Przedwczesny wytrysk jako zaburzenie seksualne

Przedwczesny wytrysk zdarza się każdemu, jeśli się powtarza kwalifikuje się jako zaburzenie.

dr Robert Kowalczyk – seksuolog

Zaburzenia wytrysku to brak wystąpienia wzwodu lub niepełna erekcja. Mogą mieć podłoże psychologiczne lub organiczne. Przedwczesny wytrysk jest jednym z najpopularniejszych zaburzeń. Dobra wiadomośc jest taka, że mozna go leczyć. Gorsza (dla niektórych), że trudno rozwiązać problem bez pomocy lekarza lub seksuologa.

 Przedwczesny wytrysk należy do najczęstszych zaburzeń seksualnych mężczyzn.

Około 30 % mężczyzn cierpi na zaburzenia seksualne. Z kolei 37 % mężczyzn z tymi zaburzeniami to osoby z zaburzeniami wytrysku. 8 procent populacji męskiej cierpi na zaburzenia erekcji, 7 % cierpi na zaburzenia pożądania, a pozostałe 4% ma problemy z osiągnięciem orgazmu.

Najczęstszy problem, czyli zaburzenia wytrysku, seksuologia umiejscawia w cyklu reakcji seksualnych jako problem z fazą pobudzenia i fazą orgazmu.

Jeżeli chodzi o przyczyny przedwczesnego wytrysku to są one zarówno somatyczne jak i natury psychologicznej. Najczęściej, kiedy pacjent trafia do specjalisty to jest w stanie kiedy przyczyny somatyczne nakładają się na psychologiczne.

Przedwczesny wytrysk może wystąpić w stopniu lekkim, średnim lub ciężkim.

Wyróżniamy trzy duże grupy rodzajów zaburzeń wytrysku.

1) zaburzenia w stopniu ciężkim – wytrysk następuje około  5 sekund od początku penetracji.

2) najczęściej występujący stopień średni – ejakulacja następuje do 15 sekund

3)  Stopień lekki – ejakulacja występuje w ciągu 1-2 minut.

O problemie lub zaburzeniu seksualnym mówimy jeśli powtarza się on stale i utrzymuje dłużej niż 6 miesięcy, pod warunkiem regularnego współżycia. Przedwczesny wytrysk może zdarzyć się mężczyznom, którzy rzadko współżyją lub zmierzają do łóżka z wymarzoną, niezwykle podniecająca ich partnerką/partnerem.
O problemie lub zaburzeniu seksualnym mówimy jeśli powtarza się on stale i utrzymuje dłużej niż 6 miesięcy, pod warunkiem regularnego współżycia. .

Przy ocenie problemów z  wytryskiem element subiektywny ma duże znaczenie. Jeżeli rozważamy czynniki psychiczne predysponujące do zaburzeń wytrysku to jest na przykład zbyt silne pobudzenie lub silna deprymacja seksualna. W diagnozie przedwczesnego wytrysku bardzo ważna jest regularność kontaktów seksualnych.

O problemie seksualnym mówimy wtedy, kiedy  konkretne zjawisko dominuje w cyklu podejmowanych działań seksualnych.

Innymi słowy problem jest wtedy kiedy coś przytrafia nam się regularnie. Jeżeli problem z wytryskiem wystąpił raz, albo nawet kilka razy, ale ni utrzymał się dłużej niż 6 miesięcy przy regularnych kontaktach seksualnych, to mówimy o przejściowym problemie. 

Leczenie zaburzeń wytrysku u mężczyzn. 

W leczeniu zaburzeń seksualnych mężczyzn, także w wypadku przedwczesnego wytrysku stosuje się farmakoterapię i psychoterapię. 

Ważne jest, żeby w przypadku utrzymywania się problemu skontaktować się z seksuologiem, żeby rozwiać  ewentualne wątpliwości. szybko podjęte leczenie będzie trwało krócej i będzie skuteczniejsze. Samodzielne diagnozowanie problemu i samodzielna terapia- na przykład polecanymi przez kolegów lekami może pogorszyć stan i wzmóc problemy.

Summary
Przedwczesny wytrysk. Eiaculatio praecox.
Title
Przedwczesny wytrysk. Eiaculatio praecox.
Description

Przedwczesny wytrysk zdarzył się każdemu mężczyźnie. Jeśli jednak przedwczesny wytrysk powtarza się regularnie i dłużej niż pół roku to mówimy już o zaburzeniu. O przedwczesnym wytrysku mówi seksuolog dr Robert Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *