Teratospermia – przyczyna męskiej niepłodności

Teratospermia – zaburzenie spermatogenezy

Zbyt niska liczba plemników. Teratospermia, teratozoospermia to termin oznaczający zbyt niską liczbę plemników o prawidłowej budowie (morfologii). Wg najnowszych rekomendacji WHO morfologia plemników, (odsetek plemników o prawidłowej budowie) powinna wynosić 4% (wcześniejsza, już nieobowiązująca rekomendacja WHO wyznaczała poziom morfologii plemników wynoszący 14%).

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog

Co to jest teratospermia?

Teratospermia, a w zasadzie teratozoospermia to jest cecha opisowa nasienia, jakości nasienia, a konkretnie dotyczy morfologii czyli budowy plemników.

plemnik, płodność, niepłodność
Plemnik ma do pokonania długa drogę i odpowiedzialne zadanie do wykonania. By podołała temu zadaniu, czyli wklejeniu się w komórkę jajową musi być odpowiednio zbudowany. Ponieważ robota jest ciężka w pojedynkę jej raczej nie wykona – do tego potrzebna mu jest zdrowa, dobrze zbudowana ekipa. Teratospermia to niepełnosprawny plemnik w towarzystwie niepełnosprawnych kompanów.

Zdrowy plemnik musi wykazać się odpowiednią ruchliwością i właściwą budowa. Brak lub niedoskonałość któregokolwiek z elemnetów eliminuje go jako współsprawcę zapłodnienia.

Jak pracuje plemnik? 

Żeby plemnik wykonał swoją niezwykle ważną dla naszego gatunku akcję, czyli dostał się do komórki jajowej, musi przebyć dla niego gigantyczną, kolosalną drogę. Oczywiście to jest zjawisko naturalne dla niego. Następnie musi rozpoznać tę komórkę, to coś co jest komórką jajową swoim chemicznym noskiem, dokleić się do otoczek komórki jajowej, a potem rozpuścić się i wbić się w środek swoim materiałem genetycznym. Aby to wszystko zrobić, to ten plemnik po pierwsze musi być zbudowany prawidłowo, po drugie, musi mieć wszystkie cechy swojej fizjologii, a więc: zdolność ruchu, zdolność do rozpuszczania tej osłonki, która chroni, czy może pielęgnuje, komórkę jajową,  żeby w jak najlepszej formie dotrwała do tego właśnie spotkania z plemnikiem.

Zaburzenia budowy plemnika 

Wszelkiego rodzaju zaburzenia budowy plemnika, zarówno dotyczące główki, wstawki (to jest ten silniczek, który powoduje, że rusza się ogonek z tyłu; pobudza, napędza, przesuwa plemnik różnymi ruchami, szybkimi, wolniejszymi, ale generalnie powinien być to ruch do przodu, progresywny) zaburzają także jego pracę. Tak więc teratospermia to jest taki stan, w którym jest za mało prawidłowych plemników w stosunku do przyjętej normy.

Prawidłowa budowa plemnika 

Te normy zmieniają się przez ostatnie lata. Kiedy ja zaczynałem moją przygodę z andrologią, to obowiązywał pogląd, że powinno być co najmniej  50% prawidłowych plemników w 1 mililitrze badanego nasienia – wyglądało na to, że to jest taka przyzwoita proporcja. Potem następowały lata badań nad tym, czy to rzeczywiście musi być 50%. Były coraz dokładniejsze metody i narzędzia badawcze i okazało się, że może wystarczy 30%, a potem  20% czy 15% prawidłowych plemników. A już od 2010 roku wyszła ostatnia aktualizacja norm Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie okazało się, że wystarczy mieć tylko 4% prawidłowych plemników.

Tę statystykę określamy jako zdolność do uzyskania ciąży przez rok nieskrępowanego żadną antykoncepcją pożycia regularnego, z wytryskiem do pochwy. To są te warunki, które musi spełniać para, która chce mieć dzieciątko i chce przystąpić do jakichś programów leczeń czy terapii.Wystarczy tylko 4% prawidłowych plemników, aby spełnić te kryteria, zarówno laborateryjne jak i biologiczne.

Summary
Teratospermia - przyczyna męskiej niepłodności
Title
Teratospermia - przyczyna męskiej niepłodności
Description

Teratospermia to zaburzenie w budowie i ilości plemników. Jest to jedna z ważniejszych przyczyn męskiej niepłodności. O normach, możliwościach leczenia i zdrowych plemnikach mówi urolog androlog dr Jan Karol Wolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *