Prostata – choroby i profilaktyka

Prostata

Prostata to gruczoł krokowy, który z wiekiem ma skłonność do przerostu, deformacji, dysfunkcji.

dr Stefan Czarniecki – urolog, Centrum Medyczne Ameds

Skończyłem 40 lat i zewsząd słyszę że powinienem regularnie badać prostatę.Po co?

prostata
Stercze czyli prostata położone poniżej pęcherza moczowego w miednicy mniejszej jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Jest otoczony torebką mięśni gładkich, które kurczą się one podczas ejakulacji. Wydzieliną prostaty jest sperma o zasadowym odczynie, w której zawieszone są plemniki.

Mam prostatę” – to sformułowanie słyszę od moich pacjentów wielokrotnie każdego tygodnia. Za każdym razem odpowiadam im to samo: “tak, ja też mam prostatę, w czym mogę Panu pomóc?”.

Wstyd to prosta droga do szpitala 

Nie wiedzieć czemu prostata jest tematem wstydliwym; może ze względu na lokalizację w dnie miednicy poniżej pęcherza moczowego i powyżej dalszych dróg moczowych, czyli cewki moczowej; możliwe, że ze względu na jej uczestnictwo w produkcji elementów nasienia – w każdym razie jest tabu. Tymczasem jest to gruczoł jak każdy inny w naszym organizmie i o jego zdrowie warto dbać.

Częstomocz, nocne parcie i problemy z mikcją – alarm dla stercza

Panowie, którzy maja takie objawy jak  częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia, nocne parcia na pęcherz, słabszy strumień moczu, przerywany strumień moczu – mogą się spodziewać, że przez lata ich prostata rozrosła się. Taką sytuację nazywamy łagodnym rozrostem stercza, a pacjenci dochodzą wtedy do wniosku, że “chyba maja już prostatę” chociaż mieli ją od urodzenia, tylko trochę mniejszą.

Nowotwór gruczołu krokowego

Bardzo ważną i poważną chorobą prostaty jest rak stercza.W rodzinach, w których występuje rak stercza, bo chorowała na nią ojciec, stryj, dziadek – ryzyko zapadnięcia mężczyzny na tę chorobę jest istotnie zwiększone. Tak więc tacy panowie powinni spotkać się z urologiem najpóźniej około 40 roku życia. Jeżeli w rodzinie nie było tej choroby to mężczyzna powinien zapisać się na wizytę kontrolną u urologa w wieku 50 lat.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka  raka prostaty inaczej raka stercza polega na systematycznej kontroli urologicznej. Tak, jak kobiety powinny mieć od wczesnego wieku świadomość, że opieka ginekologiczna  jest konieczna, a nie jest wydarzeniem nadzwyczajnym lub wstydliwym, tak samo mężczyzna w pewnym momencie życia powinien obowiązkowo trafić do urologa i traktować go jako swojego lekarza pierwszego kontaktu. Badanie fizykalne wykonywane przez urologa i wywiad przez niego zebrany może pomóc w wykryciu raka stercza na takim etapie, w którem jego leczenie jest bardzo skuteczne.

 

 

 

Komentarze

 1. Marcin o 11:13

  Mam już skończone 50 lat, w mojej rodzinie, przynajmniej tej, którą znam i pamiętam, nigdy nie było zachorowań na raka prostaty, ale badam się regularnie już od kilku lat. Na razie, prócz lekkiego przerostu, nie mam się czym martwić. Gruczoł utrzymuję w dobrej formie, tak jak resztę ciała – dzięki zdrowej diecie oraz aktywności fizycznej, oprócz tego przyjmuję też suplement Prostatan, który sprawia, że nie mam już nieprzyjemnego ciągłego uczucia parcia na pęcherz. Kapsułki mają w składzie palmę sabałową, pestki dyni, pokrzywę i cynk. Czy jeszcze jakieś istotne witaminy mężczyzna powinien dołączyć do swojej diety?

 2. Jacek o 22:46

  Badanie prostaty powinno być dla mężczyzn czymś oczywistym. Jest bardzo proste i pozwala bardzo dokładnie zdiagnozować co się dzieje. Ja, od pięciu lat badam się regularnie. Prowadzę aktywny tryb życia i od niedawana wprowadziłem zmiany w diecie. Można również korzystać z dodatkowego wsparcia, sam biorę profilaktycznie kapsułki Herbaya, żeby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych. Od pewnego wieku trzeba o siebie lepiej dbać.

  1. kamil o 21:19

   Choroba mojego kuzyna dała mi do myślenia. Postanowiłem przestać się bać i byłem na badaniach kontrolnych. Mam również wspomniany ekstrakt ziołowy. Dochodzę do wniosku, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

 3. tomasz o 10:20

  Żona mnie wygoniła do lekarza, żebym badania prostaty zrobił. Ogólnie nie ma dramatu, ale profilaktycznie lekarz zalecił suplement z palma sabalową, która poprawia funkcjonowanie gruczołu prostaty. Więc zacząłem brać regularnie kapsułki herbaya, bo polecono mi je w aptece ze względu na jakość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *