Zaburzenia erekcji – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże naczyniowe lub psychiczne. 

Zaburzenia erekcji objawiają się na wiele sposobów, bo mają wiele przyczyn. Zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy: na zaburzenia organiczne i nieorganiczne.Kilka z nich występuje stosunkowo często.  Nie znaczy to, że takie problemy można zbagatelizować, bo skoro “wszyscy je mają…itd

dr Zbigniew Klimczak – angiolog, Centrum Medyczne Ameds; 

Jakie są najczęstsze zaburzenia erekcji? Jak zapobiegać problemom z erekcją? Czy leki na zaburzenia erekcji są wydawane zawsze na receptę? Czy NFZ refunduje takie leki? Czy są jakieś parafarmaceutyki likwidujące te zaburzenia?

Generalnie zaburzenia erekcji możemy podzielić na organiczne i nieorganiczne.

W przypadku zaburzeń nieorganicznych główną grupę stanowią pacjenci z zaburzeniami psychogennymi. Natomiast w przypadku zaburzeń organicznych są to pacjenci, u których występują dodatkowe choroby takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, jak również pacjenci, u których występują zaburzenia endokrynologiczne. U około 50% pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego występują zaburzenia erekcji.

 Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji to temat niezwykle ciekawy dla urologów, dla andrologów i dla wszystkich lekarzy wielu specjalności. Interniści, kardiolodzy, urolodzy, współpracują przy diagnostyce zaburzenia erekcji. Natomiast przy samym leczeniu zaburzenia erekcji, najczęściej są zaangażowani ściśle urolodzy.

Najbardziej powszechnym sposobem leczenia jest podawanie doraźne lub stałe leków typu słynnej viagry. Leki te pomagają zwiększyć napływ krwi tam gdzie jest on potrzebny, po to aby uzyskać i utrzymać dobrej jakości wzwód. Na szczęście mamy w tej chwili dużo nowsze możliwości jeśli chodzi o leczenie zaburzeń erekcji, które mają podłoże w upośledzeniu dopływu krwi.

Leczenie falami dźwiękowymi 

Istnieje nowa metoda leczenia zaburzeń erekcji, która w świecie zyskuje dużą popularność polegająca na podawaniu strzał fal dźwiękowych w ciała jamiste prącia oddziałując na naczynia i powodując stworzenie nowych. Metoda ta nazywa się RENOVA i jest kompletnie bezinwazyjna, bezbolesna i skuteczna w 70% do 80% przypadków. Metoda ta nie powoduje skutków ubocznych, a pomimo krótkiej jej obecności w świecie, zyskuje ona szybką popularność dlatego właśnie, że efekt wydaje się utrzymywać przez okres nawet dwóch, trzech lat. Tak więc jest możliwe zastąpienie niewygodnego sposobu polegającego na braniu tabletek, przez prosty zabieg, który przywraca naturalną funkcję erekcyjną.

mechanizm erekcji
Choroba naczyniowa w oczywisty sposób zaburza funkcje seksualne. Jeśli krew nie dociera do właściwych organów, to organy te przestają prawidłowo funkcjonować.

Lekarstwa dla prawdziwych mężczyzn

Leki stosowane w zaburzeniach erekcji wydawane są tylko i wyłącznie na receptę.  Nie można przepisać pacjentowi z zaburzeniami erekcji leku nie znając jego historii choroby. Szereg tych leków ma udowodnione działania niepożądane czy interakcje z innymi lekami. Dlatego szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski przed przepisaniem leków na zaburzenia erekcji jest istotnym elementem procesu terapeutycznego i uniknięcia groźnych nawet dla życia powikłań.

Parafarmaceutyki wspomagają, ale nie leczą

Leki stosowane w zaburzeniach erekcji nie są obecnie refundowane przez NFZ. W zasadzie każdy lekarz jest w stanie przepisać leki na zaburzenia erekcji po szczegółowym zbadaniu pacjenta.

Pierwszym krokiem gdzie pacjent powinien znaleźć poradę i ewentualnie otrzymać receptę jest lekarz rodzinny.Suplementy diety nigdy nie były oceniane w badaniach klinicznych w związku z czym ich działania tak naprawdę nie znamy. Działanie to może być tylko i wyłącznie wspomagające, natomiast nie udowodniono żadnego efektu terapeutycznego. Viagra czyli leki z grupy inhibitorów nie leczy zaburzeń erekcji, tylko poprawia funkcje seksualne; nie jest to także lek który działa bezpośrednio na przyczynę zaburzenia erekcji.

Jest możliwość uzyskania tego leku drogą głównie internetową, niemniej jednak przestrzegałbym przed takimi praktykami ze względu na to, że nie znamy źródła pochodzenia tego leku oraz jego składu – co może stanowić duże zagrożenie. Również pacjent , który decyduje się na takie postępowanie często nie zdaje sobie sprawy czy dany lek można u niego zastosować, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Przed przepisaniem leku na zaburzenia erekcji pacjent wymaga dokładnej oceny przez lekarza. Przede wszystkim należy się dowiedzieć czy nie ma przeciwwskazań i czy nie istnieje ryzyko interakcji z lekami, które do tej pory przyjmuje. Nie ma ściśle określonych ram czasowych leczenia farmakologicznego. Stosuje się je tak długo, aż jest ono skuteczne. Przerywa się kurację oczywiście w sytuacjach gdy pojawiają się przeciwwskazania co do stosowania tego leczenia.

Leczenie zaburzeń erekcji
Renova to urządzenie emitujące fale radiowe, które “bombardując” naczynia krwionośne przywracają ich funkcje. Prawidłowe napełnienie naczyń włosowatych krwią jest warunkiem erekcji.

Leczenie zaburzeń erekcji falami radiowymi

Metoda RENOVA wydaje się być skuteczna u 70% do 80% pacjentów dlatego właśnie, że wydaje się, że ten odsetek odzwierciedla tą grupę pacjentów, którzy mają faktycznie naczyniową chorobę. Naczyniopochodne podłoże zaburzeń erekcji może być właśnie leczone tą metodą. Pacjenci, którzy mają zaburzenia erekcji wynikające z urazu kręgosłupa, który powoduje utratę możliwości odbywania stosunku , nie odniosą korzyści z zastosowania tej metody.

Wydaje się także – i są na ten temat prowadzone badania – że jest to metoda, która może poprawiać jakość wzwodu pacjentów po leczeniu operacyjnym, np. po prostatektomii. Uszkodzenie nerwów i naczyń przy zabiegu prostatektomii może skutkować jakiegoś stopnia zaburzeniami erekcji. Tak więc jeżeli istotnym komponentem uszkodzenia jest uszkodzenie naczyń, to wtedy ta metoda wydaje się dać dużą szansę na powrót do sprawności.

Profilaktyka zaburzeń erekcji

Nie ma prostej reguły jak zapobiegać problemom z erekcją. Szczególnie ważnym elementem jest szeroko pojęty zdrowy tryb życia, a wiec walka z różnego rodzaju czynnikami ryzyka zaburzenia erekcji – nadciśnieniem tętniczym, otyłością, zaburzeniami lipidowymi czyli cukrzycą. Szczególnie u pacjentów obciążonych cukrzycą zaburzenia erekcji występują stosunkowo często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *