Marihuana medyczna – dla kogo, w jakich przypadkach, jak działa?

Marihuana, gandzia, zioło – od lat toczą w wielu krajach toczą się batalie o jej legalność.

Niedawno w Polsce dozwolono używanie marihuany do celów medycznych.

lek. med. Iwona Furman – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, zajmuje się także medycyną podróży, Przychodnia Specjalistyczna Prosen 

Marihuana medyczna nigdy nie jest lekiem pierwszego wyboru
Receptory kannabinoidowe to części mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze, pamięć, zdolności psychomotoryczne, odczuwanie bólu i zadowolenia. Ludzki organizm wytwarza t.zw. endokannabinoidów, które oddziałują na te receptory.  Wprowadzane z zewnątrz kannabinoidy maja wzmóc naturalny efekt. W medycznej marihuanie wykorzystuje się  kannabinoid CBD. Niema on właściwości psychoaktywnych, za to ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Rozważa się stosowanie go także w niektórych chorobach psychicznych. 

Marihuana jest jednym z najstarszych leków jakie znamy i jakie mają jakiekolwiek opisy i dokumentacje historyczna. Oczywiście jest doskonale znana głównie jako substancja rekreacyjna, chociaż  ja nie lubię tego określenia i uważam, że nie jest to dobre określenie.

Marihuanana medyczna czym różni się od rekreacyjnej?

Pomówmy o marihuanie – nazwijmy ją, medycznej, to taka sama marihuana jak każda inna. Używa się tej marihuany do leczenia chorób degeneracyjnych czy chorób nowotworowych. W zależności od tego, do czego chcemy jej użyć wykorzystujemy różne gatunki, różne odmiany i  różne części rośliny.

Czy to panaceum na wszystkie choroby?

Czytając pobieżne informacje w internecie ludzie myślą, że jest to panaceum na wszystko. Ostatnio  zdarzyło mi się usłyszeć, że jest to po prostu lek naturalny, a więc super bezpieczny i super skuteczny. Tak jednak nie jest.

W poradni leczenia bólu oczywiście najchętniej używalibyśmy kannabinoidy czyli właśnie marihuany do leczenia bólu i do łagodzenia pewnych objawów związanych z bólem czy chorobą nowotworową, takich jak nudności czy brak apetytu.

Kannabinoida – organiczny związek chemiczny działający na układ nerwowy

Ta substancja ma zastosowanie w leczeniu bólu ale tylko w dość konkretnych sytuacjach. Nie jest to lek pierwszego wyboru i mimo, że jest dostępny  nadal nie jest to lek po który sięgamy w pierwszej kolejności. Jest tak również dlatego, że dość trudno jest go stosować, dość trudno jest go dawkować. Mamy problem bo skuteczność kannabinoidów, a  głównie tej części zawierającej THC jest zależna od tego czy były one poddane obróbce termicznej czy nie. A  więc oczywiście najprościej było by zapalić tę marihuanę, tymczasem stosowanie jej w postaci papierosów jest niezalecane bo to są papierosy jak każde inne czyli będą powodowały podrażnienie dróg oddechowych, i wszystkie konsekwencje palenia.  A  więc marihuana w papierosie nie  jest to ta droga podania,  którą byśmy wybrali-  chociaż jednocześnie jest ona  najłatwiejsza do zastosowania.

Komu można przepisać marihuanę? Skutki niepożądane 

Żeby stosować marihuanę np. w leczeniu  bólu,  to trzeba naprawdę dobrze się zastanowić komu ją przepisać.  Marihuana ma przecież działania niepożądane – chociaż jest ich niewiele, ale  jednak są. Jednym z podstawowych jest jej działanie demotywacyjne, o czym się absolutnie zapomina. A więc mimo,  że bardzo skutecznie leczy ból,  to jednak powoduje pewne ograniczenie aktywności i chęci do wykonywania pewnych aktywności. Myślę, że trzeba mieć na uwadze takie zjawisko i nie zapominać o tym.

Bierność nie sprzyja leczeniu 

Bierność i niechęć do podejmowania aktywności  wcale to nie jest korzystna,  nawet jeżeli myślimy o korzystnym działaniu przecwbólowym. My mamy do dyspozycji bardzo dużo leków przeciwbólowych skutecznych, łatwych do podawania ze znanymi działaniami niepożądanymi, z powtarzalną dawką. Te leki maja te wszystkie cechy, które nie charakteryzują marihuany. Chociaż więc uważam,  że jest to bardzo dobry lek ale  do stosowania tylko w  konkretnej sytuacji, u konkretnego pacjenta. Sięgamy po niego tylko wtedy, zastosowaliśmy inne metody i nie były wystarczająco dobre albo miały jakieś działania niepożądane,  których chcieliśmy unikną, a których się nie dało uniknąć. Wtedy sięgamy po marihuanę medyczną.

Lek pierwszego wyboru w stwardnieniu rozsianym

Na razie wskazaniem medycznym, dla którego marihuana mogłaby być lekiem pierwszego wyboru są bóle towarzyszące spastyce w Stwardnieniu rozsianym (S/M).Mamy nawet zrejestrowany preparat, który ma znamiona klasycznego leku – ma powtarzalną dawkę, jest łatwo podawany pod język w postaci sprayu, niestety nierefundowany. Barierą w jego stosowaniu jest jego cena, bo wielu pacjentów na niego nie stać. Ostatnio pojawiła się na rynku to dostępny na receptę susz z kwiatostanów marihuany. Niestety znowu jego cena jest barierą, by stosować go jako środek przeciwbólowy. Przeszkodą jest też sposób podawania W formie papierosów – przyp.red.)

Legalna marihuana 

Marihuana medyczna jest w Polsce legalna od 1 listopada 2017 r.  Dopuszczenie jej do użytku poprzedzone było gwałtowną dyskusja – dopiero śmierć posła Tomasza Kality, który w ostatniej fazie swojej choroby nowotworowej  stał się orędownikiem leczenia bólu marihuaną – przeważyła szalę.  Przepisy są jednak dosyć restrykcyjne –  zanim surowiec farmaceutyczny trafi do sprzedaż musi być zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Procedura może potrwać nawet 9 miesięcy.  Surowiec farmaceutyczny czyli konopie nie może być hodowany w Polsce, a jedynie do niej sprowadzany.  Od grudnia 2018  dostępny jest pierwszy preparat na bazie marihuany, a jedynym licencjonowanym producentem jest kanadyjska spółka Spectrum Kannabis. Cena za jedne gram to ok. 60 pln

Marihuana – konopie siewne i  indyjskie 

Marihuana  ( gandzia, zioło) to suszone, a czasem także fermentowane kwiatostany  żeńskich roślin konopii. Za najbardziej rozpowszechnione, czyli psychotropowe działanie  marihuany odpowiada  tetrahydrokannabinol (THC). Innym jego znanym działaniem jest hamowanie łaknienia.  Marihuana zależnie  od odmiany i dawki wykazuje działanie uspokajające, pobudzające, euforyzujące, przeciwbólowe, rozkurczowe.

Święte zioło – droga ku transcendencji

Hinduiści wierzą, że gandzię ofiarował ludziom bóg Siwa, by poczuli się wolni. Zebrał ja dla nich u szczytów Himalajów. Z czasem przypisano jej też działanie lecznicze i modlitewne – miała być fantastycznym katalizatorem dla medytacji. Ten ostatni aspekt podkreślali szczególnie wyznawcy bogini nocy, czasu i zła – Kali. Czciciele Hanumana także nadają marihuanie moc łączenia z bóstwem. Gandzia jest świętym obrzędowym zielem Rastafarian, którzy nakaz jej palenia wywodza z Biblii.

Kannabinoidy w przyrodzie 

Nie tylko konpie zawierają kannabinoidy . Bogate w te substancje są także: rozmaryn, oregano, pieprz,kocanka, jeżówka, kakao, trufle. Pewien rodzaj kannabinoidów zawiera tez pokarm karmiącej matki.Spośród zbadanych już wlaściwości kannabinoidów dla zdrowia ludzkiego istotne są: działanie przeciwbakteryjne(CBG), łagodzenie stanów lękowych (CBG i CBC), działanie przeciwzapalne (CBC),  leczenie bezsenności (CBN). skazuje sie także na kojące działanie substancji w przypadkach padaczki lekoopornej.

Summary
Marihuana medyczna - dla kogo, w jakich przypadkach, jak działa?
Title
Marihuana medyczna - dla kogo, w jakich przypadkach, jak działa?
Description

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od listopada 2017 r, ale dostęp do niej nie jest łatwy. jest droga,bo surowiec do produkcji musi być sprowadzany. Jej skutkiem ubocznym jest deaktywacja pacjenta, co nektórzy lekarze uważają za wadę. Mówi specjalistka leczenia bólu, anestezjolog - Iwona Furman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *