Przedwczesny wytrysk jest problemem dla 30 – 45 % mężczyzn, statystyki różnią się w zależności od przyjętej definicji. Skalę problemu określają partnerzy według osiąganej satysfakcji seksualnej. Przedwczesny wytrysk można leczyć ćwiczeniami, często regularne życie seksualne niweluje problem.
dr Jan Karol Wolski – urolog, androlog
Co to jest przedwczesny wytrysk? Czy może się przytrafić każdemu? Kiedy staje się problemem? Do jakiego lekarza zgłosić się po pomoc?
Definicja wytrysku przedwczesnego jest z jednej strony niejasna i nieprecyzyjna, a z drugiej strony daje możliwość dopasowania sytuacji do danego pacjenta. Uważa się, że przedwczesny wytrysk występuje jeśli następuje emisja nasienia, który nie jest satysfakcjonujący ani dla mężczyzny ani dla kobiety.
Najważniejsze kryterium – satysfakcja pary
Takim dobrym dystraktorem jest pojęcie satysfakcji pary. Jego ustalenie je o tyle trudne, że do lekarza rzadko przychodzą pary. Najczęściej to mężczyzna wygoniony przez swoją partnerkę przychodzi do gabinetu, bo trudno jemu samemu jest określić ten moment satysfakcji. Dlatego też, wprowadzono takie pojęcie umowne pod postacią czasu przebywania prącia w pochwie. Od momentu wejścia prącia do pochwy mierzymy czas. Uważa się, że jeżeli prącie przebywa w pochwie i nie ma ejakulacji przez minutę, to jest zupełnie dobry czas przebywania, i jest to dobra sytuacja również kliniczna.
Przedwczesny wytrysk definiuje sama para.
Wróćmy jednak do hasła satysfakcji pary, bo tak naprawdę model seksualności ustala para.
Każdy z nas ma jakiś bagaż doświadczeń i wiedzy, najpierw szeptanej, potem mówionej, czytanej. Dojrzewamy w różnych sytuacjach podwórkowo-szkolno-domowych (w dowolnej kolejności) i wreszcie zaczynamy mieć własne doświadczenia seksualne. Każdy z nas w nieco inny sposób buduje własną seksualność i też pary mają różną seksualność. Są modele, w których pożycie ogranicza się do gry wstępnej i seks, rozumiany jako obecność prącia w pochwie, ma być krótki, szybki i treściwy, bo taki jest model pobudzenia partnerki danego mężczyzny. Są oczywiście sytuacje odwrotne, w których to gra wstępna jest krótka, a przebywanie prącia w pochwie ma być dłuższe bo wtedy to para przeżywa pełnię satysfakcji.
Dlatego bardzo ważne jest, by w sytuacji zgłaszania się pacjenta do lekarza, pacjent sam zdefiniował co jest nieprawidłowego w jego pożyciu, i co on chciałby zmienić. Bo okazuje się, że pojęcie również terapeutów, czyli nas lekarzy, którzy takie zachowania, reakcje w jakiś sposób modulują, może być odmienne od poczucia pacjenta. To musimy mieć zawsze na uwadze.
Do kogo zgłosić się z problemem?
Modelowym lekarzem jest urolog. Wsparcie w walce ze swoim problemem pacjent może znaleźć również u androloga (który nie zawsze jest urologiem), psychiatry czy seksuologa. Ta grupa lekarzy dysponuje wiedzą i umiejętnościami by pacjentowi, szerzej takiej parze, pomóc.
Na przedwczesny wytrysk skarży się 1/3 aktywnie seksualnych mężczyzn. Oznacza to, że oni i ich partnerki niezadowoleni z długości stosunku. Jedynym kryterium przedwczesnego wytrysku jest poziom satysfakcji seksualnej partnerów. Kliniczna norma to minuta penetracji. Sprawę wyjaśnia urologi androlog - dr Jan Karol Wolski
Dodaj komentarz