoja sperma jest nieprawidłowa, szczególnie, jeżeli jest tam domieszka krwi, to należy zwrócić uwagę na fakt, czy nie masz objawów infekcji dróg moczowych, infekcji gruczołu krokowego. 

dr Roman Sosnowski – specjalista urolog onkolog

 Zauważyłem krew w spermie – co to może oznaczać? Co oznacza mocz w kolorze czerwonym? Jak szybko powinienem zareagować, do jakiego lekarza się zgłosić?

Co oznacza krew w spermie?

Jeżeli Twoja sperma jest nieprawidłowa, szczególnie, jeżeli jest tam domieszka krwi należy zwrócić uwagę na fakt, czy nie masz objawów infekcji dróg moczowych, infekcji gruczołu krokowego. Niestety,  krew w spermie może być również symptomem innych, bardziej niepokojących chorób i trzeba to wyjaśnić. W tym celu należy zgłosić się do lekarza celem zbadania gruczołu krokowego – palcem przez kiszkę stolcową, a także wykonać badanie specjalistyczne, USG, wykonać badanie ogólne nasienia, posiew. Należy wykluczyć nowotwór gruczołu krokowego – wówczas możemy uznać, że mamy do czynienia z chorobą zapalną lub chorobą infekcyjną.

krwiomocz
Krew w płynach ustrojowych nie jest zjawiskiem normalnym. Być może to tylko infekcja, a być może objaw większego problemu. Zamiast wpadać w panikę i przetrząsać internet należy się zgłośić do lekarza pierwszego kontaktu. Podstawowe badania mogą przyspieszyć diagnozę.

Krwiomocz. Pierwsze działania.

Pamiętajmy, że krwiomocz, czyli mocz o zabarwieniu czerwonym jest jednym z ważniejszych objawów, które powinny mężczyznę zmobilizować do wizyty u lekarza. Nie bagatelizujmy go.

Jeżeli więc zauważysz, że oddajesz mocz w kolorze czerwonym – zgłoś się do lekarza. Nie musi to być od razu urolog, wystarczy, ze będzie to Twój lekarz domowy, ten, który dba o Ciebie codziennie. On wykona odpowiednie badania , między innymi USG jamy brzusznej z oceną stanu dróg moczowych. Warto pamiętać, że badanie to musi być przeprowadzone przy wypełnionym pęcherzu pacjenta.

Inne ważne badania to: badania ogólne moczu, często posiew moczu, ocena wydolności nerek czyli np. oznaczenie poziomu mocznika i kreatyniny. Lekarz wykona też badanie fizykalne, czyli palpacyjne ( badanie dotykiem fragmentów ciała i organów wewnętrznych). W wielu przypadkach może wykonać specjalistyczne badanie par rectum, czyli badanie palcem przez kiszkę stolcową oceniające gruczoł krokowy. Gdy będzie miał wątpliwości i będzie np. podejrzewał chorobę nowotworową skieruje mężczyznę do specjalisty – do urologa, a ten z kolei wykona specjalistyczne badania, które wykluczą lub potwierdzą tą chorobę.

Wyniki badania moczu

Mocznik jest głównym azotowym produktem degradacji białek. Jest on syntetyzowany z amoniaku w wątrobie w tak zwanym cyklu mocznikowym. W warunkach prawidłowych występuje we krwi w stężeniach 20 – 40 mg/dl. Jego stężenie zależy od diety i jest większe w przypadku spożywania dużej ilości białek. . Wzrost stężenia jest podstawa do diagnozowania niewydolność nerek i ostrzeżeniem przed zatruciem mocznicowym. Zmniejszenie stężenia mocznika we krwi może być następstwem niedoborów białkowych lub wzmożonego wydzielania moczu, w ilości ponad 2000 ml na dobę. Ponieważ mocznik powstaje w wątrobie to, gdy dojdzie do uszkodzenia miąższu wątroby znacznego stopnia również nastąpi zmniejszenie stężenia mocznika. Wątroba nie będzie wówczas pełniła swoich funkcji metabolicznych. Dojdzie za to do podwyższenia stężenia amoniaku, który jest produktem wyjściowym mocznika.

Kreatynina – organiczny związek chemiczny, występuje we krwi I moczu. Jest produktem metabolizmu wydalanym z organizmu przez nerki. Ilość wydalanej w ciągu doby kreatyniny zależy od masy mięśniowej. Średnio z moczem w ciągu doby wydala się ok. 14–26 mg kreatyniny na kilogram masy ciała. Kreatynina jest jednym z markerów biochemicznych pozwalającym monitorować stan nerek.Zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy krwi (tzn. wynik powyżej górnej granicy normy) świadczy o pogorszeniu czynności nerek. Może ono mieć charakter ostry i przejściowy – mówi się wówczas o ostrej niewydolności nerek. , lub może być trwałe, zwykle postępujące, jak w przypadku przewlekłej niewydolności nerek. Małe stężenie kreatyniny w surowicy krwi występuje u osób z chorobami prowadzącymi do zaniku mięśni, niedożywionych, wyniszczonych, z ciężką chorobą wątroby, u osób z małą masą mięśni szkieletowych (np. po amputacjach kończyn) oraz u kobiet w ciąży.

 

 

Summary
Krew w spermie i krwiomocz
Title
Krew w spermie i krwiomocz
Description

Dlaczego czasem mocz lub nasienie zabarwiają się na czerwono? Do jakiego lekarza się zgłosić z tym problemem? Jeżeli Twoja sperma jest nieprawidłowa, szczególnie, jeżeli jest tam domieszka krwi, to należy zwrócić uwagę na fakt, czy nie masz objawów infekcji dróg moczowych, infekcji gruczołu krokowego - mówi dr Roman Sosnowski, urolog onkolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *