Spadek jakości nasienia mężczyzny

Spadek jakości nasienia

Jakość nasienia a ciąża. Badanie jakości nasienia to podstawowe badanie pacjenta, który bezskutecznie stara się o dziecko. Czasem okazuje się, że przyczyna niepowodzeń jest słaba kondycja plemników. Wpływ na jakość nasienia, na potencjał w obliczu płodności, czy na potencjał zapładniający nasienia, ma w zasadzie wszystko. Czynniki termiczne, choroba z wysoką gorączką.

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog, novum.com.pl 

 Jakie są przyczyny spadku jakości nasienia?

Co może powodować spadek jakości nasienia?

Wpływ na jakość nasienia, na potencjał w obliczu płodności, czy na potencjał zapładniający nasienia, ma w zasadzie wszystko: czynniki termiczne, choroba z wysoką gorączką. Jesteśmy teraz w okresie jesiennym, bo nagrywamy ten program w listopadzie – jest bardzo dużo infekcji, ludzie chorują, kichają, kaszlą. Oprócz tego czynnika stricte fizycznego jakim jest wysoka ciepłota ciała, to także wirusy, które uszkadzają nasz metabolizm, uszkadzają naszą biologię. Zaburzenia hormonalne, także różnego rodzaju toksyny, które znajduja się w środowisku, ale które chętnie sami przyjmujemy w postaci palenia papierosów, picia alkoholu czy przyjmowania narkotyków. Chodzi również o inne toksyny, które wiemy, że niby są ale mamy poczucie, że jak przewietrzymy pomieszczenie albo nie zaciągamy się papierosem to one w ogóle nic nam nie robią. Niestety: robią. Wszelkiego rodzaju choroby, które zdarzają się w czasie naszego życia, zarówno ostre jak i przewlekłe, mają niekorzystny wpływ na produkcję plemników.

Plemniki a stres i alkohol.

Badania nad płodnością naszego gatunku wykazały, że nie tylko płodność kobiety jest cykliczna. Mężczyźni także mają cykle płodności.

O cyklach kobiecych dowiadujemy się od dzieciństwa: nasze matki miewały trudne dni, nasze siostry krzyczały, żeby nie wchodzić im do łazienki; starsi koledzy rozmawiali o miesiączkach swoich dziewczyn. Za to nie każdy wie, że mężczyzna też ma swój cykl, przy czym ten cykl jest mocno rozciągnięty w czasie.

Proszę sobie wyobrazić linię produkcyjną, na której cały czas coś powstaje, ale żeby coś powstało, to poszczególne elementy muszą być modelowane, sklejane, skręcane; i tak jest właśnie z plemnikami.

Mam wielu pacjentów, którym uświadamiam, że w rozrodzie znaczenie ma wszystko. Szczególnie, że mają milion lub dwa miliony plemników, które mają być gotowe do do zapłodnienia pobranej właśnie od żony (dla procedury in vitro) komórki jajowej. Pacjentom przypominam, że nawet miesiąc wcześniej nie wolno im iść na popijawę z chłopakami, palić ziół etc. Panowie nie mają świadomości, że każde ich działanie odbija się na jakości nasienia. Efektem zapomnienia jest sytuacja, w której mężczyzna w dniu zabiegu musi dostarczyć plemniki, a ich albo nie ma, albo są bardzo złej jakości.

Plemnik a komórka jajowa.

Do powstania komórki jajowej wystarczy kilkanaście dni. Żeby powstał plemnik, który znajduje się w nasieniu potrzeba około trzech miesięcy. Tyle właśnie trwa przekształcanie pierwotnej komórki w jądrze w formę plemnika, w dodatku komórki, która może przeżyć poza organizmem mężczyzny, ale w drogach rodnych kobiety 24, a najwyżej 72 godziny.

Ten cykl jest długi, w związku z tym może być zaburzony różnymi elementami: chorobami, urazami, szokami termicznymi, jakąś imprezą :”światło i dźwięk” w naszej firmie, o której nawet już nie pamiętamy. Jak na twardym dysku wszystko się zaznacza w tym procesie produkcji plemników i stąd zmienność w badaniu nasienia.

 

Plemniki – budowa.

Plemnik, po angielsku spermatozoon (od słowa spermatogeneza) to męska komórka rozrodcza.

Plemniki po raz pierwszy zaobserwował w 1677 roku antoni van Leevenheuk – twórca mikroskopu. U zdrowego mężczyzny zwykle podczas ejakulacji est od 100 do 500 milionów plemników.

pojedyńczy plemnik

Plemnik składa się z główki, w której zawarty jest materiał genetyczny, wstawki i witki która wprawia go w ruch. We wstawce znajdują się mitochondria, co także związane jest z poruszaniem się (ludzkie plemniki poruszają się z szybkością ok. 0,1mm/s).

Plemniki powstają w jądrach w wyniku spermogenezy, po czym dojrzewają w najądrzu. Jeden cykl spermatogenezy trwa około 16 dni. Do wytworzenia w całości dojrzałej spermy potrzebne jest około 5 cykli, czyli ponad 2 miesiące. Choroby przebyte podczas pierwszego cyklu: infekcje z gorączka, urazy jąder i prącia, zapalenie nerek, niedobór żelaza, chemioterapia, leki na nadciśnienie, ale także zaburzenia miażdżycowe, metaboliczne i hormonalne (np niedobór testosteronu) mogą wpłynąć na dojrzałą spermę i pogorszyć jej jakość.

Zaburzenia erekcji to jedynie techniczna trudność – nie świadczy o niepłodności.

Niepłodność powoduje wiele przyczyn. Techniczną stroną utrudnienia depozytu nasienia w pochwie jest, oczywiście, zaburzenie erekcji. Można dużym skrótem powiedzieć, że dysfunkcja erekcyjna sprzyja niepłodności ponieważ nie można sprawnie, bez kłopotu deponować nasienia w pochwie.

Ponad million par w Polsce dotknietych jest niepłodnością. WHO wpisała niepłodnośc pierwotną na listę chorób. Nie zmienia to faktu, że starająca się o dziecko praa poddana jest nieustannemu stresowi – każde zbliżenie jest dramatyczną walką o potomka zamiast zwykłym aktem miłości. Często u mężczyzn pojawia się wtedy problem z erekcją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *