Samobadanie jąder

Jak badać jądra i prącie? Czego podczas samobadania szukać?

Wiele się mówi o samobadaniu kobiet, o kontroli piersi, okresowych badaniach i wizytach u ginekologa. A mężczyźni? Mężczyźni czują się zwolnieni z obowiązku sprawdzania swojego stanu zdrowia. Niesłusznie.

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog

Wiadomo jak powinny badać się kobiety – samobadanie piersi, regularne cytologie i kontrole USG. A mężczyźni? Czy są dla nich jakieś zalecenia?

Na co mężczyznom samobadanie?

samobadanie mężczyzny
Samobadanie jąder jest tak samo istotne jak badanie piersi – powinno się je robić regularnie i dokładnie. Każda wątpliwość, zmiana w strukturze czy nadwrażliwość powinny stać się przedmiotem zainteresowania lekarza.

Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje ciało, na wszystkie nieprawidłowości, które możemy rejestrować. Nie tylko kobiety badają się same. Mężczyźni tez mogą badać swoje ciało i zwracać uwagę na rzeczy, które mogą sugerować jakieś zaburzenia chorobowe.

Samobadanie jąder

Najprostszym badaniem jest ocena jąder. Z jądrami – trywializując – przecież wszyscy mamy do czynienia na co dzień, ale patrząc na nie medycznie oceniamy ich wielkość, strukturę, konsystencję. Jeśli pojawią się zaburzenia wielkości, bo – na przykład jądro jest większe niż zazwyczaj, kiedy w jakimś miejscu robi się twardsze, kiedy wyraźnie wyczuwamy jakiś guzek   – wtedy bezwzględnie idziemy do lekarza! Zaobserwowana zmiana w wielkości, twardości lub strukturze sugeruje chorobę, często zmianę nowotworową, dlatego nie można ignorować wyników własnej obserwacji. Myślę, że dobra propozycja dla Państwa jest, by tę samoocenę koordynować z badaniami partnerki: my zajmiemy się sutkiem, partnerka zajmie się prąciem i jądrami; wtedy łatwiej zweryfikować zmiany . Każdy z nas zazwyczaj wypiera świadomość zagrożenia, ignoruje zagrożenie, niepokojące wyniki samoobserwacji. Ten mechanizm wypierania jest bardzo silny. Zgłasza się do nas wielu pacjentów, którzy są świadomi swojej patologii, ale nie idą do lekarza zasłaniając się brakiem czasu, wmawiając sobie, że to nic poważnego: bo przecież chorują zawsze inni, ja nigdy! Skutkuje to zazwyczaj tym, że lekarz jest świadkiem znacznego zaawansowania choroby.

Zmiany w wyglądzie i strukturze prącia i jąder.

Należy więc przyjąć następujący sposób myślenia: zmiany w jądrach, prąciu, niegojące się rany, dziwne owrzodzenia sugerują chorobę, często onkologiczną. Wszelkie grudki, guzki na skórze w okolicach pach, pachwin, w okolicach szyi i nadobojczykowych mogą oznaczać powiększenie węzłów chłonnych, które z kolei mogą być związane ze stanami zapalnymi, chorobami pasożytniczymi i – często – onkologicznymi.

Samobadanie jąder

Każde jądro należy badać oddzielnie,. Najlepiej przeprowadzać badanie po kąpieli lub prysznicu kiedy skóra na worku mosznowym jest rozluźniona.

Nie badamy jąder ani prącia przed ani tuż po seksie, bo w podnieceniu narządy płciowe są nabrzmiałe, więc można niepotrzebnie się zaniepokoić lub odwrotnie – czegoś nie zauważyć.

Na początku należy jądra obejrzeć i poszukać zmian w wielkości, zabarwieniu i strukturze. Jądrami. Jeśli jedno jądro jest wyraźnie większe od drugiego, a wcześniej tak nie było – jest powód do niepokoju. Śledzimy także wszelkie zaczerwienienia, ranki, wrzody. Patrzymy również na skórę moszny pod kątem jej zaczerwienienia, wszelkie zaczerwienienia, nierówności, ranki, wrzody. Następnie wykonujemy badanie palpacyjne, czyli dotykamy jąder obydwu rękami poszukując zgrubień, guzków, bolących miejsc.

 

Summary
Samobadanie jąder
Title
Samobadanie jąder
Description

Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje ciało, na wszystkie nieprawidłowości, które możemy rejestrować. Nie tylko kobiety badają się same. Mężczyźni tez mogą badać swoje ciało i zwracać uwagę na rzeczy, które mogą sugerować jakieś zaburzenia chorobowe. Jak to zrobić mówi androlog Jan Karol Wolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *