Nadciśnienie tętnicze jest zabójcą udanego seksu.
Nadciśnienie wpływa zasadniczo na kondycję i sprawność organizmu, także jego części intymnych. Z kolei kłopoty ze wzwodem mogą być pierwszym sygnałem dla mężczyzny, że pora na wizytę u kardiologa. Nadciśnienie nie dotyczy tylko otyłych – to choroba cywilizacyjna.
Czy lekkie nadciśnienie tętnicze stanowi przeszkodę w życiu seksualnym? Czy może obniżać moje możliwości jako kochanka? Czy kobiety z nadciśnieniem mają obniżone libido?
Jeżeli występują jakiekolwiek objawy nadciśnienia tętniczego to jest już się właściwie pacjentem kardiologa.

Pierwsze objawy
Nadciśnienie tętnicze przez długi okres może nie dawać najmniejszych objawów, dlatego bardzo ważne jest, żeby w czasie okresowej wizyty u lekarza, nawet z powodu infekcji – przynajmniej raz do roku wartości ciśnienia sobie zmierzyć.
Jeśli osoba ma zszargany wywiad rodzinny, czyli rodzice lub starsze rodzeństwo chorująna nadciśnienie tętnicze to powinno się częściej mierzyć wartości ciśnienia. Pomiar jest bezbolesny, szybki, więc nie jest to żaden problem, a brak czasu nie może się stać wymówką.
Jeśli ciśnienie jest podwyższone
Jeśli stwierdzone zostają podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to pacjent powinien porozmawiać ze swoim lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej o tym, czy pójść do kardiologa, żeby zrobić podstawowe badania, sprawdzić, czy nie ma podwyższonej glukozy, zaburzeń gospodarki lipidowej, czy nie jest podwyższony kwas moczowy, a morfologia prawidłowa, a także, czy prawidłowo działa tarczyca i nerki, bo przy okazji można odkryć inne schorzenia, które będą wpływały na intensywność lub w ogóle potrzebę jego leczenia.
Zmiana stylu życia zamiast lekarstw
Jeśli pacjent ma tylko lekko podwyższone wartości ciśnienia, a inne parametry są prawidłowe, to w zależności od wartości ciśnienia tętniczego, jeśli jest to nadciśnienie 1 stopnia ( 140 do 160 ciśnienie skurczowe i od 90 do 100 rozkurczowe), a nie ma dodatkowych schorzeń to nie zaczynamy jeszcze leczenia. W takim przypadku zalecana jest modyfikacja stylu życia przez 6 miesięcy, czyli np. ograniczenie spożywania alkoholu. Można pić alkohol, jednak zgodnie z normą zależną od płci pacjenta. Dla kobiet to 10-20 gram etanolu, natomiast mężczyźni mogą wypić 20-30. \
Jak to przeliczyć? 10 gram to jest to 250ml piwa, 100ml wina i 25ml wódki. W ten sposób łatwo wyliczyć, ile alkoholu jest dopuszczalne, bo oczywiście spożywanie go nie jest zalecane. Kolejny czynnik wchodzący w skład niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego jest to redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie soli i zakaz palenia papierosów.
Czy takie metody działają? Jak najbardziej tak. Mój pacjent, który schudł 25kg w ciągu roku z 7 leków przyjmuje aktualnie 2. Tak, że myślę, że warto.
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Rozpoznając nadciśnienie tętnicze należałoby podzielić je na trzy stopnie.
Pierwszy stopień nadciśnienia tętniczego, czyli ten najmniej groźny daje wartości ciśnienia skurczowego pomiędzy 140 a 160 mm słupa rtęci i rozkurczowego 90 a100.
Drugi stopień nadciśnienia tętniczego oscylujet między 160 a 180 i 100 a 110 rozkurczowego.
Trzeci stopień jest powyżej tych wartości.
Leczenie kolejnych stopni nadciśnienia
Wiadomo, że im wartości ciśnienia tętniczego są wyższe, tym ryzyko powikłań jest większe, dlatego też w nadciśnieniu tętniczym pierwszego stopnia, jeśli nie występują żadne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, jako pierwszy etap zalecana jest modyfikacja stylu życia 3-6 miesięcy przed podjęciem decyzji o leczeniu.
Przy nadciśnieniu tętniczym drugiego stopnia przy braku jakichkolwiek czynników ryzyka jest to modyfikacja stylu życia, ale tylko do kolejnej wizyty i ewentualnie wtedy włączenie leczenia. Natomiast przy nadciśnieniu trzeciego stopnia zalecane jest wprowadzenie farmakoterapii i modyfikacja stylu życia już na samym początku. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego i objawy wskazujące na uszkodzenia narządowe wymagają niezwłocznego skierowania pacjenta do szpitala i podjęcia leczenie w warunkach szpitalnych.
Każde nadciśnienie jest potencjalnie groźne
Potencjalnie każde nadciśnienie tętnicze jest groźne, a jak bardzo groźne to zależy od wartości ciśnienia, które u pacjenta występują i od tego czy występują czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Sprawdzamy więc czy ten pacjent ma jakieś uszkodzenia narządowe, czy nie ma stwierdzonych biochemicznie cech uszkodzenia nerek, czy stwierdzany jest przerost mięśnia lewej komory w badaniu echokardiograficznym, albo czy występują u niego takie schorzenia jak cukrzyca, przewlekła choroba nerek co najmniej 4 stopnia. Czy przebyty był zawał serca, lub udar mózgu.
Wpływ nadciśnienia na życie seksualne kobiet i mężczyzn
Nadciśnienie tętnicze nie powinno wpływać na życie seksualne kobiet. Jeśli chodzi o samo nadciśnienie to i na życie seksualne mężczyzn nie powinno ono mieć większego wpływu. Raczej chodzi tu o wpływ leków hipotensyjnych, a nie o schorzenia współtowarzyszące jak choroba wieńcowa, czy miażdżyca. W przypadku mężczyzn w wieku starszym występują większe problemy jeśli chodzi o dysfunkcję seksualną, którą powoduje rozwój miażdżycy. Uszkodzony śródbłonek u chorych z nadciśnieniem tętniczym prowadzi do nieprawidłowej, albo niepełnej, krótkiej erekcji i to u mężczyzn powoduje samą dysfunkcję. A ten nieprawidłowy śródbłonek jest wtórny do nadciśnienia tętniczego. U kobiet, żeby określić, że życie seksualne jest satysfakcjonujące, nie ma takiego punktu odniesienia.
Samo w sobie nadciśnienie nie powinno powodować zaburzeń funkcji seksualnych, natomiast leki, które kobieta potencjalnie przyjmuje mogą wpływać na odczuwanie bodźców w trakcie współżycia. Jeśli pacjentka przyjmowałaby np. spironol, może on wpływać ośrodkowo na zmniejszenie popędu seksualnego, tak samo, jak leki moczopędne mogą wpływać na to, że śluzówka pochwy jest bardziej sucha, nawilżenie jest mniejsza i stąd kobieta może odczuwać nawet ból przy penetracji. Jednak zaburzenia tego typu dotyczą najczęściej leków starej generacji. Wiele leków, które są aktualnie stosowane nie powoduje takich dolegliwości, a wręcz, tak jak beta-blokery trzeciej generacji, uwalniają tlenek azotu, co w przypadku mężczyzn ma działanie protekcyjne, jeśli chodzi o samą erekcję. I pacjentom i pacjentkom można dobrać leki w taki sposób, by te dysfunkcje jak najbardziej zminimalizować. Aczkolwiek są leki, które mogą powodować dysfunkcje seksualne i pacjent powinien być tego świadomy. Ważne, żeby pacjent zgłosił te problemy lekarzowi, bo jest to kwestia weryfikacji i modyfikacji dotychczasowego leczenia.

