Serce i seks czyli kłopoty z erekcją a problemy z sercem.

Serce i seks. Rozmowa z lekarzem o seksie może uratować życie.

Co lekarza obchodzi nasze życie intymne? Zaburzenia erekcji często wyprzedzają o dwa lata choroby serca. Dokładna diagnoza problemów seksualnych może uratować człowieka przed takimi chorobami jak zawał serca czy udar mózgu. Kardioseksuologia – specjalizacja przyszłości?

dr Maciej Zarębiński – kardiolog, Centrum Medyczne Ameds 

Chciałem porozmawiać z kardiologiem o swoich problemach z życiem intymnym, które – moim zdaniem – mają związek z nadciśnieniem. Ostatecznie nie zapytałem, bo bałem się, czy jest to właściwe i czy lekarz się nie oburzy. Uważam, że strach przed taka rozmową z własnym lekarzem jest absurdalny, ale w Polsce sprawy seksu nie są chyba normalnie traktowane.

Kardioseksuologia - nowa dziedzina medycyny
Lekarz nie pyta o Twoje życie seksualne ze wścibstwa lub braku innego tematu. To jego obowiązek. Serce ma znaczenie w udanym seksie nie tylko jako symbol emocji. Zdrowe serce oznacza zdrowe naczynia krwionośne, a te z kolei umożliwiają prawidłowe erekcje. Zaburzenia erekcji mogą zwiastować chorobę naczyniową.

Moja potencja – moja sprawa! Taki jest powszechny pogląd – trudno o inny w kraju, gdzie klauzula sumienia stoi ponad prawami pacjenta. Jednak kardiolodzy namawiają do rozmowy o życiu seksualnym – zaburzenia erekcji, zmiany w libido mogą być ważną informacją dla lekarza. Ta rozmowa może uratować Ci życie! Wśród lekarzy coraz częściej spotykany jest pogląd, że jeśli pacjent sam nie zacznie takiej rozmowy, to on – lekarz, powinien ją zainicjować. Taka rozmowa nie musi być przykra, wulgarna, ani krępująca – to część wywiadu medycznego.

Kłopoty z potencją nie są normą

W takiej sytuacji najważniejsze jest czy pacjent ma poczucie, że problemy seksualne mają niepokojące nasilenie i czy przeszkadzają mu normalnie funkcjonować. Moim zdaniem bardzo wiele osób, zwłaszcza mężczyzn zakłada, że kłopoty z libido lub z potencją są immanentną cechą upływu czasu i to akceptują. Wydaje mi się, że – w świetle obecnych badań, praktyki i obserwacji – jeśli takie kłopoty czy zaburzenia występują przed 65 rokiem życia, to na pewno warto się nad tym pochylić i to zbadać.

Po pierwsze: to bardzo często jest rzecz odwracalna.

Po drugie: zaburzenia erekcji często wyprzedzają o dwa lata choroby serca. Dokładna diagnoza problemów seksualnych może uratować człowieka przed takimi chorobami jak zawał serca czy udar mózgu.

Teoretycznie żaden przepis nie stanowi o tym jakie są obowiązki lekarza względem rozmowy z pacjentem. Skoro jednak wahnięcie libido może wskazać na zagrożenie zdrowia taka rozmowa wydaje się rutynowym elementem wywiadu.

Kardioseksuologia?

Na pewno nie będzie takiej specjalizacji jak kardioseksuologia , gdyż – powiedzmy sobie szczerze – nie ma takiej potrzeby. Natomiast z racji tego, że mamy teraz tendencję do wieloprofilowego i wielospecjalistycznego podejścia do pacjenta, czego najlepszym przykładem jest klinika Anes, to staramy się przekazywać sobie nawzajem wiedzę – czyli seksuolodzy rozmawiają z nami – kardiologami, mówiąc o co się pytają ich pacjenci, i co ich niepokoi. My z kolei przekazujemy seksuologom swoją wiedzę z zakresu interny, obejmującą organiczne choroby serca i choroby układu sercowo naczyniowego, które mogą wpływać na sprawność seksualną. Jeżeli chodzi o konkretne kwestie takie jak pozycje seksualne, czy zabawki seksualne to w przypadku pierwszych ograniczeniem jest kondycja fizyczna. Czyli jeżeli ktoś jest po zawale i ma cechy niewydolności serca, to oczywiście lepiej praktykować seks w pozycjach biernych, żeby nie doprowadzać do nadmiernych wysiłków czy przeciążeń. Natomiast jeżeli ktoś jest sprawny ruchowo, uprawia rekreacyjnie jakiś sport a jedynie obciążeniem jest to, że w przeszłości przeszedł zawał, ograniczeniem będzie tylko i wyłącznie zwinność i fantazja. Jeżeli chodzi o kwestię różnych zabawek seksualnych u pacjentów z wszczepionymi rozrusznikami bądź defibrylatorami – trudno sobie wyobrazić jakieś zabawki, które wytwarzają silne pole elektromagnetyczne, a tylko to jest zagrożeniem dla tych defibrylatorów także myślę, że można stosować ich pełną gamę

 

 

ce i seks Serce i seks serce i seks

 

 

Summary
Description

Co lekarza obchodzi nasze życie intymne? Zaburzenia erekcji często wyprzedzają o dwa lata choroby serca. Dokładna diagnoza problemów seksualnych może uratować człowieka przed takimi chorobami jak zawał serca czy udar mózgu. Kardioseksuologia – specjalizacja przyszłości? Mówi kardiolog, dr Maciej Zarębiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *