Zaburzenia erekcji najczęściej mają więcej niż tylko jedną przyczynę
Przyczyny zaburzeń erekcji bywają związane są z wiekiem i z chorobami współistniejącymi. U osób młodych, przed 40 rokiem życia najczęściej jest to przyczyna psychogenna. Natomiast u osób po 40 rokiem życia w 50% przypadków przyczyna jest organiczna, często związana z chorobami naczyń.
dr Zbigniew Klimczak – angiolog, Centrum Medyczne Ameds
Jakie badania należy wykonać, żeby zdiagnozować przyczynę problemów z erekcją? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z erekcją? Czy zaburzenia erekcji mogą mieć więcej niż jedną przyczynę medyczną/ Czy konieczna jest wtedy konsultacja z kilkoma lekarzami
Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji
Przyczyny zaburzeń erekcji często związane są z wiekiem I z chorobami współistniejącymi. U osób młodych, przed 40 rokiem życia najczęściej jest to przyczyna psychogenna. Natomiast u osób po 40 rokiem życia w 50% przypadków przyczyna jest organiczna często związana z chorobami naczyń. Chodzi tu głównie o pacjentów obciążonych czynnikami ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, a więc chorych z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami lipidowymi, z cukrzycą czy chorych po przebytym zawale serca. Około 80% problemów z zaburzeniem erekcji ma podłoże medyczne I oczywiście bez pomocy lekarza urologa, seksuologa lub androloga nie jesteśmy w stanie sami odkryć tej przyczyny. Zaburzenia erekcji mają także podłoże psychogenne, którego leczeniem zajmuje się seksuolog psycholog.
Dysfunkcja czy incydent?
By można było powiedzieć, że mamy do czynienia z dysfunkcją, czyli z faktycznym trwałym problemem, to zaburzenia powinny pojawiać się co najmniej kilka miesięcy w sposób stały. Oznacza to, że przy większości prób podejmowania współżycia występuje problem z erekcją: albo ona jest niepełna, albo w ogóle jej nie ma lub zanika już podczas pierwszych pieszczot. Wtedy rzeczywiście mamy powód do niepokoju I koniecznie należy się umówić z lekarzem, który zdiagnozuje przyczyny problemu.
Współwystępowanie przyczyn
Wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, że jedno zaburzenie wywołane jest przez kilka czynników – z erekcją jest tak samo. Do jakiego lekarza należy się zgłosić, by zyskać całościowy obraz problemu? Czy w ogóle uzyskanie takiego obrazu jest możliwe? Może zaistnieć taka sytuacja, że zaburzenia erekcji wynikają nie tylko z jednej przyczyny. Przyczyny mogą nakładać się na siebie: zaburzenia hormonalne w połączeniu z zaburzeniami o podłożu psychogennym. Najczęstszą jednak przyczyną zaburzeń erekcji sa zaburzenia naczyniopochodne. Często na przyczyny hormonalne lub naczyniopochodne nakłada się czynnik psychogenny, który potęguje zaburzenia erekcji. Częściej zaburzenia erekcji występują u osób w starszym wieku, co jest związane z procesem andropauzy.
Przyczyny zaburzeń erekcji często związane są z wiekiem I z chorobami współistniejącymi. U osób młodych, przed 40 rokiem życia najczęściej jest to przyczyna psychogenna. Natomiast u osób po 40 rokiem zycia w 50% przypadków przyczyna jest organiczna często związana z chorobami naczyń. Chodzi tu głównie o pacjentów obciążonych czynnikami ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, a więc chorych z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami lipidowymi, z cukrzycą czy chorych po przebytym zawale serca.
Badania diagnozujące zaburzenia erekcji
Pacjent z zaburzeniami erekcji wymaga szczegółowych badań. Przede wszystkim musimy ocenić ogólny stan zdrowia jak również wykonać szereg badań laboratoryjnych i obrazowych. Taki pacjent wymaga szeregu konsultacji specjalistów z zakresu urologii, kardiologii, chorób naczyń , porady seksuologa czy ewentualnie opieki psychologa. Wśród badań laboratoryjnych oceniamy przede wszystkim pacjenta pod kątem zaburzeń endokrynologicznych , pod kątem zaburzeń gospodarki lipidowej , pod kątem nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Wśród badań obrazowych należy wykonać przede wszystkim badanie usg, dopplera – oceniające stan naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z prącia wraz z podaniem prostaglandyny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pacjent często wymaga poszerzenia tych badań o badanie angiografii, tomografię komputerową czy angiografię klasyczną z ewentualną klasyfikacją do zabiegu. Pacjent poddawany jest także konsultacji specjaliście z zakresu chorób naczyń i na podstawie tych badań jest dalej kierowany na leczenie.
Choroby układu sercowo – naczyniowego
Choroby naczyń – tętnic, żył i naczyń chłonnych to grupa różnorodnych zaburzeń począwszy od wad wrodzonych, infekcji, zapaleń, urazów do zmian zwyrodnieniowych, nowotworowych, zakrzepowych i uciskowych.
Choroby tętnic mogą prowadzić do ich zwężenia (miażdżyca, niedorozwój, zapalenia, ucisk itp.) i niedokrwienia zaopatrywanych przez nie narządów (zawał, udar) lub do ich poszerzenia (miażdżyca, zespół Marfana, wady wrodzone, zapalenia, tętniaki itp.) i w konsekwencji pęknięcia, rozwarstwienia lub krwawienia. Tętniaki mogą uciskać sąsiednie narządy powodując dodatkowe zaburzenia funkcjonowania organizmu. Z kolei zakrzepy powodują zwężenia czy niedrożności węższych odcinków tętnic.
Choroby naczyń mikrokrążenia polegają głównie na zmianach naczynioruchowych powodujących bladość, zaczerwienie, zasinienie skóry, czasami bardzo bolesne. Zaburzenia te często są łagodne, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do martwicy tkanek.
Choroby żył skutkują poszerzeniem (żylaki), zmianami zapalnymi i zakrzepicą. Żylaki mogą ulegać zmianom zapalnym i zakrzepowym,; żylaki przełyku to zagrożenie krwotokiem. Zakrzepica żył głębokich może prowadzić do zatorów płuc czyli „zatykania” się naczyń płuc skrzeplinami powstałymi w układzie żylnym.
Przyczyny zaburzeń erekcji bywają związane są z wiekiem i z chorobami współistniejącymi. U osób młodych, przed 40 rokiem życia najczęściej jest to przyczyna psychogenna. Natomiast u osób po 40 rokiem życia w 50% przypadków przyczyna jest organiczna, często związana z chorobami naczyń. Mówi angioiolog dr Zbigniew Klimczak
Dieta, fajki, alkohol – wszystko bzdura. Nie palę, nie piję, trenuję, a miałem problemy z erekcją. W zasadzie przez pół roku nie uprawiałem ze wstydu sexu, pomogła dopiero kuracja z Iqman, to było kilka tygodni, sytuacja się poprawiała. Teraz kocham się tak, jak będąc młodym chłopakiem. Minęły trzy miesiące od końca kuracji – jak na razie dalej wszystko jest super. A jak było u was?
Co to iqman co to za kuracja?