Obrzezanie – za i przeciw.

Obrzezanie  – zabieg usuwania napletka promuje się dzisiaj jako wskazany, bo higieniczny. 

W ósmym dniu życia mali Żydzi tracą swój napletek i w ten sposob przypieczętowują przymierze z Bogiem. Obrzezanie praktykują Arabowie i – wbrew swojej woli – Arabki.

Ponieważ wiele nakazów Biblijnych i koranicznych ma podloże higieniczne mądre głowy z USA doszły do wniosku, że powszechna cyrkumcyzja (fachowa nazwa obrzezania) przysłuży się zdrowiu, higienie i satysfakcji Amerykanów. Ten pogląd najchętniej promowali urolodzy i androlodzy, bo to w ich ręce, nie rytualnych rzezaków, trafiali odważni. Zabieg kosztuje 10-20 dolarów, robiony jest w znieczuleniu miejscowym, a gojenie trwa około dwóch tygodni.

Napletek – co to takiego? 

Napletek to fałd skórny osłaniający żołądź;zbudowany jest z wrażliwych komórek Langerhansa, które podobno uwielbia wirus HIV. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia w 2007 roku zorganizowała i dotowała akcję rzezania mężczyzn w Afryce Subsaharyjskiej, co przyniosło spadek zachorowań na AIDS. Trwają badania nad związkiem między obrzezaniem a zakażeniami wirusem HPV. 

W nieco bielszych częściach globu o zdanie poproszono kobiety – wiele z nich wyraziło pogląd, że gładki penis jest dużo ładniejszy i przyjemniejszy „w użyciu“ niż pomarszczony.

Jednak coraz częściej podnoszę się głosy w obronie napletka – część urologów i andrologów argumentuje, że natura dała mężczyźnie napletek z rozmysłem i planowo: ma on chronić męśkość przed urazami, bakteriami etc. Jak zawsze, tak i w przypadku tego zabiegu istnieje ryzyko powikłań. W kilku krajach an świecie powstały stowarzyszenia lekarskie sprzeciwiające się rytualnemu obrzezaniu dzieci z powodów innych niż medyczne. Oficjalny zakaz chciały wprowadzić Niemcy – zrobiła się z tego wielka polityczna awantura, w którą właczyła się sama kanclerz Merkel. Sprawa w toku.

Usunięcie napletka bywa konieczne.

Dr Jan Karol Wolski z klinki Novum  mówi: jeśli ktoś ma predyspozycje do zakażeń układu moczowego lub inklinacje do zwężania napletka – np. w cukrzycy, w twardniejącym zapaleniu napletka to usunięcie napletka jest konieczne. Obrzezanie jest zabiegiem, nie operacją – nie jest obciążające dla organizmu ani niebezpieczne, pod warunkiem, oczywiści, że jest przeprowadzone fachowo.

A jednak nie wszyscy lekarze i potencjalni pacjenci są optymistami. Na intenetowej witrynie doctorsopposingcircumcision.org znajdujemy szereg medycznych argumentów przeciwko obrzezaniu. Jeden z nich podkreśla role napletka w akcie seksualnym – członek w stanie  mocno się wydłuża, potrzebuje więc sporego zapasu skóry; tym rezerwuarem jest właśnie napletek. Jest on ponadto mocno unerwiony i łatwo przenosi bodźce fizyczne przekształcane przez mózg w uczucie przyjemności.

Obrzezanie a jakość życia seksualnego

Odpowiadając na pytania użytkowników Portalu Zdrowia Seksualnego dr Wolski mówi, że zdania na temat doznań seksualnych obrzeanego i jego partnerki są podzielone. Jedni twierdzą, że poziom satysfakcji seksualnej im wzrósł, inni – wręcz przeciwnie. Ci drudzy reprezentują zapewne grupę, która przeszła zabieg całkowitego obrzezania obejmującego podcięcie wędzidełka napletka – tą drogą żołądź został pozbawiony części receptorów czuciowych i stał się niewrażliwy na bodźce.

Trzeba pamiętać, że obrzezaniem nazywa się proste nacięcie zwężenia napletka, jak i całkowite jego usunięcie – mówi dr Wolski. Z powodow medycznych wykonuje się zazwyczaj ten drugi rodzaj zabiegu.

Wniosek z powyższego plynie taki, że nie ma żadnej pewności co do tego, czy modny zabieg obrzezania uczyni z nas fantastycznych kochanków. Wiadomo natomiast, że jest nieodwracalny, a niezadowolenia nie mogą liczyć na zwrot towaru. Z kolei Ci, którzy musieli sie poddać zabiegowi ze wskazania lekarskiego, a jakość doznań seksualnych spadła im o połowę powinni być wdzięczni losowi, że na tym się skończyło i znaleźć alternatywne sposoby cieszenia się życiem, także seksualnym.

Obrzezanie - moda czy higiena?
Usunięcie napletka bywa konieczne z powodów zdrowotnych.. Ryzykiem zabiegu jest utrata czucia w prąciu, a tym samym pozbawienie się części doznań seksualnych
Summary
Obrzezanie - za i przeciw
Article Name
Obrzezanie - za i przeciw
Description
Obrzezanie - zabieg usuwania napletka promuje się dzisiaj jako wskazany, bo higieniczny. Ostatnio zabieg ten, a raczej jego powszechność - ma coraz więcej krytyków.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Seksualnego
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *