Jak przedłużyć stosunek – problemy z przedwczesnym wytryskiem

Jak przedłużyć stosunek w sytuacji, gdy zdarza nam się przedwczesny wytrysk?

Z pewnością złym rozwiązaniem jest unikanie seksu – seks uprawiany nieregularnie może być jednym z powodów przedwczesnego wytrysku. W niektórych przypadkach skutkują leki, w większości zaleca się specjalne ćwiczenia i pracę z terapeutą

Andrzej Gryżewski – seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, edukator seksualny,  www.CBTseksuolog.pl

Mam poważny problem z wstrzymaniem wytrysku Jak przedłużyć stosunek – do jakiego lekarza się udać, jakie brać leki czy jest jakać terapia?

Z przedwczesnym wytryskiem jest tak, że wszystko zależy od konkretnego  mężczyzny, nie ma jednej reguły. Mam klientów, którzy mają przedwczesny wytrysk ze względu na problemy emocjonalne lub psychologiczne, natomiast są również mężczyźni, u których ośrodkowy układ nerwowy jest tak pobudzony, że potrzebują farmakologii.

Jak przedłużyć stosunek – leki 

Przedwczesny wytrysk - metody przedłużenia stosunku
Przedwczesny wytrysk to zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 niezdolność do opóźnienia wytrysku i doprowadzenia do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Seksuolodzy dzielą przedwczesny wytrysk  na trwały, czyli występujący od momentu inicjacji seksualnej – następuje on w ciągu minuty od rozpoczęcia penetracji lub nawet przed nią. Druga kategoria to wytrysk przedwczesny nabyty. Trzecia grupa mężczyzn miewa okazjonalne problemy z czasem ejakulacji.  

Jeżeli chodzi o farmakologię, to rzeczywiście leki działają na tych mężczyzn, którzy mają problemy organiczne, których ciało jest bardzo reaktywne i szybko dochodzą do orgazmu. Dostają oni wtedy SSRI, czyli leki wychwytu zwrotnego serotoniny, dzięki czemu ich odczuwanie bodźców seksualnych jest spowolnione, a czas stosunku się wydłuża.

SSRI są to leki wychwytu zwrotnego serotoniny, które spowalniają reakcje całego organizmu, w tym też reakcje seksualne. Na tą grupę mężczyzn, którzy mają problemy organiczne te leki będą działały.

Psychologiczne podłoże wytrysku przedwczesnego 

Jeżeli natomiast mężczyzna jest bardzo zalękniony seksem, bo ma poczucie, że będzie miał przedwczesny wytrysk albo zaburzenia erekcji to wówczas  seks kojarzy mu się z dużym stresem. W tym wypadku podświadomość może skrócić czas stosunku. Podświadomość zrobi swego rodzaju  ponieważ zrobi bilans, z którego będzie wynikało, że jeżeli mężczyzna ma się stresować podczas 5 min seksu, to lepiej, żeby miał on wytrysk po 1 min i będzie miał wtedy 4 min do przodu. Z tego względu mężczyźni, którzy tak niezwykle się stresują mają wytrysk po kilku ruchach frykcyjnych w pochwie i już mają do przodu 4 min. W seksuologii nazywamy to syndromem młodego kelnera, któryi zanim doniesie, to rozleje.

Nadmierne podniecenie także może spowodować przedwczesny wytrysk 

Czasami przedwczesny wytrysk jest również orderem na pierś kobiety, ponieważ partnerka tak podnieca mężczyznę, jest tak atrakcyjna, że zanim cokolwiek się zadzieje mężczyzna ma już wytrysk.

Przypomina mi się taki klient, który miał niezwykle atrakcyjną partnerkę. Sam uważał się za  przeciętnie atrakcyjnego mężczyznę, natomiast miał poczucie, że jego partnerka jest całkowitym objawieniem i w Polsce takiej kobiety nie ma. Pamiętam, że jego partnerka mieszkała na trzecim piętrze, a on idąc po schodach na pierwszym piętrze miał już wytrysk. Wyobraźnia podsuwała mu obraz całowania i gry wstępnej. Kiedy wyobrażał sobie to wszystko mając świadomość, że będzie współżył z taką kobietą, był tak podniecony, że kilka razy musiał wracać do domu, żeby zmienić bieliznę.

 Jak zapanować nad wytryskiem? 

Co taka osoba ma zrobić? W tym przypadku pracowaliśmy nad tym, żeby mężczyzna  przyzwyczaił się do tej konkretnej partnerki seksualnej. Naszym celem było osiągnięcie pewnej odporności na partnerkę. Staraliśmy się, by  pomimo  wytrysku w bieliznę mężczyzna jednak poszedł do partnerki, żeby całował się z nią i oglądał jej ciało – i żeby habituował się na bodźce seksualne. Innymi słowy: żeby przyzwyczajał się do tego, że ona jest tak atrakcyjna seksualnie.

Unikanie seksu jest najgorszym rozwiązaniem

Natomiast większość mężczyzn, którzy mają przedwczesny wytrysk robi coś zupełnie przeciwnego – mianowicie zaczynają unikać seksu. eks staje się coraz rzadszy – na przykład mężczyzna ma ochotę na seks dwa razy w tygodniu, ale uprawia go tylko raz w miesiącu. Stoi za tym strach, że nie stanie na wysokości zadania,  że może właśnie dzisiaj będzie miał przedwczesny wytrysk i się zbłaźni, że może partnerka stwierdzi, że jest słabym kochankiem itd.  Jeżeli mężczyzna będzie doprowadzał do tego seksu epizodycznie, raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc, to tym bardziej będzie przyspieszał reakcję genitalną i tym szybsze będzie miał wytryski. Metodą pracy z mężczyznami, którzy mają przedwczesny wytrysk jest habituacja, czyli wystawianie mężczyzny na bodźce seksualne, żeby przyzwyczajał się do nich.

Summary
Jak przedłużyć stosunek - problemy z przedwczesnym wytryskiem
Title
Jak przedłużyć stosunek - problemy z przedwczesnym wytryskiem
Description

Jak przedłużyć stosunek? Mężczyzno borykającym się ze stałym lub okresowym problemem przedwczesnego wytrysku radzi seksuolog Andrzej Gryżewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *