Obrzezanie – po co, kiedy i jak? Czy ma znaczenie profilaktyczne?
Obrzezanie – czynność o charakterze religijnym jest dziś dosyć powszechna na świecie. Funkcjonuje pogląd, że pomaga ona w zachowaniu higieny męskich stref intymnych. Czy wiecie, że w USA powstało Towarzystwo Ochrony Napletka?
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog
Wiele słyszałem o zaletach obrzezania. Czy dorosły mężczyzna może się poddać takiemu zabiegowi? W USA powszechne jest obrzezanie ze względów higienicznych. Czy ten zabieg zmienia doznania seksualne?
W USA powszechne jest obrzezanie ze względów higienicznych. Czy ten zabieg zmienia doznania seksualne?
Predyspozycje do infekcji układu moczowego są wskazaniem do obrzezania.
To, kiedy dorosły mężczyzna zdecyduje się usunąć napletek, czy też, jak to się fachowo nazywa, poddać zabiegowi obrzezania zależy tylko i wyłącznie od niego. Jeżeli ktoś ma takie życzenie to nie jest to trudna ani obciążająca operacja. Na pewno w sytuacji, gdy ktoś ma predyspozycje do infekcji układu moczowego, kiedy ktoś ma predyspozycje do tego, że napletek ulega zwężeniu, a więc na przykład cukrzyca czy twardniejące zapalenie napletka to wskazanie medyczne robi się wtedy, kiedy się sprawę rozpoznaje. Natomiast czy robić to dla urody, czy dla fasonu to sprawa indywidualna. Sam jestem za Towarzystwem Ochrony Napletka ze Stanów Zjednoczonych, które nalega, aby nie robić tego nagminnie wszystkim dzieciom – niezależnie od naszego punktu widzenia dajmy szansę, niech ci chlopcy sami zdecydują, czy chcą mieć napletek czy nie.
Czy obrzezanie zmienia doznania seksualne?
Czy dzięki temu seks z mężczyzną pozbawionym napletka jest lepszy, fajniejszy, przyjemniejszy, bardziej emocjonalny? Zdania na ten temat są podzielone: niektórzy mówią, że rzeczywiście tak jest, inni zwracają uwagę, że na napletku są receptory czuciowe i powierzchnia żołędzia po obrzezaniu jest pozbawiona czucia w wyniku właśnie usunięcia receptorów czuciowych. W trakcie zabiegu całkowitego obrzezania uszkodzeniu czy podcięciu ulega również wędzidełko. Czy to wzmaga doznania? Właśnie znalazłem taką pracę badawczą, która mówi, że niekoniecznie.
Zamieszanie w terminologii
Trzeba też pamiętać, że terminem obrzezanie jest określanych bardzo wiele różnych zmian, które obserwujemy na prąciu. Często proste nacięcie zwężenia też nazywane jest obrzezaniem. A prawidłowo obrzezaniem jest wyłącznie całkowite usunięcie napletka. To jest ta medyczna forma obrzezania, kiedy usuwamy przyczynę choroby bądź chorobę.
Trzeba pamiętać, że w obrzezaniu nie chodzi tylko o wygląd, ani o seks – zdarzają się sytuacje, w których obrzezanie jest konieczne ze wskazań medycznych. Są to, wymienione już tu infekcje, ale także problemy onkologiczne. Przy problemie onkologicznym mamy do czynienia z praktyką obrzezywania, zarówno po stronie mężczyzny, kiedy występuje rak prącia, jak i po stronie kobiety, kiedy występuje rak szyjki macicy.
Na pewno w sytuacji, gdy ktoś ma predyspozycje do infekcji układu moczowego, kiedy ktoś ma predyspozycje do tego, że napletek ulega zwężeniu, a więc na przykład cukrzyca czy twardniejące zapalenie napletka to wskazanie medyczne robi się wtedy, kiedy się sprawę rozpoznaje. O medycznych wskazaniach do zabiegu obrzezania i jego profilaktycznym znaczeniu mówi dr Jan Karol Wolski - urolog
Dodaj komentarz