Choroby prącia i jąder

Choroby prącia i jąder nie zależa od wieku pacjenta. 

Urolog powszechnie kojarzony jest z leczeniem prostaty. Przerost gruczołu krokowego zazwyczaj związany jest z wiekiem pacjenta. Tymczasem młodsi mężczyźni też miewają swoje problemy, niekiedy bardzo poważne.

dr Roman Sosnowski – specjalista urolog onkolog

Jakie są najczęstsze problemy urologiczne młodych ludzi?

Choroby prącia. Jest kilka problemów dotyczących młodych mężczyzn. Jeden z nich to stulejka. Inne to żylaki powrózka nasiennego, jeszcze inne bardzo ważne – to guz jądra.

Stulejka

Choroby prącia i jąder
Prącie, penis, członek, przyrodzenie – niezaleznie jak Go nazwiemy jest bardzo delikatnym narządem: pokrywająca Go skóra jest bardzo cienka i deikatna, silnie unerwiony i krwiony bardzo boli przy uderzeniu. Trzeba barzo o iego dbać – badać i przyglądac mu się.

Stulejka polega na tym, że napletek – czyli skóra pokrywająca żołądź, nie może być całkowicie odprowadzana. Czyli nie możemy odsłonić żołędzi prącia. Często związane jest to z problemem okresu dziecięcego młodego chłopca, czasami jest konsekwencją infekcji. Należy zwrócić uwagę na to czy młody mężczyzna oddaje swobodnie mocz. Niestety często towarzyszy temu infekcja dróg moczowych, a w konsekwencji stan zapalny napletka. A jeszcze w dalszej konsekwencji coraz większa trudność z odprowadzaniem tego napletka czyli coraz większa stulejka. Jeżeli proces nie ulega poprawie poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów, czy maści – należy wykonać zabieg obrzezania. Jest to zabieg, który ułatwia odprowadzanie napletka i jest raz na całe życie. Nie mamy już więcej tego problemu.

Żylaki powrózka nasiennego

Innym problemem dotyczącym młodych mężczyzn są żylaki powrózka nasiennego. Najczęściej dotyczą one mężczyzn w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Mogą, ale nie muszą być związane z zaburzeniami płodności. Jeżeli masz problemy z posiadaniem potomstwa, i zauważyłeś u siebie powiększone żyły na mosznie – zgłoś się do lekarza. Wykona on odpowiednie badanie i wdroży odpowiednie leczenie.

Guz jądra

Jednym z ważniejszych problemów młodych mężczyzn, dotyczącym zewnętrznych narządów płciowych jest guz, rak jądra. Jest to nieprawidłowość, która występuje między 15 a 25 rokiem życia. Polega na wyraźnym stwardnieniu, często powiększeniu jądra. Bardzo rzadko towarzyszy temu bolesność jądra. Jeżeli zauważyłeś, że twoje jądro jest nieprawidłowe, jest większe – a szczególnie jeżeli jest twardsze. Jeżeli rośnie szybko – zgłoś się niezwłocznie do urologa.

Prącie, penis, członek, przyrodzenie – niezaleznie jak Go nazwiemy jest bardzo delikatnym narządem: pokrywająca Go skóra jest bardzo cienka i deikatna, silnie unerwiony i krwiony bardzo boli przy uderzeniu. Trzeba barzo o iego dbać – badać i przyglądac mu się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *