Wytrysk wsteczny/ejakulacja wsteczna.
Wytrysk wsteczny to patologia wytrysku, polegająca na tym, że sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, lecz przez krótki odcinek cewki moczowej trafia do pęcherza moczowego.
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog, novum.com.pl
Jak postępować w ejakulacji wstecznej? Czy można pomóc sobie samemu, czy niezbędna jest interwencja lekarza?
Wytrysk wsteczny – przyczyny

Musimy tutaj sięgnąć po kilka informacji dotyczących fizjologii, a także opróżniania pęcherza.
Żeby doszło do opróżniania pęcherza musi najpierw ulec rozluźnieniu zwieracz, który znajduje się w takiej strukturze na samym początku cewki moczowej – szyi pęcherza. W tym samym czasie powinien uruchomić się taki mięsień, a właściwie grupa mięśni, która nazywa się wypieraczem. I ta współpraca pomiędzy zwieraczem a wypieraczem w odpowiednim czasie, w świadomym momencie kiedy my to możemy regulować własną świadomością, jest tym czynnikiem związanym z prawidłową funkcją układu moczowego. Są jednak zaburzenia tego stanu. Może być taka sytuacja, że zwieracz się nie chce otworzyć, a wypieracz już prze. Albo odwrotnie, kiedy wypieracz nie wypiera a już zwieracz jest rozwarty.
W momencie wytrysku następuje odruchowy skurcz pęcherza.
Chodzi właśnie o to, aby plemniki dostały sygnał czy kierunek, że mają płynąć do ujścia zewnętrznego cewki moczowej czyli na zewnątrz. I w takim wymiarze, stricte prokreacyjnym, mają być wypchnięte do tylnego sklepienia pochwy. W przypadku wytrysku wstecznego mamy taką sytuację, że ten mięsień zwieracz, czyli szyja pęcherza jest rozluźniona i plemniki czy sama ta objętość, którą nazywamy nasieniem znajduje sobie tutaj drogę.
Po pierwsze od momentu wytrysku z tego punktu wytrysku, a więc z wysokości wzgórka nasiennego, odległość do szyi pęcherza jest zdecydowanie krótsza niż do ujścia zewnętrznego cewki moczowej. I to właśnie zauważono i były podejmowane liczne próby, żeby znaleźć taką substancję, która mogłaby zwiększyć moc i napięcie tej szyjki pęcherza, tego zwieracza wewnętrznego cewki moczowej i spowodować, że jednak mimo wszystko tam plemniki nie pójdą bo mają zaciśniętą drogę. Niestety: takich leków nie ma. Były podejmowane różne próby i ciągle jest to problem dla wielu mężczyzn.
Wytrysk wsteczny – leczenie
Diagnoza wytrysku wstecznego opiera się na analizie moczu. Trwała ejakulacja wsteczna może być leczona farmakologicznie: pacjentowi podaje się leki, które pobudzają mięśnie do skurczu i wspomagają wytrysk. Takim lekiem jest np. efedryna. Chirurgiczne metody leczenia zaburzeń ejakulacji są stosowane rzadko, jednak przy ich pomocy można przywrócić prawidłowy wytrysk. Czasami udaje się pokonać wsteczny wytrysk przy odbywaniu stosunku płciowego z pełnym pęcherzem moczowym.
Dodaj komentarz